28.04.2016
W poniedziałek 2 maja, o godzinie 16,00, na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się Finał piłkarskiego Pucharu Polski. Legia Warszawa zmierzy się z Lechem Poznań. Dla potrzeb ceremoniału meczowego po półfinałach dokonano losowania gospodarza i będzie nim Legia. W poprzednim sezonie skład finału był taki sam, gospodarzem dla odmiany był Lech, a Puchar zdobyła Legia, która potem w Ekstraklasie musiała uznać wyższość zespołu z Poznania.
Dobiegające końca rozgrywki - wszak przed nami już tylko finał – toczone były wg regulaminu przyjętego Uchwałą nr III/49 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Puchar Polski na sezon 2015/2016. Zgodnie z nim rozgrywki były – jak co roku - podzielone są na dwa etapy.
Etap I, kończył się do 30 czerwca 2015 r., na szczeblu związków piłki nożnej i uczestniczyły drużyny: III, IV ligi i klasy okręgowej włącznie oraz na zasadzie dobrowolności wszystkie inne zespoły zgłoszone do rozgrywek. Nie na darmo więc rozgrywki Pucharu Polski nazywa się mianem „pucharu tysiąca drużyn”. Warto też dodać, że właśnie teraz na szczeblu związków piłki nożnej (okręgowych i wojewódzkich) dobiega końca I etap, którego zwycięzcy zagrają na szczeblu centralnym PP w sezonie 2016/2017 (art. 3.1. Regulaminu).
Z kolei, etap II rozgrywany był na szczeblu centralnym z udziałem 16 drużyn – zdobywców Pucharu Polski na szczeblu związków piłki nożnej w sezonie 2014/2015; 18 drużyn II ligi wg stanu na sezon rozgrywkowy 2014/2015; 18 drużyn I ligi wg stanu na sezon rozgrywkowy 2014/2015 i 16 zespołów Ekstraklasy wg stanu na sezon rozgrywkowy 2014/2015 (art. 3.2. Regulaminu).
Warto dodać, że I etap rozgrywek, kończący się do 30 czerwca, przeprowadzają związki piłki nożnej na podstawie opracowanych przez siebie regulaminów. O systemie rozgrywek centralnych nie ma co się już rozpisywać, bowiem jesteśmy już przed finałem. Kilka słów poświęcimy natomiast „zasadom ogólnym”, zawartym w art. 16 Regulaminu. Już w art. 16.1. znajdujemy fundamentalną dla rozgrywek pucharowych zasadę: „Rozgrywki przeprowadzone zostaną systemem pucharowym, tzn.: drużyny przegrywające w meczach odpadają”. W Regulaminie ustalono również, że drużyny biorące udział w zawodach o Puchar Polski na szczeblu centralnym, uprawnione są do wymiany 3 zawodników przez cały okres trwania gry. Regulacje dotyczące ostrzeżeń i wykluczeń czyli żółtych i czerwonych kartek zostały zawarte w art. 16.4. Są one odmiennie od przepisów obowiązujących w rozgrywkach ligowych i stanowią, że:
„Zawodnik, który w czasie rozgrywek pucharowych otrzyma ostrzeżenie (żółtą kartkę) zostanie automatycznie ukarany:
- przy drugim ostrzeżeniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
- przy czwartym ostrzeżeniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów,
- przy każdym kolejnym co drugim ostrzeżeniu (szóstym, ósmym itd.) – kara dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów.
Kary, o których mowa powyżej są realizowane w ramach rozgrywek pucharowych”, czyli nie mają zastosowania w rozgrywkach ligowych.
Warto też dodać, że jeżeli w jednym meczu o Puchar Polski co najmniej pięciu zawodników jednej drużyny otrzyma ostrzeżenie (żółtą kartkę) lub wykluczenie (czerwona kartka), klub ukaranych zawodników podlega karze pieniężnej w wysokości orzeczonej przez Komisję Dyscyplinarną PZPN, nie mniejszej niż 500 zł (art. 16.5). Żółte kartki otrzymane przez zawodników drużyn I etapu Pucharu Polski na szczeblu Związków Piłki Nożnej zostają anulowane i nie obowiązują już na szczeblu centralnym czyli w II etapie. Z kolei, kary za czerwone lub żółte kartki zawodników drużyn uczestniczących w rozgrywkach I etapu na szczeblu Związków Piłki Nożnej wykonywane są w kolejnych etapach lub cyklach Pucharu Polski. Przykład: jeśli zawodnik w finale rozgrywek wojewódzkich zostanie ukarany drugą żółtą kartką w rozgrywkach, to nie zagra w pierwszym meczu szczebla centralnego. Jeżeli zaś, będzie to pierwsza żółta kartka, czy trzecia, to do szczebla centralnego rozgrywek przystąpi z zerowym kontem „kartkowym”.
