13.03.2024
Obowiązki finansowe klubów uczestniczących w rozgrywkach piłkarskich
Tytuł może zbyt ogólny, ale przyjrzyjmy się finansom klubów sportowych nie od strony przychodów i kosztów związanych z funkcjonowaniem klubu w ogólności, ale kosztom związanym bezpośrednio z udziałem w rozgrywkach. I mówimy tu zarówno o piłce profesjonalnej, gdzie te koszty są o wiele wyższe, jak i o piłce amatorskiej, gdzie są ona na poziomie niższym niż w klubach profesjonalnych.
I pisząc „koszty uczestnictwa w rozgrywkach” nie mam na myśli kosztów organizacji imprezy masowej, bo to jest niejako pośredni koszt z tej kategorii, a nie bezpośrednio z tego wynikający. Spełniając warunki licencyjne w najwyższych klasach rozgrywkowych, organizujemy zawody w formie imprez masowych. Myślę to uporządkowaniu finansów klubu od tej strony czysto rozgrywkowej, sportowej, piłkarskiej.
Zgodnie z § 27 pkt. 1 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (dalej: Uchwała), wszystkie umowy między członkami PZPN, w szczególności dotyczące zmiany przynależności klubowej zawodników wszystkich kategorii wiekowych, muszą być zawierane w postaci pisemnego dokumentu podpisanego przez statutowych przedstawicieli obu stron, ujawnionych we właściwych rejestrach sądowych. Umowy, o których mowa w ust. 1 nie mogą być sprzeczne z przepisami państwowymi i związkowymi, obowiązującymi członków PZPN (§ 27 pkt. 2 Uchwały).
W § 28 znajdujemy podstawowe zasady finansowe, na których opierają się rozgrywki. Dotyczą one zarówno rozgrywek mistrzowskich jak i pucharowych:
„Rozgrywki ligowe i pucharowe prowadzone są według następujących zasad finansowych:
1) w koszty organizacji spotkania nie mogą wchodzić wydatki związane z korzystaniem z obiektu sportowego, jeżeli mecz odbywa się na boisku jednej z tych drużyn,
2) wydatki związane z uczestnictwem w spotkaniu przysługują jedynie klubom, które mają siedzibę poza miejscem zawodów; koszty uczestnictwa mogą obejmować tylko wydatki za przejazdy oraz zakwaterowanie i wyżywienie w danej miejscowości, według obowiązujących przepisów.
Problemy mogą pojawić się w przypadku gdy wyznaczone lub uzgodnione spotkanie nie odbędzie się, względnie mecz zostanie przerwany przed upływem czasu gry. Tutaj naprzeciw wychodzi § 29 Uchwały. Zgodnie z nim w przypadku gdy wyznaczone lub uzgodnione spotkanie nie odbędzie się, względnie mecz zostanie przerwany przed upływem czasu gry, zobowiązanie finansowe klubów ustala się w następujący sposób:
W sprawach dotyczących kosztów poniesionych w zakresie nierozegranych zawodów, o których mowa w § 29 rozstrzygają organy prowadzące rozgrywki (§ 30 Uchwały). Jeszcze warto zapoznać się z przepisem § 7 pkt 3 Uchwały. Zgodnie z nim, koszty organizacji dokończenia (rozegrania) meczu, w tym koszty zakwaterowania sędziów, obserwatora i delegata PZPN oraz ewentualnego noclegu dla drużyny gości ponosi gospodarz spotkania. I oby takich sytuacji było jak najmniej! A jeśli już to kwestie te regulują przepisy Regulaminów Rozgrywek, a w zakresie przez nie nieuregulowanym Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.