15.06.2016
W poprzednim artykule p.t. „Organizacja rozgrywek piłkarskich cz. 2” pisałem m.in. o weryfikacji boisk, zasadach rozgrywania meczu na terenie neutralnym czy też o zawodach piłkarskich przerwanych, bądź nierozegranych i o walkowerach. Dziś w kolejnym wpisie poświęconym Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, będzie między innymi o wnoszeniu zastrzeżeń do protokołu oraz o obowiązku wypełnienia sprawozdania przez kierownika drużyny.
Są to sprawy ważne, skutkujące nawet weryfikacją meczu jako walkower, warto więc zapoznać się z tym materiałem. Życzę miłej lektury!
W świetle przepisów § 9 ust. 1 Uchwały nr IX/140, kapitanowie i kierownicy drużyn mogą wnosić zastrzeżenia do zawodów, które są odnotowywane w załączniku do sprawozdania sędziego na następujących zasadach. Zanim mowa będzie o przedmiocie takiego zastrzeżenia, to słów kilka o niewykorzystywaniu tego uprawnienia przez przedstawicieli klubów: kierowników drużyn czy kapitanów. Z praktyki w organach odwoławczych wynika, że często w odwołaniu przedstawiciele klubu przedstawiają inną wersję niż ta opisana przez sędziego. Przedstawiciele organu sprawdzając protokół czy załącznik nie dopatrują się jednak zastrzeżeń w protokole, a kierownicy drużyn czy przedstawiciele władz klubu robią „wielkie oczy”, tłumacząc, że nie wiedzieli, że mogli zgłosić zastrzeżenie.
Panowie Kierownicy, Panowie Prezesi, przedstawiciel Waszego Klubu (kierownik, kapitan) ma prawo do tego i korzystajcie z tego! Nie zasłaniajcie się nieznajomością przepisów i nie mówcie „ja tego nie wiedziałem”. Podpisując protokół, sprawozdanie, czytajcie uważnie i jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości od razu je zgłaszajcie. Kapitan, kierownik drużyny MAJĄ DO TEGO PRAWO.
Zastrzeżenia mogą dotyczyć:
- braku lub spóźnionego zawiadomienia o miejscu i terminie zawodów,
- spóźnionego przybycia na boisko drużyny przeciwnika,
- stanu przygotowania i oznaczenia boiska,
- bramek,
- piłek,
- ubiorów zawodników i sędziego,
- tożsamości zawodników
- oraz wypełnienia i dostarczenia składu drużyny.
Zgodnie z treścią § 9 ust. 1 pkt 2 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, zastrzeżenia muszą być wnoszone do sędziego przed rozpoczęciem zawodów, a późniejsze zgłoszenia nie będą przyjmowane. Wyjątek stanowią zastrzeżenia, dotyczące spraw zaistniałych w czasie trwania zawodów. Protesty muszą być przez sędziego zbadane, a w przypadkach uzasadnionych sędzia musi wyznaczyć kapitanowi drużyny gospodarzy czas na usunięcie ewentualnych usterek. Sędzia musi umieścić w sprawozdaniu z zawodów treść zgłoszonych zastrzeżeń, jak również wydane zarządzenie;
Zastrzeżenia opisane w załączniku do sprawozdania sędziego muszą być czytelnie podpisane przez kapitana i kierownika drużyny i są one wolne od opłacenia kaucji.
Jeśli zastrzeżenia w powyżej opisanym przedmiocie nie zostały zgłoszone przed meczem lub w sprawach dotyczących jego przebiegu, podczas jego trwania, to klub i tak może je zgłosić, ale już nie sędziemu. Pamiętajmy, po zakończeniu meczu, zastrzeżeń nie można już sędziemu zgłaszać.
Wówczas przedstawicielom klubu pozostaje protest. W jego trybie, zastrzeżenia zgłaszane są przez klub - pisemnie - do organu prowadzącego rozgrywki, z załączonym dowodem wpłacenia kaucji w ustalonej wysokości. Protesty po zawodach muszą być dostarczone w terminie 48 godzin, przy czym kopie protestów powinny być przekazane stronie przeciwnej.
