20.06.2016
W poprzednim artykule p.t. „Organizacja rozgrywek piłkarskich cz. 3” pisałem między innymi o wypełnianiu sprawozdania meczowego przez kierownika drużyny, wnoszeniu zastrzeżeń do protokołu oraz o protestach pomeczowych i czasie ich rozpatrywania oraz właściwości organów w tej materii. Dziś natomiast przybliżę kwestię prowadzenia zawodów.
Przypomnę też, że rozgrywki i rozgrywane w ich ramach mecze toczą się według następujących przepisów:
- przepisów gry w piłkę nożną,
- regulaminu rozgrywek
- oraz Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.
Dziś o regulacjach dotyczących sędziowania czyli prowadzenia zawodów piłkarskich w Polsce, rzecz jasna w świetle przedmiotowej Uchwały. Przepis § 10, wyznacza generalną zasadę, w myśl której, zawody o mistrzostwo prowadzą sędziowie wyznaczeni przez właściwe organy PZPN, związku piłki nożnej lub organu prowadzącego rozgrywki.
Teraz pora na wyjątki od tejże zasady.
Jeżeli wyznaczony do prowadzenia zawodów sędzia związkowy z jakichkolwiek powodów nie stawi się, kapitan drużyny gospodarzy musi co najmniej na 5 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia zawodów zawiadomić o tym kapitana drużyny gości, wzywając go do przedstawienia kandydata do prowadzenia spotkania (§ 11 ust. 1 Uchwały). Następnie, kapitanowie obu drużyn uzgadniają między sobą wybór jednego z kandydatów na sędziego. W przypadku, gdy jeden z kandydatów jest sędzią związkowym, przysługuje mu prawo prowadzenia zawodów. W innych przypadkach o wyborze sędziego decyduje losowanie, przeprowadzone w obecności kapitanów obu drużyn (§ 11 ust. 2).
Fakt wyboru musi być potwierdzony w sprawozdaniu przed rozpoczęciem zawodów własnoręcznymi podpisami kapitanów drużyn. Za dostarczenie prawidłowego sprawozdania z tych zawodów odpowiedzialny jest gospodarz lub organizator zawodów. Sprawozdanie powinno być dostarczone właściwym władzom w określonym terminie (§ 11 ust. 3).
Zasadą jest, że jeżeli z wyznaczonej trójki sędziowskiej nie stawi się sędzia zawodów, jego funkcję automatycznie przejmuje sędzia asystent, uprzednio wytypowany przez właściwy organ. Jednakże prowadzenie zawodów z jednym sędzią asystentem jest niedopuszczalne. W przypadku niestawienia się jednego ze związkowych sędziów asystentów, kapitan drużyny gospodarzy obowiązany jest przedstawić sędziemu kandydata na sędziego asystenta. I tak samo należy postąpić, wówczas, gdy jeden z asystentów został desygnowany na sędziego głównego.
Kolejna ważna zasada została sformułowana w § 11 ust. 7 Uchwały IX/140. Głosi ona, że: „Każde zawody wyznaczone jako mistrzowskie lub pucharowe, niezależnie od zaistniałych opóźnień lub niezgodności, muszą być rozegrane jako mistrzowskie lub pucharowe, pod rygorem walkoweru, a jakakolwiek umowa kapitanów drużyn, że rozgrywają je jako towarzyskie, jest nieważna”.
W Uchwale IX/140 znajdujemy też przepisy generalne dotyczące obowiązków organizatora w sprawach bezpieczeństwa i innych kwestiach organizacji poszczególnych zawodów. W myśl przepisu § 14 ust. 1, każdy klub jest odpowiedzialny za działalność swoich przedstawicieli, zawodników, działaczy, trenerów, instruktorów i zawodników oraz za utrzymanie porządku i spokoju w obrębie obiektu sportowego przed rozpoczęciem zawodów, w czasie ich trwania i po ich zakończeniu. Definicję „zapewnienia porządku i bezpieczeństwa” znajdujemy w ust. 2 i polega ono na:
- zapewnieniu pełnej ochrony i poszanowania godności osobistej sędziom, trenerom, działaczom i zawodnikom,
- wyznaczeniu odpowiedniej ilości porządkowych z opaskami o wyraźnych numerach, którzy mają czuwać nad zachowaniem się publiczności, a w razie potrzeby usuwać widzów naruszających ład i spokój na obiekcie sportowym,
- w przypadku klubu Ekstraklasy, I i II ligi wyznaczeniu kierownika ds. bezpieczeństwa,
- umieszczeniu przy wejściu na obiekt sportowy na trybunach regulaminu obiektu sportowego zgodnie z wymogami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych,
- zapewnieniu odpowiednich warunków do pracy dziennikarzom, sprawozdawcom radiowym i telewizyjnym, fotoreporterom i ich obsłudze technicznej, a także przedstawicielom policji,
- zapewnieniu odpowiednich miejsc dla osób towarzyszących oficjalnie drużynom, delegatom, obserwatorom oficjalnie skierowanym na zawody oraz innym uprawnionym osobom,
- zapewnieniu ochrony pojazdów osób towarzyszących oficjalnie drużynom, delegatów, obserwatorów oficjalnie skierowanych na zawody oraz innych uprawnionych osób.
Co do przedstawicieli kierowanych na dane zawody, to może ich w świetle przepisów § 15 skierować także organ prowadzący rozgrywki. Może tego dokonać z własnej inicjatywy lub na prośbę zainteresowanego klubu. Delegowany przedstawiciel organu prowadzącego rozgrywki powinien w ciągu 3 dni złożyć właściwemu organowi pisemne sprawozdanie z obserwowanych zawodów. Sprawozdanie delegowanego przedstawiciela może stanowić podstawę do podjęcia postępowania dyscyplinarnego. A to postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.
O częstych nowelizacjach przepisów § 17 Uchwały IX/140, statuujących zasadę, że klub zgłaszający się do PZPN rozpoczyna rozgrywki mistrzowskie od najniższej klasy w danym związku piłki nożnej, pisałem już w artykule p.t. „Która liga na początek?”, do którego przeczytania zapraszam, choćby na wspomniane tam wyjątki od tej zasady.
A w następnym odcinku mowa będzie o zasadach dotyczących rozgrywek mistrzowskich i pucharowych.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.