04.07.2016
W poprzednim artykule p.t. „Organizacja rozgrywek piłkarskich cz. 6” pisałem o prawie zawodników uprawiających piłkę nożną do stałej opieki zdrowotnej; o obowiązku poddawania się badaniom lekarskim, spoczywającym na piłkarzach i o obowiązku ubezpieczenia zawodnika od następstw nieszczęśliwych wypadków spowodowanych uprawianiem sportu piłki nożnej, ciążącym na klubie, którego barwy reprezentuje zawodnik. Dziś pora na przepisy finansowe oraz przepisy przejściowe i końcowe zawarte w Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.
Wszystkie umowy między członkami PZPN, w szczególności dotyczące zmiany przynależności klubowej zawodników wszystkich kategorii wiekowych, muszą być zawierane w postaci pisemnego dokumentu podpisanego przez statutowych przedstawicieli obu stron, ujawnionych we właściwych rejestrach sądowych – tę zasadę formułuje przepis § 27 ust. 1 tejże uchwały. Wspomniane powyżej umowy w świetle ust. 2 tego przepisu nie mogą być sprzeczne z przepisami państwowymi i związkowymi, obowiązującymi członków PZPN.
Uchwała nr IX/140 określa też zasady finansowe na jakich toczą się rozgrywki mistrzowskie i pucharowe. Zgodnie z przepisami § 28, rozgrywki mistrzowskie i pucharowe prowadzone są według następujących zasad finansowych:
1. W rozgrywkach dwurundowych (mecz i rewanż) gospodarz pokrywa pełne koszty organizacji spotkania, a drużyna przeciwnika – koszty uczestnictwa w meczu.
2. W przypadku rozgrywania jednego meczu, kluby rozliczają całość kosztów i dochodów, uczestnicząc solidarnie w zyskach lub stratach, z uwzględnieniem następujących zasad naliczania kosztów:
a) w koszty organizacji spotkania nie mogą wchodzić wydatki związane z korzystaniem z obiektu sportowego, jeżeli mecz odbywa się na boisku jednej z tych drużyn,
b) wydatki związane z uczestnictwem w spotkaniu przysługują jedynie klubom, które mają siedzibę poza miejscem zawodów, koszty uczestnictwa mogą obejmować tylko wydatki za przejazdy oraz zakwaterowanie i wyżywienie w danej miejscowości, według obowiązujących przepisów.
Od tych zasad możliwe są wyjątki, ale w świetle § 28 ust. 3, wszelkie odstępstwa od powyższych postanowień są dopuszczalne jedynie za zgodą organu prowadzącego rozgrywki na podstawie pisemnego porozumienia zawartego między zainteresowanymi klubami.
Uchwała przewiduje też ustalenie zobowiązań finansowych między klubami w przypadku nierozegrania meczu lub jego przerwania przed upływem czasu gry. I tak wg przepisów § 29, w przypadku gdy wyznaczone lub uzgodnione spotkanie nie odbędzie się, względnie mecz zostanie przerwany przed upływem czasu gry, zobowiązanie finansowe klubów ustala się w następujący sposób:
1. Zainteresowane kluby nie mogą wzajemnie rościć pretensji finansowych, jeśli przyczyna była od nich niezależna (katastrofy i klęski żywiołowe, itp.). Decyzja odnośnie zakwalifikowania przyczyny należy do organów prowadzących rozgrywki.
2. Gospodarz spotkania ma prawo żądania zwrotu poniesionych kosztów organizacji spotkania, jeśli winę ponosi drużyna przeciwnika.
3. Drużynie przyjezdnej przysługuje zwrot poniesionych kosztów jeśli winę ponosi gospodarz spotkania.
Kwestię rozstrzygania sporów finansowych klubów regulują przepisy § 30. Na ich mocy, wszystkie spory finansowe klubów, w sprawach dotyczących kosztów wyznaczonych lub uzgodnionych, a nie odbytych spotkań nie uwzględnione w Uchwale IX/140, rozstrzygają organy prowadzące rozgrywki.
Z kolei w świetle przepisów § 31, wynikające z tejże uchwały uprawnienia związków piłki nożnej mogą być przekazane na podstawie stosownych uchwał funkcjonującym w ramach tych związków OZPN-om lub podokręgom. Te przepisy stosuje się również odpowiednio w stosunku do organów prowadzących rozgrywki piłki nożnej kobiet, piłki nożnej halowej oraz piłki nożnej plażowej. O wszystkich innych sprawach dotyczących rozgrywek, a nie objętych niniejszymi przepisami, decyduje Zarząd PZPN (§ 32 Uchwały).
Z chwilą wejścia w życie (3 i 7 lipca 2008 roku) Uchwały IX/140 przestała obowiązywać Uchwała Zarządu PZPN z 29 września 2000 roku „Przepisy w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną”. Warto też dodać, że na mocy § 34, przepisy Uchwały IX/140 stosuje się odpowiednio do wszystkich rozgrywek, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
Mam nadzieję, że cyklem wpisów o organizacji rozgrywek przybliżyłem Państwu ten temat. Miłej lektury!
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.