05.01.2015
20 i 21 marca ubiegłego roku Komitet Wykonawczy FIFA zatwierdził unormowania dotyczące czynności wykonywanych przez pośredników (a nie jak do tej pory przez agentów) na rzecz klubów sportowych oraz zawodników (Regulations on Working with Intermediaries). Będą one obowiązywać od 1 kwietnia tego roku.
Jak zaznaczają przedstawiciele FIFA, nowe regulacje są wynikiem długich i rozległych dyskusji, konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi członkami międzynarodowej, piłkarskiej społeczności. W dzisiejszym blogu przedstawię na czym polegają wprowadzone zmiany.
Zasadniczą zmianą jest likwidacja pojęcia: Agenta zawodnika (w rozumieniu regulacji FIFA). Zgodnie z nowym regulaminem agentów zastąpią ,,Pośrednicy”. Według definicji pośrednikiem jest ,,osoba fizyczna lub prawna, która za opłatą lub bezpłatnie, reprezentuje graczy i / lub kluby w negocjacjach mających na celu zawarcie umowy o pracę lub reprezentuje kluby w negocjacjach w celu zawarcia umowy transferu”. Wprowadzona definicja jest zakresowo szersza od poprzedniej dotyczącej agentów, którymi mogły być tylko osoby fizyczne. Obecnie ,,pośrednikiem” będzie mogła zostać np. spółka akcyjna czy stowarzyszenie.
Do tej pory, żeby zostać agentem należało zdać odpowiedni egzamin, uzyskać licencję. Teraz ten wymóg został zlikwidowany, a istniejące licencje stracą ważność. Od kwietnia, każdy krajowy związek będzie prowadził rejestr pośredników, a do każdej zawartej przy udziale pośrednika umowy trzeba będzie obligatoryjnie dołączyć Deklarację Pośrednictwa. I to podmioty korzystające z usług pośredników będą odpowiadać za to, żeby taki dokument został podpisany. Przez jej podpisanie pośrednik potwierdza przestrzeganie obowiązujących ustaw, regulaminów FIFA oraz uregulowań krajowego związku oraz swoją nieskazitelną reputację.
Kolejną liberalizacją regulaminu jest zniesienie wymogu ubezpieczenia się przez pośrednika, czy przedstawienie gwarancji bankowej, która zgodnie z art. 10 obecnego regulaminu wynosiła min. 100 tyś. franków szwajcarskich. Ponadto, nie ma ograniczenia jeżeli chodzi o czas na jaki może zostać zawarta umowa z pośrednikiem. Obecnie umowa o reprezentację obowiązuje przez okres nie dłuższy niż dwa lata i może ona być przedłużona na kolejny okres maksymalnie dwóch lat w drodze nowego pisemnego porozumienia. Oprócz tego, pośrednik będzie mógł (po uprzednim wyrażeniu pisemnej zgody przez strony i ustaleniu kto będzie pokrywał koszty pośrednika) reprezentować równocześnie obie negocjujące kontrakt strony.
Jeden egzemplarz umowy zawarty pomiędzy klientem a ,,pośrednikiem” musi być złożony we właściwym dla pośrednika krajowym związku. Taki kontrakt musi zawierać co najmniej informacje: nazwę umowy, określenie stron, czas trwania umowy, wynagrodzenie, ogólne warunki płatności, podpisy stron umowy (art. 5).W celu zapewnienia przejrzystości FIFA w nowym regulaminie wprowadziła wymóg ujawniania przez krajowy związek informacji dotyczących wszelkich wynagrodzeń otrzymanych przez pośrednika oraz sankcji dyscyplinarnych, jeżeli zostaną na niego nałożone. Co więcej, każda federacja ma obowiązek na koniec marca każdego roku publikować na swojej stronie internetowej listę z nazwiskami wszystkich zarejestrowanych pośredników z wyszczególnieniem każdej transakcji, w której konkretny pośrednik uczestniczył, a także udostępniane będą zbiorcze zestawienia wynagrodzeń i opłat przekazanych pośrednikom przez piłkarzy oraz kluby (art. 6).
Kolejną rewolucyjną zmianą jest zakaz pobierania przez pośrednika wynagrodzenia, w momencie kiedy uczestniczy przy zawieraniu kontraktu zawodniczego lub umowy transferu zawodnika niepełnoletniego. W przypadku pozostałych piłkarzy, FIFA jedynie rekomenduje, a nie obliguje do stosowania następujących stawek:
a) łączna kwota wynagrodzenia nie powinna przekraczać 3% od dochodu podstawowego brutto zawodnika za cały czas trwania kontraktu
b) łączna kwota wynagrodzenia w przypadku pośredniczenia w zawieraniu umowy transferu nie powinna przekraczać 3% opłaty za transfer.
Nowe regulacje są mocno krytykowane przez obecnych agentów. Uważają, że regulamin stanie się przyczyną rozwoju ,,dzikiego zachodu pośredników”- osób bez odpowiedniego przeszkolenia i przygotowania i w ostateczności zamieni piłkę nożną w cyrk (a to tylko jedna z ,,łagodniejszych” opinii). Z drugiej jednak strony, dotychczasowe wymogi dotyczące chociażby wysokości ubezpieczenia stanowiły istotny problem dla osoby chcącej zostać agentem. Temat rzeka, temat zdecydowanie kontrowersyjny. Jak wpłynie na rynek piłkarskich umów? Niedługo się przekonamy, a dziś jestem ciekawa Państwa opinii.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.