Jak wygląda podpisywanie sprawozdania i załącznika oraz ewentualne zgłaszanie zastrzeżeń? Mówi o tym przepis § 9 ust. 5 Uchwały, na mocy którego, kapitanowie i kierownicy drużyn podpisują przed rozpoczęciem zawodów sprawozdanie sędziowskie w obecności sędziów, podając czytelnie imię i nazwisko oraz nazwę klubu. Natomiast po zakończeniu zawodów kierownicy drużyn podpisują załącznik do sprawozdania bez względu na to czy wnoszą zastrzeżenia.
Przy zgłaszaniu i rozpatrywaniu zastrzeżeń lub protestów obowiązuje zasada dwuinstancyjności:
1) w rozgrywkach Ekstraklasy, Pucharu Ekstraklasy i Superpucharu pierwszą instancją jest Komisja Ligi Ekstraklasy SA, a drugą instancją - Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN;
2) w rozgrywkach I i II ligi oraz Pucharu Polski na szczeblu centralnym pierwszą instancją jest Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, a drugą - Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN;
3) w rozgrywkach III ligi, prowadzonych z upoważnienia przez wyznaczone związki piłki nożnej pierwszą instancją jest wydział właściwy w sprawie gier i ewidencji danego związku piłki nożnej, a drugą instancją Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN;
4) w rozgrywkach prowadzonych przez związki piłki nożnej pierwszą instancją jest wydział właściwy w sprawie gier i ewidencji danego związku piłki nożnej, a drugą instancją związkowa komisja odwoławcza.
5) w rozgrywkach juniorów młodszych – klubowych mistrzostwach Polski z udziałem mistrzów poszczególnych związków piłki nożnej oraz w rozgrywkach reprezentacji juniorów o: Puchar im. Kazimierza Deyny, Puchar im. Kazimierza Górskiego, Puchar im. Włodzimierza Smolarka. pierwszą instancją jest Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, a drugą - Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN.
W rozgrywkach prowadzonych przez Komisję ds. Piłkarstwa Kobiecego pierwszą instancją jest Komisja ds. Piłkarstwa Kobiecego, drugą odpowiednio według właściwości Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN lub Komisja Dyscyplinarna PZPN. Natomiast, w rozgrywkach prowadzonych przez Komisję ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN pierwszą instancją są odpowiednio Sekcja Gier lub Sekcja Dyscypliny działające w ramach Komisji ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN, drugą odpowiednio według właściwości Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN lub Komisja Dyscyplinarna PZPN.
Odwołanie od decyzji organów w pierwszej instancji mogą być wnoszone w terminie 14 dni od daty doręczenia pisemnego uzasadnienia decyzji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (§ 9 ust. 7 Uchwały). Decyzje podjęte w drugiej instancji są ostateczne. W przypadku uwzględnienia protestu kaucja podlega zwrotowi.
Na mocy § 9 ust. 6 Uchwały nr IX/140, sprawach dyscyplinarnych stosuje się postanowienia Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN we wszystkich rodzajach rozgrywek. W przypadku nierozstrzygnięcia zastrzeżenia lub protestu w ciągu 1 miesiąca, stronie zainteresowanej służy prawo wniesienia skargi na bezczynność organu pierwszej instancji, składanej bezpośrednio organu do drugiej instancji.
Było o zastrzeżeniach, teraz o obowiązkach kierownika drużyny. Ten, w świetle przepisów § 12 ust. 1 Uchwały IX/140, obowiązany jest przed zawodami do wypełnienia sprawozdania z zawodów w części dotyczącej składu zespołu. Ma obowiązek wpisać czytelnie imiona, nazwiska, numery kart i koszulek zawodników, a sprawozdanie podpisują kapitan i kierownik drużyny w obecności sędziego.
Co do samego wpisywania zawodników, to Uchwała zaleca wpisywanie 18 zawodników do protokołów sędziowskich oraz przydzielenie stałych numerów na strojach dla 18 podstawowych zawodników, a zawodnicy rozpoczynający grę muszą mieć ponumerowane koszulki, zgodnie z zapisem w protokole sędziowskim.
