27.02.2018
Kontynuujemy wątek prawnych uregulowań rozgrywek piłkarskiej Lotto Ekstraklasy. W poprzednim odcinku pisałem o ustalaniu kolejności drużyn w trakcie rozgrywek, czyli o tzw. „tabeli chwilowej”, a dziś mowa będzie o odpowiedzialności dyscyplinarnej w zakresie tych rozgrywek.
Odpowiedzialność dyscyplinarna związana z rozgrywkami piłkarskiej Ekstraklasy uregulowana została w REGULAMINIE ROZGRYWEK PIŁKARSKICH O MISTRZOSTWO EKSTRAKLASY NA SEZON 2017/2018 I NASTĘPNE. Za przewinienia dyscyplinarne kluby i działające w ich imieniu osoby fizyczne, w tym zawodnicy, trenerzy i działacze odpowiadają także na podstawie przepisów Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Jeżeli chodzi o postanowienia Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy, to w art. 14 mamy regulacje związane z żółtymi kartkami, czyli napomnieniami.
Zgodnie z art. 14.1., Zawodnik, który w czasie meczów Rozgrywek Ekstraklasy otrzyma napomnienie (żółtą kartkę), zostanie automatycznie ukarany:
a) przy czwartym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
b) przy ósmym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,
c) przy dwunastym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów,
d) przy każdym kolejnym co czwartym napomnieniu (szesnastym, dwudziestym itd.) – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów.
Z przepisów art. 14.2. Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy wynikają kary finansowe za zbyt dużą liczbę żółtych kartek w meczu: „Jeżeli w czasie jednego meczu Rozgrywek Ekstraklasy co najmniej pięciu zawodników jednej drużyny Klubu otrzyma napomnienie (żółta kartka) lub zostanie wykluczonych z gry (czerwona kartka), Klub zostanie automatycznie ukarany karą finansową w wysokości 1500 zł”.
Przepisy art. 15. Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy dotyczą wykonania kar dyscyplinarnych związanych z grą. Zgodnie z art. 15.1., „Napomnienia zalicza się odrębnie dla Rozgrywek Ekstraklasy oraz innych klas rozgrywkowych”. Natomiast, w świetle przepisów art. 15.2., „Kary dyscyplinarne związane z grą (żółte i czerwone kartki) wymierzone w innych rozgrywkach podlegają wykonaniu wyłącznie w tych rozgrywkach – za wyjątkiem kar dyskwalifikacji czasowej w wymiarze powyżej trzech miesięcy lub na stałe, orzeczonych przez właściwy organ dyscyplinarny Ekstraklasy S.A. lub PZPN”.
Kolejne regulacje w tej materii zawiera art. 15.3. Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy, „Kary dyscyplinarne związane z grą (żółte i czerwone kartki) wymierzone w Rozgrywkach Ekstraklasy podlegają wykonaniu wyłącznie w tych rozgrywkach – za wyjątkiem kar dyskwalifikacji czasowej w wymiarze powyżej trzech miesięcy lub na stałe, orzeczonych przez właściwy organ dyscyplinarny Ekstraklasy S.A. lub PZPN”.
Kwestię zmiany barw klubowych i napomnień zawodnika w poprzednim klubie reguluje przepis art. 15.4. Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy, ”W przypadku zmiany barw klubowych zawodnika z Klubu uczestniczącego w Rozgrywkach Ekstraklasy lub zmiany barw klubowych zawodnika z polskiego Klubu występującego w innej klasie rozgrywkowej i konieczności odbycia kary wynikającej z liczby napomnień (żółtych kartek), udzielonych w rozgrywkach mistrzowskich, po zmianie barw klubowych zawodnik zobowiązany jest do odbycia kary w Rozgrywkach Ekstraklasy bez względu na fakt występowania uprzednio w Rozgrywkach Ekstraklasy lub innej klasie rozgrywkowej”.