Dodatkowo na mocy przepisu art. 16.8., po rozegraniu meczów 1/4 Finału, żółte kartki otrzymane przez zawodników na szczeblu centralnym zostają anulowane, a na mocy art. 16.9., kary za czerwone lub żółte kartki zawodników drużyn, które awansowały do 1/2 Finału są wykonywane w kolejnych meczach lub cyklach Pucharu Polski. Wreszcie, w świetle przepisu art. 16.10., kary za czerwone lub żółte kartki zawodników drużyn, które nie awansowały do 1/2 Finału są wykonywane w kolejnych cyklach Pucharu Polski.
Na klubach uczestniczących w rozgrywkach, a w szczególności będących gospodarzami meczów Pucharu Polski spoczywają obowiązki, które są wymienione enumeratywnie w art. 16.11. Regulaminu:
…
„Klub organizujący zawody oprócz stworzenia warunków bezpieczeństwa na widowni i płycie stadionu zobowiązany jest do:
a) zapewnienia obecności podczas całego czasu trwania meczu karetki pogotowia z zespołem ratowniczym,
b) zapewnienia dogodnego dojścia i opuszczenia widowni,
c) począwszy od 1/32 Finału, filmowania całego przebiegu zawodów i zamieszczenia nagrania, w terminie 24 godzin od zakończenia meczu, na serwerze wskazanym przez Departament Rozgrywek Krajowych PZPN,
d) zapewnienia miejsca wygodnego dla widzów,
e) powołania odpowiedniej liczby porządkowych/stewardów,
f) zapewnienia pełnej fachowej informacji (spiker zawodów),
g) począwszy od 1/32 Finału zapewnienia przynajmniej 8 piłek i 6 dzieci do ich podawania w trakcie zawodów,
h) kulturalnych warunków związanych z udziałem w widowisku piłkarskim (urządzenia sanitarne, szatnie, bufety),
i) zapewnienia opieki sanitarnej, medycznej i stworzenia warunków do badań antydopingowych dla zawodników,
j) zapewnienia specjalnie wydzielonych miejsc dla kierownictw ekip i zawodników rezerwowych,
k) zapewnienia wydzielonych miejsc dla przedstawicieli prasy, radia i telewizji oraz umożliwienie im korzystania ze środków łączności (faks, telefon), w miarę możliwości także komunikacji,
l) niezależnie od obowiązku, o którym mowa w punkcie c), zapewnienia, na wniosek każdego klubu uczestniczącego w rozgrywkach, możliwości filmowania całego przebiegu zawodów na własne potrzeby szkoleniowe,
m) zapewnienia przedstawicielowi klubu przeciwnika, w dniu i miejscu rozgrywania zawodów, dostępu do komputera i drukarki, celem umożliwienia korzystania z systemu Extranet”.
Do innych obowiązków należą te wymienione w art. 16.15., w świetle którego, zgodnie z zaleceniami Komisji ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich PZPN kluby są zobowiązane do:
- monitorowania obiektu sportowego przed, w czasie i po zawodach,
- przestrzegania zakazu wywieszania flag i haseł o treści obelżywej i prowokacyjnej wokół boiska oraz dążenia do wyeliminowania wulgarnych okrzyków widowni; w razie nie przestrzegania powyższego, przedstawiciele PZPN (obserwator lub delegat meczowy) w porozumieniu z sędzią zawodów mogą nie dopuścić do ich rozpoczęcia lub przerwać mecz,
- stosowania tzw. „zakazu stadionowego” wobec osób naruszających regulaminy stadionowe i informowanie o tych osobach Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN celem ewentualnego rozszerzenia tego zakazu na teren całego kraju,
- przestrzegania zakazu wnoszenia i używania przez kibiców elektronicznego sprzętu nagłaśniającego,
- dostarczać właściwym podmiotom informacje organizacyjne związane z meczem oraz wypełniać pozostałe obowiązki wynikające z oficjalnych druków meczowych (Informacja Klubu Gościa, Spotkanie Organizacyjne w Dniu Meczu, Lista Obecności, Informacja Organizatora Zawodów).
Mam nadzieję, że choć w części przybliżyłem Państwu regulacje specyficzne dla piłkarskiego Pucharu Polski. Życząc emocji związanych z finałem, na koniec jeszcze uprzedzę pytanie o trenerów ich licencje, jakie obowiązują w rozgrywkach PP. I tu na mocy przepisu art. 16.19., drużyny klubów prowadzić mogą tylko trenerzy posiadający ważną licencję trenerską obowiązującą, zgodnie z odrębnymi przepisami PZPN w tym zakresie, w klasie rozgrywek mistrzowskich, w której występuje dana drużyna.
Miłego oglądania!
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.