27.07.2016
6 sierpnia, w sobotę, rozpocznie się kolejny sezon piłkarskiej Ekstraligi Kobiet. Podstawowe przepisy, regulujące te rozgrywki zawarte są w Uchwale nr VI/134 z dnia 7 lipca 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraligi kobiet w sezonie 2016/2017. Na mocy art. 1 Regulaminu, w sezonie 2016/2017 w rozgrywkach Ekstraligi bierze udział 12 drużyn. Tytułu mistrzowskiego bronić będzie Medyk Polomarket Konin.
Na tym samym posiedzeniu Zarządu PZPN – 7 lipca br – uchwalano też pozostałe regulaminy dla rozgrywek kobiecych:
- Uchwała nr VI/135 z dnia 7 lipca 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo I ligi kobiet w sezonie 2016/2017,
- Uchwała VI/136 z dnia 7 lipca 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo II ligi kobiet w sezonie 2016/2017,
- Uchwała VI/137 z dnia 7 lipca 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo III ligi kobiet w sezonie 2016/2017,
- Uchwała nr VI/138 z dnia 7 lipca 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Puchar Polski w piłce nożnej kobiet w sezonie 2016/2017.
Skoncentrujmy się na jednak na Uchwale VI/134. Podobnie jak w przypadku regulaminów innych rozgrywek, zasadą jest, że rozgrywki toczą na podstawie tego konkretnego regulaminu – regulaminu tychże rozgrywek – oraz na podstawie Przepisów Gry i zgodnie z obowiązującymi przepisami PZPN. Jako, że rozgrywki piłkarskiej Ekstraligi Kobiet trudno z każdego względu porównać do Lotto Ekstraklasy, nieco inaczej skonstruowane są obowiązki klubów. Nie ma oczywiście całej masy przepisów licencyjnych dotyczących kryteriów prawnych, finansowych, sportowych, organizacyjnych czy infrastrukturalnych, a w regulaminie rozgrywek nie ma tylu zasad marketingowych czy przepisów o wymogach „pod telewizję”.
Skromny zakres obowiązków klubu został wyliczony w § 2 Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraligi kobiet w sezonie 2016/2017 i ogranicza się do obowiązku posiadania sekretariat z linią telefoniczną, faksową oraz adres e-mail, a Kluby uczestniczące w rozgrywkach Ekstraligi zobowiązane są do umieszczenia na koszulkach naszywek z logotypem Ekstraligi, jak również tablicy centralnej na obiekcie klubowym, w pierwszym rzędzie reklam pod rygorem sankcji dyscyplinarnych.
Wiadomo, możliwości organizacyjne i finansowe klubów, jak i możliwości marketingowe ligi prowadzonej Departament Rozgrywek Krajowych PZPN są skromne i nijak nie można ich porównywać do rozgrywek męskich. Piłka nożna kobiet jednak rozwija się i na całym świecie i w Polsce. Szkoda nieco przegranych ostatnich Eliminacji Mistrzostw Europy, Dania czy Słowacja, nie mówiąc o - jednej z czołowych drużyn świata – Szwecji okazały się wymagającymi rywalkami. Po tych rozgrywkach z funkcji selekcjonera reprezentacji zrezygnował Wojciech Basiuk, a zastąpił go Miłosz Stępiński.
Sporo zawodniczek reprezentacji, łącznie z - nadzieją polskiej piłki kobiecej – Ewą Pajor na co dzień gra zagranicą, zwłaszcza w niemieckich 1 i 2 Bundeslidze, ale warto śledzić rozgrywki Ekstraligi, które dostarczają wielu emocji i odbywają się wg następującego systemu:
- w rundzie zasadniczej każda drużyna rozgrywa z pozostałymi zespołami dwa spotkania: jedno jako gospodarz oraz jedno jako gość zgodnie z opracowanym przez PZPN terminarzem.
- po rundzie zasadniczej, następuje podział zespołów na grupę mistrzowską (6 zespołów) i spadkową (6 zespołów). Mecze w obu grupach rozgrywane będą systemem jednorundowym zgodnie ze schematem opracowanym przez PZPN.
- Zespoły do gier w grupie mistrzowskiej i spadkowej przystępują z punktami zdobytymi w rundzie zasadniczej.
Zatem i tu widać różnicę między rozgrywkami najwyższych pań i panów. Przypomnę w Lotto Ekstraklasie przed rundą finałową dzieli się punkty przez dwa i zaokrągla w górę do pełnego punktu.
W Ekstralidze Pań mamy 5 zmian w meczu, a nie 3 jak w Lotto Ekstraklasie, czy męskich rozgrywkach seniorów na poziomie międzynarodowym. W świetle § 5 regulaminu rozgrywek Ekstraligi na kluby biorące udział w zawodach o mistrzostwo tej klasy rozgrywkowej w sezonie 2016/2017 nałożony został obowiązek posiadania dodatkowo dwóch różnych drużyn młodzieżowych zgodnie z poniższymi zasadami:
1. zespół uczestniczący w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodziczek,
2. drużyna dziewcząt biorąca udział w regularnych wojewódzkich rozgrywkach młodzieżowych męskich lub żeńskich.
W zawodach o mistrzostwo Ekstraligi mogą uczestniczyć zawodniczki, które ukończyły minimum 16 lat, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach właściwy organ prowadzący rozgrywki nożnej może uprawnić do gry w zespole seniorów zawodnika, który ukończył 15 rok życia, po spełnieniu wszystkich poniższych warunków:
1. uzyskaniu przez zainteresowany klub pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych,
2. uzyskaniu przez zainteresowany klub pozytywnej opinii przychodni sportowo-lekarskiej.