Przepisy Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy odnoszą się też do protestów. To regulacja z art. 16. Zgodnie z art. 16.1., „Protest odnośnie przebiegu meczu wnosi się do Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. w ciągu 48 godzin po zakończeniu meczu, pisemnie, za pośrednictwem Departamentu Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A., przy równoczesnym złożeniu odpisu do przeciwnika. Protest musi wpłynąć do Biura Ekstraklasy S.A. we wskazanym powyżej terminie. Jeżeli termin do złożenia protestu upływa w dniu ustawowo wolnym od pracy (niedziela, święta), dopuszcza się możliwość złożenia protestu do godziny 12.00 pierwszego dnia roboczego po dniu ustawowo wolnym od pracy”.
Zgodnie z art. 16.2. Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy, „Do protestu winno być dołączone pokwitowanie dokonania na konto Ekstraklasy S.A. wpłaty kaucji protestowej w wysokości 2 000 zł. W przypadku uwzględnienia protestu kaucja podlega zwrotowi”, a zgodnie z art. 16.3., „Protest dotyczący stanu boiska musi być złożony sędziemu na piśmie przed meczem. Jeśli stan boiska zmieni się w trakcie gry, uniemożliwiając kontynuowanie meczu, kapitan drużyny musi bezzwłocznie zgłosić to sędziemu w obecności kapitana drużyny przeciwnej”. Z kolei wedle przepisu art. 16.4.,„Protesty nie mogą być składane przeciwko decyzjom podjętym przez sędziego za wyjątkiem sytuacji opisanych w art. 16.5.”, czyli „Protesty przeciwko napomnieniom i wykluczeniom z boiska mogą zostać uwzględnione, jeżeli przy udzielaniu żółtych i czerwonych kartek rażąco naruszono przepisy gry w piłkę nożną, co zostało potwierdzone przez właściwy organ sędziowski PZPN. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy sędzia udzielił napomnienia (żółta kartka) lub wykluczył z gry (czerwona kartka) niewłaściwego zawodnika”.
Protesty rozpatrywane są przez Komisję Ligi Ekstraklasy S.A., a odwołania od nich składa się do Najwyższej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Kolejny przepis Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy, dotyczący materii dyscyplinarnej dotyczy naruszenia etyki sportowej. Zgodnie z art. 17.1.,„Wszelka działalność na boisku lub poza boiskiem sprzeczna z etyką sportową i rzucająca cień na dobre imię sportu piłkarskiego, stwierdzona w czasie Rozgrywek Ekstraklasy, udowodnione przypadki braku sportowej postawy i woli walki o uzyskanie jak najlepszego wyniku może spowodować, w oparciu o sprawozdanie obserwatora lub delegata meczowego, podjęcie przez Komisję Ligi Ekstraklasy S.A. decyzji o pozbawieniu klubu zdobytych punktów i bramek w konkretnym meczu mistrzowskim lub o powtórzeniu meczu mistrzowskiego lub jego rozegraniu na neutralnym boisku”.
Z kolei w art. 18 Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy znajdujemy ogólną regulację dotyczącą dopingu w sporcie piłki nożnej. Zgodnie z art. 18.1.,„Zawody zostaną zweryfikowane przez Komisję Ligi Ekstraklasy S.A. jako przegrane 0:3 na niekorzyść Klubu, w składzie którego występowało co najmniej dwóch zawodników, u których stwierdzono pozytywne wyniki badań antydopingowych lub którzy odmówili poddania się takim badaniom”.
Ostatni przepis dyscyplinarny to ogólne odesłanie do Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zgodnie z art. 19.1. Regulaminu Rozgrywek Ekstraklasy, „Za naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu Komisja Ligi Ekstraklasy S.A. ma prawo podejmować decyzje dyscyplinarne i orzec kary przewidziane w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN”. Do takich kar należą m.in. orzekane za przewinienia związane z naruszeniem przepisów związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku na obiektach piłkarskich, o których będzie w kolejnym odcinku.
(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.