08.11.2018
Zawodnicy sportów walki wielokrotnie nie zgadzają się z decyzją sędziego ringowego, który przerywa pojedynek. Kwestionują jej zasadność twierdząc, iż mieli możliwość skutecznie się bronić, a zaistniała sytuacja nie zagrażała ich zdrowiu i życiu. Wyrażenie tego stanowiska w oktagonie niczego jednak nie zmieni. Zawodnikom pozostaje odwołanie od wyniku walki, które przedstawię na podstawie regulacji trzech polskich federacji MMA – KSW, FEN oraz TFL.
Zawodnicy w emocjach wielokrotnie krytykują decyzje sędziów o przerwaniu walki, jednak niewielu z nich decyduje się podjąć jakiekolwiek kroki po zakończeniu gali. Odwołanie od wyniku walki obejmuje nie tylko wynik walki zakończonej przed czasem, lecz także protesty złożone od rozstrzygnięcia walki decyzją sędziów punktowych. Głośnym echem odbiło się przed paroma laty odwołanie sztabu Jamesa Thompsona po walce z Mariuszem Pudzianowskim na KSW 17. Thompson bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji sędziowskiej wyrwał mikrofon jednemu z prowadzących i w dość ostrych słowach wyraził swoje odczucia dotyczące werdyktu. Po zakończeniu gali obóz Brytyjczyka wniósł protest. Komisja Odwoławcza po rozpoznaniu sprawy uznała, iż protest był zasadny i wynik walki zmieniono na „no contest”. Jak się okazało, między sędziami doszło do błędów komunikacyjnych, które skutkowały błędami proceduralnymi. Jeden z sędziów punktowych mylnie przekazał sędziemu głównemu wynik i wskazał zwycięstwo Pudzianowskiego w miejsce zgodnego z kartą punktową triumfu Thompsona. Zamiast przewidzianej w przypadku remisu dodatkowej rundy walkę zakończono zwycięstwem Polaka, które wskutek odwołania zostało anulowane.
W federacji KSW instytucja odwołania od wyniku walki uregulowana została w art. 5 Regulaminu Dodatkowego. Menedżer zawodnika ma prawo wnieść pisemny protest od wyniku walki w ciągu 48 godzin od jej zakończenia. Skuteczne wniesienie zostało uzależnione od wpłacenia kwoty 1000 Euro na konto federacji KSW. Kaucja ta w przypadku pozytywnego rozpatrzenia odwołania jest zwracana wnoszącemu, natomiast przy negatywnej decyzji pozostaje ona na koncie federacji. Protest rozpoznaje Komisja Odwoławcza, którą zgodnie z lit. B tworzą:
Cała procedura jest dość sprawna, gdyż wynik pracy Komisji powinien zostać ogłoszony w ciągu 48 godzin od chwili przyjęcia protestu.
Instytucja odwołania w federacji TFL jest bardzo podobna. Zgodnie z art. IX Regulaminu i zasad rozgrywania zawodów MMA Thunderstrike Fight League upoważniony do złożenia protestu droga pisemną bądź e-mailową jest kierownik każdego sztabu szkoleniowego. Włodarze wskazali, iż odwołanie musi zostać złożone w ciągu 24 godzin od chwili zakończenia gali. Również w tym przypadku konieczne jest wpłacenie wadium. Jest ono jednak nieporównywalnie niższe niż w KSW i wynosi 400 zł. W pierwszej kolejności kontroli poddaje się karty punktowe. Drugim etapem jest powtórna analiza zapisu video z walki w celu dokładnego odtworzenia biegu wydarzeń i zbadania zasadności decyzji sędziowskiej. Szczegółowej analizy dokonuje cały skład sędziowski z gali, wliczając sędziów punktowych i sędziego głównego. W przypadku wykazania znaczących uchybień wpływających na werdykt zmienia się wynik walki, a wadium zwraca zawodnikowi.
Wzorem poprzedniczek, również Federacja FEN w art. 20 Regulaminu walki w formule MMA obowiązującym na galach Fight Exclusive Night upoważnia zawodnika do złożenia oficjalnego protestu od wyniku walki. Wskazuje się, iż organizator może takowy protest przyjąć w przypadku zaistnienia rażących uchybień w doborze i pracy sędziów. Organizacja pozostawia jednak możliwość wniesienia odwołania także w przypadkach nieokreślonych w regulaminie. Pisemny protest powinien zostać złożony przez szefa sztabu w terminie 24 godzin od zakończenia walki. Podobnie jak w pozostałych dwóch federacjach konieczne jest wpłacenie kaucji. FEN nakazuje wpłatę w wysokości 1000 euro na konto przedstawiciela Organizatora. Elementem odróżniającym od KSW i TFL jest skład Kolegium Odwoławczego, ponieważ składa się ono z 3 niezależnych sędziów, którzy nie sędziowali na gali. Rozwiązanie to należy oceniać pozytywnie, gdyż zapewnia pełną niezależność oraz ucina wszelkie potencjalne spekulacje jakoby sędziowie, nawet niesłusznie, próbowali bronić podjętych przez siebie w trakcie walki decyzji. Kolegium rozpoznaje protest i dokonuje jego oceny w ciągu 72 godzin od chwili przyjęcia. Z kolei datą przyjęcia w rozumieniu przepisów FEN jest kolejny dzień roboczy następujący po dniu wpłynięcia odwołania oraz kaucji. W przypadku wystąpienia istotnych uchybień wpływających na decyzję sędziowską dokonuje się zmiany werdyktu i niezwłocznie informuje zainteresowane strony oraz media.
Instytucję odwołania od wyniku walki należy oceniać jak najbardziej pozytywnie, ponieważ sędziowie są tylko ludźmi i również popełniają błędy, a brak możliwości skorygowania ich decyzji byłby rażąco krzywdzący dla sportowców. Spornym elementem jest w niektórych przypadkach obecność w składzie Kolegium Odwoławczego sędziów podejmujących decyzję w czasie pojedynku. Trzeba jednak wierzyć w ich profesjonalizm i umiejętność przyznania się do błędu, jak to uczynili sędziowie w sporze dotyczącym walki Pudzianowski – Thompson. Faktem jest, iż protesty od wyniku walki należą do rzadkości, a ich pozytywne uwzględnianie jest jeszcze bardziej incydentalne.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny) Chcesz posłuchać tego artykułu w formie Podcastu? [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/odwolanie-od-wyniku-walki-w-polskim-mma[/embed]
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.