14.10.2015
W dobie globalizacji i otwarcia rynku piłkarskiego (m.in. na skutek sprawy Bosmana) coraz częściej jesteśmy świadkami transferów zagranicznych z udziałem polskich zawodników. Z czynnościami tymi wiąże się prawo poprzednich klubów do uzyskania składki z tytułu mechanizmu solidarności W dzisiejszym tekście chciałbym udzielić odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ na wyżej wskazane uprawnienie mają przeprowadzone transfery czasowe zawodników.
Instytucja mechanizmu solidarności została określona w Regulaminie FIFA w Sprawie Statusu i Transferu Zawodników. Na podstawie art. 21 Regulaminu:
Jeżeli Zawodowiec podlega transferowi przed wygaśnięciem okresu obowiązywania jego umowy, każdy klub, który przyczynił się do jego kształcenia i szkolenia, otrzyma proporcjonalną część rekompensaty wypłacanej na rzecz jego poprzedniego klubu.
Schemat obowiązywania systemu mechanizmu solidarności jest następujący: W razie dokonania odpłatnego transferu zagranicznego, klub pozyskujący zobowiązany jest zachować 5% kwoty transferować i rozdysponować je pomiędzy kluby, w których zawodnik grał pomiędzy 12 a 23 rokiem życia. Szczegółowe zasady obliczania składki solidarnościowej oraz tryb spełnienia świadczenia przez klub pozyskujący zostały wskazane w Aneksie 5 Regulaminu.
W praktyce częste wątpliwości wzbudza możliwość dochodzenia świadczenia z tytułu składki solidarnościowej w przypadku, gdy:
1) Zawodnik występował w klubie uprawnionym do uzyskania świadczenia jedynie na zasadzie transferu czasowego;
2) Zawodnik przenosi się do klubu pozyskującego jedynie na zasadzie transferu czasowego.
W tym momencie należy przytoczyć przepis art. 10 ust. 1 Regulaminu:
Zawodowiec może zostać wypożyczony do innego klubu na podstawie pisemnej umowy między nim a zainteresowanymi klubami. Wszelkie takie wypożyczenie podlega tym samym zasadom, jakie dotyczą transferu zawodników, w tym przepisom o Rekompensacie za szkolenie i mechanizmie solidarności.
Przepis ten był wielokrotnie przywoływany w orzecznictwie Izby ds. Rozwiązywania Sporów FIFA (DRC), która orzekając o obowiązku zapłaty składki solidarnościowej wskazywała, że:
1) Kluby pozyskujące zawodników na zasadzie wypożyczenia zobowiązane się do uiszczenia opłaty z tytułu mechanizmu solidarności,
2) Kluby uprawnione do dochodzenia opłaty solidarnościowej nie tracą tego prawa ze względu na fakt pobytu w klubie jedynie na zasadzie transferu czasowego.
Interpretacja ta może mieć istotne znaczenie dla mniejszych klubów, w których występowali czołowi polscy zawodnicy na początku swojej kariery. Niejednokrotnie, w celu zapewnienia sobie możliwości regularnej gry, decydowali się oni, na zasadzie wypożyczenia, reprezentować kluby z niższych lig przez okres trwania jednej rundy bądź całego sezonu. Okazuje się, że takie kluby mogą w tym momencie odnieść dodatkową korzyść w razie przeprowadzenia odpłatnych transferów zagranicznych. W razie powzięcia wątpliwości co do możliwości dochodzenia roszczenia z tytułu powyższych transferów, zachęcamy do kontaktu. Umożliwi nam to dokonanie bezpłatnej analizy przedstawionego stanu faktycznego.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.