07.01.2020
Z końcem 2019 roku niektórym trenerom wygasły dotychczasowe licencje trenerskie. Wydawane są one na czas określony więc warto pilnować tych terminów, by nie okazało się, że pracujemy bez aktualnych uprawnień. I to dotyczy, to wielu dyscyplin sportu i tych olimpijskich i nieolimpijskich. Warto więc też sprawdzić do kiedy obowiązują nasze uprawnienia, nawet gdy nie wygasły kilka dni temu. W bliskiej mojemu sercu piłce nożnej klub, który wystawia zespół z trenerem bez licencji ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną.
Wysokość kar za wystawienie trenera bez licencji określa Uchwała nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce. O tym poniżej, bo choć był to już temat artykułu na blogu portalu milldyvax.com, to warto przypominać, bowiem kary przewidziane za naruszenie przepisów uchwały są karami finansowymi i to wysokimi jak na polskie realia.
Warto też dodać, że Uchwałą nr XII/187 z dnia 6 grudnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce znowelizowano postanowienia „uchwały trenerskiej”.
W art. 5 ust. 12 pkt 2) Uchwały nr IV/63 sfromułowanie: „Grassroots D” zastąpiono sformułowaniem: „Grassroots C”. To oznacza że od 1 stycznia 2020 roku trenerzy posiadający legitymację Instruktora sportu w dyscyplinie piłka nożna, wydaną przed 23 sierpnia 2013 roku w ramach nadzorowanego przez MSiT systemu kształcenia instruktorów i trenerów sportowych lub wydaną po 23 sierpnia 2013 roku pod warunkiem, że legitymacja została uzyskana na kursie rozpoczętym przed 23 sierpnia 2013 roku i organizowanym w ramach nadzorowanego do 23 sierpnia 2013 roku przez MSiT systemu kształcenia instruktorów i trenerów sportowych będą mogli uzyskać uprawnienia trenera Grassroots C, a nie jak dotychczas Grassroots D.
Zgodnie z art. 5 Uchwały, Art. 5 pkt. 9 i 10, licencja Grassroots C uprawnia do prowadzenia jako pierwszy trener zespołów uczestniczących w rozgrywkach od A klasy do klas niższych oraz zespołów młodzieżowych od D1 do G2, a licencja Grassroots D uprawnia do prowadzenia jako pierwszy trener zespołów uczestniczących w rozgrywkach od B klasy do klas niższych.
Teraz wróćmy do wątku z pierwszej części dzisiejszego bloga, czyli wysokości kar. Regulują je art. art. 28 i 29:
Art. 28
iii. kara pieniężna 25 000 złotych dla klubu II ligi,
Art. 29
1.Naruszenie postanowień niniejszej Uchwały oraz prowadzenie zespołu piłki nożnej niższych, niż wymienione w art. 28 ust. 1 klas rozgrywkowych, podczas rozgrywek mistrzowskich i pucharowych przez trenera nie posiadającego ważnej licencji trenerskiej powoduje zastosowanie następujących kar dyscyplinarnych w stosunku do:
iii. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.
iii. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.
iii. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla
zespołu przeciwnego.
iii. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla z zespołu przeciwnego.
Jak widać powyżej nie ma „widełek” czyli wysokości kar „od… do…”. Wysokości kar pieniężnych są jasno określone w przepisach. Zatem organy dyscyplinarne nie mają tutaj uznaniowości i są związane wysokością określoną w przepisie.
Warto też dodać, że organy dyscyplinarne podejmują decyzje na podstawie zawiadomień od organów prowadzących rozgrywki lub komisji trenerskich.
Najczęściej te właśnie organy:
- weryfikując sprawozdania z meczów (komisje, wydziały rozgrywek – w zależności od nazewnictwa – przyp. M.Ż),
- podejmując informację (komisje trenerskie, techniczne - rozgrywek – w zależności od nazewnictwa – przyp. M.Ż),
kierują do organów dyscyplinarnych odpowiednie wnioski/informacje, na podstawie, których wydawane są decyzje dyscyplinarne.
Od decyzji Komisji Dyscyplinarnej PZPN oraz od decyzji komisji dyscyplinarnej wojewódzkiego związku piłki nożnej, prowadzącego rozgrywki III ligi przysługuje odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej, natomiast od decyzji komisji dyscyplinarnej wojewódzkiego związku piłki nożnej w pozostałych sprawach można się odwołać do komisji odwoławczej tego wojewódzkiego związku piłki nożnej. Warto też nadmienić, że od sezonu 2020/2021 rozgrywki III ligi będą prowadzone przez PZPN, więc organem dyscyplinarnym I instancji będzie Komisja Dyscyplinarna PZPN.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.