10.10.2017
Niejednokrotnie zdarza się, że klub sportowy prowadząc swoją działalność w pewnym momencie traci płynność finansową. Kierowane są przeciwko niemu kolejne roszczenia, a w konsekwencji wszczynane są także postępowania egzekucyjne. Jak kształtuje się odpowiedzialność członków zarządu klubów sportowych, gdy egzekucja przeciwko klubowi okaże się bezskuteczna?
Na powyższe pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, gdyż w konkretnym przypadku wszystko zależy od formy prawnej w jakiej funkcjonuje dany klub. W polskim systemie prawnym najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności klubów sportowych są stowarzyszenia i spółki kapitałowe. Zasady odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania klubu regulowane są w sposób odmienny dla każdej ze wspomnianych osób prawnych.
Najbardziej klarowna jest sytuacja członków zarządu klubu sportowego funkcjonującego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku w art. 299 Kodeksu spółek handlowych ustawodawca wprost uregulował odpowiedzialność członków organu menadżerskiego za zobowiązania spółki. Zgodnie z §1 wspomnianego przepisu, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. W §2 wskazano natomiast możliwość uwolnienia się od tej odpowiedzialności przez członka zarządu w sytuacji wykazania terminowego zgłoszenia wniosku o ogłoszenia upadłości lub wszczęcie postępowania układowego albo gdy brak takiego zgłoszenia był niezawiniony lub w jego wyniku wierzyciel nie poniósł szkody. Taka regulacja jest korzystna dla wierzycieli, którzy aby dochodzić roszczeń od członków zarządu nie muszą wykazywać ich winy a jedynie okoliczność, że egzekucja ze spółki okazała się bezskuteczna. To na członkach zarządu spółki z o.o. ciąży natomiast obowiązek ewentualnego udowodnienia przesłanek wyłączających odpowiedzialność w konkretnej sprawie.
Inaczej ma się sytuacja w odniesieniu do stowarzyszenia i spółki akcyjnej. W przepisach dotyczących odpowiedzialności cywilnoprawnej członków zarządu spółki akcyjnej na próżno szukać odpowiednika art. 299 KSH. Również w ustawie Prawo o stowarzyszeniach brak regulacji stanowiącej o subsydiarnej odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania stowarzyszenia. Wykluczona jest także możliwość odpowiedniego stosowania art. 299 KSH w stosunku do członków zarządu klubów działających jako stowarzyszenia lub spółki akcyjne. Stanowisko takie w przypadku członków zarządu klubu-stowarzyszenia potwierdził Sąd Okręgowy w Katowicach w wyroku z dnia 11 września 2012 r., (sygn. akt: I ACa 537/12) wskazując na brak legitymacji procesowej członka zarządu klubu działającego w formie stowarzyszenia w postępowaniu dotyczącym dochodzenia wierzytelności, która nie mogła być wyegzekwowana od klubu. Czy powyższe sprawia, że członkowie zarządu klubów sportowych działających jako stowarzyszenia lub spółki akcyjne w żadnym wypadku nie ponoszą odpowiedzialności wobec wierzycieli za zobowiązania klubu? Na takie pytanie należy odpowiedzieć przecząco. Członkowie organów w/w podmiotów mogą odpowiadać osobiście obok osoby prawnej na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego, o ile jednak zostanie wykazane, że ich działania lub zaniechania jako członków organu osoby prawnej były zawinione i bezprawne, a ponadto wierzyciel udowodni swoją szkodę i adekwatny związek przyczynowo-skutkowy. Dochodzenie odpowiedzialności w tym wypadku jest zatem bardziej utrudnione niż w przypadku członków zarządu spółek z o.o.
Ponieważ nieregulowanie zobowiązań niejednokrotnie wiąże się z upadłością danego podmiotu, omawiając kwestię odpowiedzialności członków organu menadżerskiego klubów sportowych za zobowiązania tych klubów należy także przypomnieć o możliwej podstawie dochodzenia odpowiedzialności określonej w art. 21 Prawa upadłościowego w przypadku niezłożenia przez członków takiego organu wniosku o ogłoszenia upadłości. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przepis ten nie znajdzie zastosowania do klubów-stowarzyszeń nie prowadzących działalności gospodarczej, gdyż nie mają one zdolności upadłościowej.
Jak widać odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania klubu jest przede wszystkim uwarunkowana formą prawną, w jakiej dany klub funkcjonuje i może znacząco się różnić w zależności od tego czy mamy do czynienia ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, spółką akcyjną, czy też stowarzyszeniem prowadzącym działalność gospodarczą lub nie prowadzącym takiej działalności.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.