30.05.2016
W artykułach p.t. „Która liga na początek?” i „Spostrzeżenia na temat organizacji rozgrywek piłkarskich” wspominałem o przepisach regulujących przebieg rozgrywek piłkarskich w Polsce. Poświęciłem je konkretnym zagadnieniom, ale w związku z tym, że napłynęło od Państwa wiele pytań – za które serdecznie dziękuję – postanowiłem szeroko omówić postanowienia Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.
Uchwała była wielokrotnie zmieniana, a jej tekst jednolity został ogłoszony przy okazji nowelizacji, dokonanej „Uchwałą nr IV/91 z dnia 27 kwietnia 2016 roku Zarządu PZPN w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku…”.
Jak wiemy, ta Uchwała plus przepisy regulaminu rozgrywek to podstawowe zbiory przepisów dotyczących organizacji rozgrywek w Polsce. Omawianie najważniejszych postanowień Uchwały nr IX/140 rozpoczynamy od przepisów ogólnych i zakresu obowiązywania określonego § 1 tejże Uchwały. Na mocy tych przepisów, spotkania piłki nożnej rozgrywane są według obowiązujących przepisów gry w piłkę nożną, postanowień wspomnianej uchwały oraz regulaminów wydanych przez PZPN, ligę zawodową i związki piłki nożnej.
Przepisy ogólne Uchwały IX/140 zobowiązują każdy klub biorący udział w zawodach mistrzowskich i pucharowych do wystawienia najlepszej drużyny będącej do jego dyspozycji w danej klasie. Ponadto, kluby piłkarskie będące członkami właściwego związku piłki nożnej oraz PZPN uczestniczące we współzawodnictwie sportowym zgodnie z art. 3 ust. 2 Ustawy o sporcie muszą być zorganizowane w formie osoby prawnej. Wyjątek od tej zasady, zawarty został w § 1 ust. 4 Uchwały nr IX/140 i wedle niego dopuszcza się przejściowo uczestnictwo w rozgrywkach piłkarskich zespołów nie będących członkami PZPN, a posiadających inną formę organizacyjną niż osoba prawna. Decyzję w tym przedmiocie podejmuje właściwy związek piłki nożnej.
O właściwościach PZPN i związków piłki nożnej w kwestii prowadzenia rozgrywek pisałem już przed tygodniem, a zatem pora przejść do podmiotów rozgrywek. Są nimi kluby, których forma prawna – jak wspomniałem - została określona w § 1 Uchwały nr IX/140. Zasady wystawiania zawodników znajdujemy natomiast w przepisach § 3. I tak, klub w zawodach mistrzowskich i pucharowych mogą reprezentować wyłącznie piłkarze zgłoszeni i uprawnieni do gry przez organ prowadzący rozgrywki w systemie Extranet. Minimalny wiek zawodnika to 7 lat. Jeżeli zawodnik ukończy ten wiek, przedłoży pisemną zgodę rodziców (przedstawicieli ustawowych) i spełni warunki, wynikające z innych przepisów piłkarskich oraz postanowień uchwały IX/140, może być zgłoszony i potwierdzony dla klubu. Nie może jednak od razu zagrać w zespole seniorów. Prawo do gry w drużynie seniorskiej, mają juniorzy dopiero po ukończeniu 16 roku życia. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią dojrzałość fizyczną i umiejętności piłkarskie oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa.
W wyjątkowych przypadkach, mających szczególne uzasadnienie, właściwy organ prowadzący rozgrywki nożnej może uprawnić do gry w zespole seniorów zawodnika, który ukończył 15 rok życia, po spełnieniu następujących przesłanek:
1. uzyskaniu przez zainteresowany klub pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych;
2. uzyskaniu przez zainteresowany klub pozytywnej opinii przychodni sportowo-lekarskiej.
Jeżeli chodzi o zawodników nie potwierdzonych w systemie Extranet, to wg przepisów taki zawodnik może być warunkowo uprawniony na okres 30 dni od momentu zgłoszenia zawodnika przez klub. Nie mniej jednak, warunkowe uprawnienie zawodnika następuje bez prawa uczestnictwa zawodnika w meczach klubu, do którego został on warunkowo uprawniony do czasu potwierdzenia go w systemie Extranet. Natomiast, zasady występów juniorek w zespołach seniorskich określają szczegółowo regulaminy rozgrywek prowadzonych przez Komisję ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN.
Na zakończenie dzisiejszego wywodu, pora na przepisy, z których może wynikać udział w meczu zawodnika nieuprawnionego, co może skutkować weryfikacją meczu jako walkower. To bardzo ważne dla kierowników zespołów. Stosowanie się do poniżej omawianych przepisów pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i pisania odwołań do organów II instancji. Jak stanowią przepisy § 4 Uchwały nr IX/140, o ile w przepisach szczególnych nie postanowiono inaczej, klub posiadający drużyny w kilku klasach rozgrywkowych może wystawić swoich zawodników do gry o mistrzostwo poszczególnych klas zgodnie z następującymi zasadami:
1. Jeżeli zawodnik, który ukończył 19 rok życia, brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu, w pełnym wymiarze czasu gry (przepis ten nie dotyczy zawodników występujących na pozycji bramkarza);
2. Jeżeli zawodnik, który nie ukończył 19 roku życia, brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu, w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry (przepis ten nie dotyczy zawodników występujących na pozycji bramkarza);
3. Jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu (przepis ten nie dotyczy zawodników występujących na pozycji bramkarza);
4. Zawodnik traci prawo do gry w drużynach niższych klas po rozegraniu 2/3 oficjalnych spotkań mistrzowskich w danym sezonie w drużynie wyższej klasy (przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych);
5. Po zakończeniu rozgrywek klasy wyższej, zawodnik może uczestniczyć w rozgrywkach klasy niższej, o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych spotkań mistrzowskich w drużynie niższej klasy (przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych).
Kolejną kwestią w materii uprawniania zawodników i udziału w zawodach nieuprawnionego zawodnika jest sprawdzanie zawodników przez sędziego. Często mamy wątpliwości co do tożsamości piłkarza drużyny rywala. Dotyczy to oczywiście najczęściej niższych klas i wówczas możemy zgłosić możliwość sprawdzenia zawodnika.
Zgodnie z przepisem § 5 ust. 1 Uchwały nr IX/140, zawodnik uczestniczący w spotkaniach mistrzowskich lub pucharowych jest zobowiązany przedstawić na żądanie sędziego ważny dokument tożsamości lub inny ważny dokument z aktualną fotografią, a na mocy przepisu ust. 2, brak okazania takiego dokumentu przed rozpoczęciem meczu czyni zawodnika nieuprawnionym do gry i powoduje niedopuszczenie go do zawodów. Z kolei, zgodnie przepisem ust. 3, okazanie dokumentu tożsamości w przerwie, bądź po meczu zobowiązuje sędziego do opisania spornej sytuacji w protokole, a decyzje, co do ewentualnej weryfikacji spotkania, wiążące się również z brakiem jednoznacznej możliwości stwierdzenia tożsamości podejmuje właściwy organ prowadzący rozgrywki.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.