16.02.2016
W poprzednim wpisie p.t. „Amator czy zawodnik profesjonalny?” poruszałem kwestie niefortunnej – moim zdaniem – definicji amatora i profesjonalisty w polskich przepisach piłkarskich i postulowałem, by jasno zostało określone, kto jest profesjonalistą, a w jakich przypadkach zawodnik piłki nożnej ma być uznawany za amatora.
Dziś natomiast chciałbym powrócić do obowiązujących przepisów i wyjaśnić pojęcia obecne w przepisach par. par. 7 i 8 Uchwały VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej takie jak m.in. „inne świadczenie pieniężne lub rzeczowe” czy „rzeczywiste wydatki”.
Bierze się to z przepisu par. 7 Uchwały VIII/124, który brzmi „Za amatorów są uznani zawodnicy, którzy z tytułu uprawiania sportu piłki nożnej nie otrzymali wynagrodzenia, względnie innego świadczenia pieniężnego lub rzeczowego, innego niż zwrot rzeczywistych wydatków poniesionych w trakcie ich udziału w oficjalnych rozgrywkach organizowanych przez PZPN i/lub ligę zawodową. Koszty podróży, wyżywienia i zakwaterowania poniesione w związku z udziałem w meczu oraz wydatki na sprzęt piłkarski, ubezpieczenie i szkolenie mogą podlegać zwrotowi bez podważenia statusu amatora.”, cytowanego już przeze mnie w poprzednim wpisie.
Zatem z zasady każdy piłkarz jest traktowany jako amator, chyba, że wystąpi wyjątek, który zaliczy go do kategorii zawodników profesjonalnych. „Za amatorów są uznani zawodnicy, którzy z tytułu uprawiania sportu piłki nożnej nie otrzymali wynagrodzenia, względnie innego świadczenia pieniężnego lub rzeczowego innego niż zwrot rzeczywistych wydatków poniesionych w trakcie ich udziału w oficjalnych rozgrywkach organizowanych przez PZPN i/lub ligę zawodową.”.
Wynagrodzenie przysługuje z tytułu kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, niezależnie czy jest on zawarty w formie umowy o pracę, czy też umowy cywilno-prawnej. Warto tu dodać, że innych przepisów piłkarskich wynika, że wynagrodzenie z tytułu innych umów np. wizerunkowych czy reklamowych nie może być dochodzone przed organami PZPN. Dochodzenie roszczeń przed nimi, dotyczy tylko roszczeń z tytułu kontraktu.
Pod pojęciem „innego świadczenia pieniężnego lub rzeczowego”, należy rozumieć każde takie świadczenie, ale nie wynikające z kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. Przez „świadczenie pieniężne” należy rozumieć świadczenie, w którym dłużnik przekazuje wierzycielowi sumę pieniężną. W zobowiązaniu pieniężnym świadczenie pieniężne jest podstawowe (np. umowa pożyczki); w niepieniężnym pełni rolę zastępczą (np. naprawienie szkody)[i].
Z kolei, pod pojęciem świadczeń rzeczowych należy rozumieć np. odzież, żywność, artykuły gospodarstwa domowego, artykuły chemiczne, galanterię, obuwie, itp., a katalog tych pojęć jest otwarty.
Z kolei przez pojęcie „Zwrotu rzeczywistych wydatków poniesionych w trakcie udziału w oficjalnych rozgrywkach organizowanych przez PZPN i/lub ligę zawodową” rozumieć należy wydatki związane z udziałem w meczu czy oficjalnych rozgrywkach, to znaczy zaliczany jest tu każdy wydatek amatora związany z grą czy wyjazdem na mecz, ale też niezaliczony do kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania poniesione w związku z udziałem w meczu czy wydatków na sprzęt piłkarski, ubezpieczenie i szkolenie, bo ta grupa wydatków już samym przepisem jest uznawana za wydatki, których poniesienie nie uchybia statusowi amatora.
Co zatem należy zaliczyć do „rzeczywistych wydatków poniesionych w trakcie udziału w oficjalnych rozgrywkach organizowanych przez PZPN i/lub ligę zawodową” w rozumieniu przepisów Uchwały VIII/124? Ano, np. wydatki na polisę ubezpieczeniową jeśli zaszedłby taki obowiązek czy wydatki na suplementy diety, obiad zawodnika, ale związany z obozem przygotowawczym czy udziałem w treningu, a nie posiłek spożywany w związku z meczem czy udziałem w rozgrywkach bo ten zaliczany jest do grupy kosztów wyżywienia związanych ze startem w oficjalnych rozgrywkach, organizowanych przez PZPN czy ligę zawodową.
Pikanterii dodaje też fakt, że definicję piłkarza zawodowego, pozą tą wywiedzioną z artykułu 7 Uchwały, czyli wywnioskowaną na podstawie definicji amatora i wyjątków od statusu amatora, kwalifikujących piłkarza do kategorii „piłkarz zawodowy” znajdujemy też w przepisie (§ 8 ust. 1 Uchwały nr VIII/124, mówiącym: „Za zawodników profesjonalnych uznani będą zawodnicy, posiadający z klubem umowę zawartą wg wzoru PZPN (kontrakt) oraz zawodnicy, którzy otrzymują z tytułu uprawiania piłki nożnej lub działalności z tym związanej wynagrodzenie, względnie inne świadczenie pieniężne lub rzeczowe, wyższe od określonego w § 7.”.
Nie lepiej zatem wprowadzić definicję profesjonalisty, a wyjątki od niej zaliczać do kategorii „piłkarz-amator”? Bo teraz jest tak, że o tym kogo zaliczyć do kategorii „piłkarz zawodowy” decydują dwa następujące po sobie przepisy. I tak jest od lat. Wielu się dziwi, wielu nie rozumie, ale nikt nie postuluje zmiany.
Ponawiam postulat, określmy kto jest piłkarzem zawodowym, a wyjątki od zasad kwalifikujących kategorii profesjonalisty uznawajmy jako amatorów.
[i] Witold Czachórski: Zobowiązania. Zarys wykładu. Warszawa: LexisNexis, 2009. ISBN 978-83-7620-196-2.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.