02.10.2015
Tuning w motoryzacji dzieli się z reguły na dwa rodzaje: mechaniczny i optyczny. Generalnie jednak kojarzy się z polepszeniem jakiś parametrów. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że i w FIFA planowany jest taki tuning. Przyczyną projektowanych zmian są przede wszystkim ostatnie skandale, związane z korupcją i szeregiem nieprawidłowości w federacji.
W połowie wrześnie tego roku Domenico Scala przedstawił 8-punktowy plan reform, który ma być odpowiedzią na bieżące problemy z jakimi boryka się federacja. Główny nacisk kładzie on na zmiany w Komitecie Wykonawczym (KW) pod kątem trwania kadencji członków oraz zajmowanych przez nich stanowisk. Obecnie składa się on z 25 członków: Prezydenta FIFA, 8 wiceprezydentów, 16 członków – w tym jednej kobiety. Wszyscy członkowie są wybierani na kadencję trwającą 4 lata z możliwością ponownego wyboru.
Oprócz możliwości reelekcji problemem jest także to, że niektórzy członkowie KW zajmują także stanowiska w innych podmiotach powiązanych z FIFA. Przy przedstawianiu swojego programu Scala podał przykład Angela Marii Villara - prezesa hiszpańskiego związku piłki nożnej, wiceprezesa UEFA i członka KW FIFA. Scala atakuje sieci tzw. Old Boys w KW, federacji i państwach zrzeszonych. Uważa, że ostateczny sukces reform zależy od zmiany kultury zarządzania na wszystkich szczeblach organizacyjnych piłki nożnej.
A oto, co proponuje Scala:
- zwiększenie zakresu uprawnień Komisji Etyki FIFA w celu sprawdzania uczciwości, nieskazitelności kierownictwa FIFA i członków innych kluczowych jej organów,
- wprowadzenie ograniczeń terminowych dotyczących funkcji prezydenta FIFA, KW, sekretarza generalnego i członków komitetów,
- bezpośredni wybór członków KW FIFA przez Kongres (209 członków), podział KW na dwa różne organy: Radę Zarządzającą i Zarząd,
- ujawnienie dochodów prezydenta, sekretarza generalnego, członków KW oraz przewodniczących komitetów,
- zwiększenie liczby, wydajności i niezależności stałych komisji FIFA,
- wprowadzenie lepszych standardów zarządzania (w tym zwiększenie środków dyscyplinarnych) w krajowych federacjach,
- zmianę przepisów/procedur dotyczących przetargów związanych z Mistrzostwami Świata,
- zmiany w zakresie struktury i organizacji FIFA (sugeruje nawet wprowadzenie sponsorów w szeregi nowych struktur).
Szczegółowo z pomysłami Scali można zapoznać się na stronie FIFA.
Prawie wszystkie zaproponowane przez Scalę reformy wymagają znaczących modyfikacji statutu FIFA. W grudniu mają zapaść decyzje, czy proponowane zmiany pojawią się w porządku obrad kongresu 26 lutego 2016 r. Wtedy także odbędą się wybory na prezydenta FIFA. Kandydatami są: Ali Ibn Husajn, Michel Platini oraz Chung Mong-Chun. Jordański książe już zapowiedział, że jeżeli wygra wybory, to część kompetencji przeniesie z dala od swojej siedziby w Szwajcarii do krajowych związków piłki nożnej (?!). Długa lista skandali z udziałem czołowych działaczy FIFA uzasadnia, dlaczego tak wiele osób jest przeciwnych wprowadzeniu szerszego zakresu kontroli prowadzonych przez nich działań. Czy uda się w końcu dokonać zmian? Może presja reformy ze strony opinii publicznej, ostatnie procesy przekonają piłkarskich działaczy, że tuning jest konieczny. Oby był on jednak bardziej mechaniczny niż tylko optyczny. Zobaczymy, czy 2016 r. przyniesie jakieś rewolucyjne zmiany w piłkarskim świecie.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.