W świetle przepisów § 8 Regulaminu, za każde rozegrane spotkanie przyznaje się liczbę punktów w zależności od uzyskanego wyniku: 3 punkty za zwycięstwo, 1 punkt za spotkanie nierozstrzygnięte (remis) i 0 punktów za spotkanie przegrane. Zasady ustalania kolejności w tabeli są podobne jak w męskich rozgrywkach w Polsce i zostały szczegółowo określone w § 9 Regulaminu. Najważniejsza to taka, że w przy równej liczbie punktów w tabeli, decyduje po pierwsze liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami, a nie różnica bramek w tabeli. Po więcej odsyłam do Uchwały nr VI/134, dostępnej na oficjalnej stronie PZPN. W regulaminie określono też zasady wycofania się zespołów z rozgrywek i niedotarcia się na mecz wyjazdowy ekipy gości.
Kluby zobowiązane są też na mocy § 13 do ścisłego przestrzegania postanowień PZPN w przedmiocie badań lekarskich. Zawodniczka nie posiadająca aktualnego badania lekarskiego nie może uczestniczyć w zawodach. Obowiązują indywidualne karty zdrowia z aktualnymi (ważnymi maksymalnie 6 miesięcy) badaniami przeprowadzonymi przez uprawnionego lekarza. Termin ważności badania kończy się z upływem dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca (przykład: jeżeli badanie zawodnika wykonano 15 marca, to badania są ważne do 15 września danego roku, do godz. 23:59,59; jeżeli badanie zawodnika wykonano 31 sierpnia to badania są ważne do 28/29 lutego do godz. 23:59,59). Zawodniczka uczestnicząca w spotkaniach mistrzowskich lub pucharowych musi przedstawić na żądanie sędziego ważny dokument tożsamości z aktualną fotografią. Natomiast zawodniczki między 16 a 18 rokiem życia mogą grać w zespole seniorek tylko na podstawie zgody rodzica (lub opiekuna prawnego) zamieszczonych na karcie amatora lub w kontrakcie.
Na klubie spoczywa obowiązek ubezpieczenia zawodniczek od następstw nieszczęśliwych wypadków wynikłych na skutek uprawiania sportu piłki nożnej spoczywa na klubie, którego zawodniczka jest członkiem zgodnie z par. 26 pkt. 1,2 i 3 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 r. Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – przepisy w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, o czym pisałem już „Organizacja rozgrywek piłkarskich cz. 6”. Nie ma w nich niestety określonego dolnego pułapu sumy ubezpieczenia, co jest – moim zdaniem – bolączką, ale nie tylko piłki nożnej, ale również innych dyscyplin sportowych w Polsce.
Ważne postanowienie, o którym powinni pamiętać działacze zawarto w § 14. W przypadku zmiany nazwiska zawodniczki, klub zobowiązany jest powiadomić o powyższym macierzysty Związek Piłki Nożnej celem dokonania zmiany w Systemie Extranet oraz Departament Rozgrywek Krajowych PZPN.
Jeśli chodzi o stadiony, na których rozgrywane mają być mecze, to w świetle § 15 ust. 1 Regulaminu, zawody o mistrzostwo Ekstraligi mogą być rozgrywane na stadionach uznanych za odpowiednie do gry o mistrzostwo tej klasy rozgrywkowej, w tym również na zweryfikowanych boiskach ze sztuczną nawierzchnią, a weryfikację stadionów przeprowadzają właściwe Związki Piłki Nożnej przed rozpoczęciem nowego sezonu. Zawody Ekstraligi mogą odbywać się na stadionach zweryfikowanych dla minimum IV ligi z dodatkowym obowiązkiem wyznaczenia stref technicznych i wyposażenia w nosze (i dwóch „noszowych”) na czas trwania zawodów, a klub jest w pełni odpowiedzialny za przygotowanie stadionu do gier mistrzowskich. Mecze piłkarskie nie mogą natomiast być w żadnym przypadku rozgrywane na boiskach zamkniętych na mocy decyzji związkowego organu dyscyplinarnego lub organu władzy administracyjnej. Przed każdym meczem sędziowie oraz obserwatorzy PZPN mają obowiązek sprawdzenia dokumentów zezwalających na przeprowadzenie zawodów piłkarskich na danym boisku.
Zgodnie z Uchwałą nr VI/115 z dnia 24 czerwca 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów piłki nożnej Ekstraklasy, I, II, III ligi, Centralnej Ligi Juniorów, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet – dla szkoleniowców pracujących w klubach Ekstraligi obowiązuje wymóg posiadania minimum licencji UEFA A. Trenerem prowadzącym zespół I ligi kobiet może być osoba, która posiada co najmniej licencję trenera PZPN A (Uchwała nr VI/135 z dnia 7 lipca 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo I ligi kobiet w sezonie 2016/2017). Natomiast Trenerem prowadzącym zespół II i III kobiet może być osoba, która posiada co najmniej licencję trenera PZPN B (Uchwała VI/136 z dnia 7 lipca 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo II ligi kobiet w sezonie 2016/2017 oraz Uchwała VI/137 z dnia 7 lipca 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo III ligi kobiet w sezonie 2016/2017).
(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.