05.11.2018
Kilka tygodni temu, Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął Regulamin nadawania medalu „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”. Znowelizowana została Uchwała nr VI/174 z dnia 22 kwietnia 2009 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu nadawania medalu „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”. Rozszerzono krąg podmiotów upoważnionych do zgłaszania do Komisji Odznaczeń PZPN na piśmie wniosków o nadanie tego medalu.
Dołączono do tego grona komisje Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jest ich kilkanaście. Wcześniej takie uprawnienie miały: Zarząd PZPN, Zarządy wojewódzkich związków piłki nożnej i Klub Seniora PZPN.
Zgodnie z art. 1. Uchwały nr VI/174, celem nadania medalu „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej” jest wyróżnienie i uhonorowanie osób fizycznych za zasługi poniesione w pracy nad rozwojem polskiej piłki nożnej i działalność na rzecz podnoszenia jej poziomu. Są trzy rodzaje takich medali, a wynika to art. 2 tejże Uchwały:
- Złoty,
- Srebrny,
- i Brązowy.
Medalem „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej” mogą być wyróżnieni:
- działacze, sędziowie, trenerzy oraz pracownicy Polskiego Związku Piłki Nożnej i wojewódzkich związków piłki nożnej,
- zawodnicy,
- oraz inne osoby fizyczne, które swym bezpośrednim działaniem wspierają działalność polskiej piłki nożnej.
Medal nadawany jest przez Zarząd PZPN z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji Odznaczeń PZPN w związku z Walnymi Zgromadzeniami Delegatów PZPN oraz Walnymi Zebraniami Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, z okazji uroczystości państwowych, jubileuszy klubów i innych organizacji sportowych, a także w innych terminach mających doniosły charakter dla wnioskodawcy.
Medal mogą otrzymać tylko te osoby fizyczne, które uprzednio zostały wyróżnione złotą honorową odznaką PZPN i spełniają niżej wymienione warunki:
1. w przypadku działaczy, sędziów, trenerów i pracowników oraz innych osób fizycznych za wieloletnią działalność społeczną w sporcie piłkarskim w PZPN, WZPN i klubach:
- Medal Brązowy może być przyznany za minimum 30 lat działalności,
- Medal Srebrny - za minimum 35 lat działalności
- i Medal Złoty za minimum 40 lat działalności.
2.w przypadku zawodników - za wybitne osiągnięcia sportowe.
Zgodnie z 8 Uchwały, medal „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej” może być w uzasadnionych przypadkach nadany również innym osobom, które wspierają działalność i popularyzują rozwój polskiego piłkarstwa. Rejestr i dokumentację nadanych medali „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej” prowadzi Komisja Odznaczeń PZPN.
Uchwałą nr VII/148 z dnia 5 września 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej zmieniono również Uchwałę nr VI/175 z dnia 22 kwietnia 2009 roku Zarządu PZPN dotyczącą przyjęcia Regulaminu nadawania Diamentowego Odznaczenia PZPN. Zmiany były kosmetyczne, ale przy tej okazji warto przybliżyć to odznaczenie.
Zgodnie z par. 1 Uchwały nr VI/175, Diamentowe Odznaczenie PZPN stanowi kompozycja wykonana z metalu w kolorze złotym w dwóch wersjach:
- „duża” o wymiarach 32x30 mm przyznawana dla organizacji piłkarskich (wojewódzkich związków piłki nożnej, klubów piłkarskich itp.) oraz innych osób prawnych,
- „mała” o wymiarach 22x20 mm przyznawana osobom fizycznym.
Jak wynika z par. 2 Uchwały, Diamentowe Odznaczenie PZPN nadaje się za szczególne zasługi dla organizacji, rozwoju i upowszechniania piłki nożnej w Polsce:
Odznaczenie, przyznaje się po spełnieniu następujących warunków:
Na wniosek Zarządu PZPN odznaczenie może być także przyznane organizacjom lub przedstawicielom innych państw współdziałającym efektywnie na rzecz rozwoju polskiego piłkarstwa.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Artykuł dostępny również w formie podcastu: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/odznaczenia-za-dzialalnosc-pilkarska-w-polsce[/embed]
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.