10.03.2016
Kilka miesięcy temu w artykule zatytułowanym ,,Nowe oblicze piłkarskich transferów (?)”, wspominałam o podjętych przez FIFPro - Międzynarodową Federację Piłkarzy Zawodowych działaniach w zakresie zmiany obowiązującego systemu transferowego. Dzisiaj jeszcze raz nawiąże do tego tematu, który powrócił razem ze zmianami personalnymi we władzach FIFA i odbytym 26 lutego 2016 r. posiedzeniu Komitetu Wykonawczego FIFA.
Przede wszystkim, FIFPro uważa, że w sektorze piłki nożnej powinien zostać utworzony specjalny podmiot, który będzie miał na celu rozwiązanie kluczowych piłkarskich problemów, w tym szczególnie dotyczących systemu transferów, międzynarodowego kalendarza meczów oraz braku regulacji z zakresu prawa pracy w treściach kontraktów zawodniczych. Ponadto FIFPro chce zniesienia opłat transferowych i ułatwienia piłkarzom poruszania się między klubami. Uważa, że zawodnicy mają mniejszą swobodę niż inni pracownicy, a obecny system jest antykonkurencyjny gdyż daje większą władzę elitarnym klubom. Dyskryminuje na ich korzyść małe i średnie kluby, a mechanizm solidarnościowy nie jest wystarczająco skuteczny do tego, aby chronić interesy tych ostatnich. Aktualny system szkodzi interesom zawodników oraz ich zwolennikom/ kibicom. Jak zaznaczył sekretarz generalny FIFPro, ,,profesjonalny futbol funkcjonowałaby znacznie efektowniej, gdyby FIFA przyjęła układy zbiorowe, gdzie zawodnicy i kluby mają równą pozycję negocjacyjną w zakresie warunków pracy […]. Od stworzenia w 2001 r. obecnego sytemu transferowego nastąpił wyraźny brak motywacji do modernizacji piłki nożnej”.
Nowy prezydent FIFA Gianni Infantino w swoim manifeście wyborczym przyznał, że system transferów należy zreformować i podkreślił, że chce aby zawodnicy zostali bardziej zaangażowani w ,,prowadzenie” piłki nożnej. Można więc uznać, że FIFPro otrzymało poparcie w realizacji swoich celów w zakresie walki z wadliwym systemem transferów.
Dodatkowo FIFPro przedstawiła posłom w Parlamencie Europejskim dane, które miały obalić mit piłkarza - milionera, wskazując, że tylko 1% piłkarzy dostaje szansę na zarobienie przyzwoitych pieniędzy. I choć np. zawodnicy w przypadku nieterminowego wypłacania wynagrodzenia (w warunkach określonych w regulaminie FIFA) mogą rozwiązać kontrakt z winy klubu, to jednak w praktyce nie wygląda tak oczywiście (brak perspektyw zawodowych, obawa przed sadową batalią).
Komisja Europejska bada obecnie skargę FIFPro w zakresie Regulations on the Status and Transfer of Players (RSTP) złożoną we wrześniu ubiegłego roku. Pamiętamy, że sądowa batalia transferowa rozpoczęła się kilka lat temu od sprawy Bosmana, która miała swój finał w Trybunale Sprawiedliwości UE. Czy teraz Komisja Europejska okaże się zaniepokojona wskazanym przez FIFPro zaburzeniem równowagi konkurencyjności? Czy wprowadzi w tym zakresie jakieś ograniczenia? A może zaproponuje przebudowę mechanizmu redystrybucji przychodów uzyskiwanych przez kluby? I oczywiście pytanie na ile ewentualne reformy - w ramach struktur FIFA został utworzony Komitet Interesariuszy w skład którego według zapowiedzi mają wchodzić przedstawiciele zawodników, klubów, lig wraz z przedstawicielami futsalu, plażowej piłki nożnej oraz kobiecej piłki nożnej - przyznają zawodnikom realną możliwość decydowania w przedmiotowych sprawach, a na ile będzie to tylko miało wymiar symboliczny? Czy czeka nas zatem liberalizacja systemu transferowego?
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.