Uchwała reguluje też kwestie przebywania osób na ławce rezerwowych zespołu, i tak, w rozgrywkach Ekstraklasy, I ligi, II ligi i Pucharu Polski na szczeblu centralnym, na ławce rezerwowych, poza 7 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu, może przebywać trener pierwszego zespołu, posiadający licencję oraz spełniający wymogi, o których mowa we właściwych przepisach licencyjnych oraz 6 oficjalnych przedstawicieli klubowych, spośród osób pełniących następujące funkcje:
a) Asystent trenera pierwszego zespołu, posiadający licencję oraz spełniający wymogi, o których mowa we właściwych przepisach licencyjnych,
b) Lekarz, posiadający licencję PZPN,
c) Trener bramkarzy,
d) Trener przygotowania fizycznego,
e) Drugi asystent trenera,
f) Kierownik drużyny,
g) Fizjoterapeuta, posiadający odpowiednie uprawnienia,
h) Masażysta,
i) Drugi masażysta.
Jeżeli pozwala na to miejsce, drużyna za zgodą sędziego może otrzymać dodatkowe trzy miejsca dla swego sztabu, na których mogą zasiadać jednak wyłącznie osoby wskazane powyżej. Miejsca te muszą znaleźć się poza strefą techniczną w odległości przynajmniej pięciu metrów za lub z boku ławek rezerwowych, ale z dostępem do szatni. Ponadto, imiona i nazwiska wszystkich osób, przebywających na ławce rezerwowych muszą znaleźć się w sprawozdaniu sędziego lub w arkuszu dodatkowym, a do weryfikacji tożsamości i uprawnień wskazanych osób do pełnienia określonej funkcji upoważnieni są delegat meczowy i/lub sędzia techniczny zawodów.
W pozostałych rozgrywkach, na ławce rezerwowych, poza 7 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu, może przebywać 7 oficjalnych przedstawicieli klubowych, w tym trener, asystent trenera, kierownik drużyny, lekarz i masażysta. Nazwiska tych osób winny być wpisane na dodatkowym załączniku do sprawozdania z zawodów. Obowiązek kontroli osób przebywających na ławce rezerwowych spoczywa na sędziach prowadzących zawody.
Natomiast, w żadnych rozgrywkach na ławce rezerwowych nie może przebywać zawodnik wykluczony z gry czyli ukarany czerwoną kartką. W przypadku, gdy drużyna rozpoczyna grę z mniejszą liczbą zawodników niż 11, jednak nie mniejszą niż 7, to skład drużyny może być uzupełniony do 11 zawodników jedynie zawodnikami, którzy są wpisani do sprawozdania sędziowskiego. Na szczeblu centralnym wymiana zawodników powinna być sygnalizowana za pomocą tablic z numerami zawodnika wchodzącego do gry i zawodnika schodzącego z boiska.
Dla rozgrywek piłki nożnej halowej i piłki nożnej plażowej kwestie sprawozdań, liczby zawodników i inne opisane powyżej są określone w odrębnych regulaminach wydanych przez organy prowadzące rozgrywki.
I na koniec dzisiejszego wywodu, o strojach. Kwestie strojów meczów regulują przepisy § 13 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Na mocy § 13 ust. 1 drużynie gospodarza zawodów należy umożliwić grę przed własną widownią w barwach klubowych. W tym celu gospodarz zawodów, w zawiadomieniu o miejscu i terminie zawodów powinien poinformować przeciwnika o strojach, w jakich zamierza wystąpić. Jeżeli zaś zawodnicy mają przystąpić do zawodów w ubiorach tego samego lub podobnego koloru, drużyna gospodarzy ma obowiązek – na polecenie sędziego – zmienić ubiór (§ 13 ust. 2 Uchwały IX/140). Natomiast, jeżeli kolor koszulki bramkarza nie kontrastuje z kolorami koszulek zawodników drużyn – zmiany koszulki musi dokonać bramkarz. Przepis ten dotyczy również sędziego, któremu gospodarz zawodów powinien dostarczyć czystą i świeżą koszulkę odmiennej barwy. Nie przestrzeganie tych przepisów może być powodem do przyznania walkoweru, o ile zastrzeżenia zgłoszono sędziemu przed rozpoczęciem zawodów.
W następnym odcinku będzie mowa między innymi o sędziach i obsadach sędziowskich.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.