27.11.2022
W rozgrywanym dzisiaj od 14,00 na Mistrzostwach Świata w Katarze – meczu Grupy F – pomiędzy Belgią i Maroko (zakończonym wynikiem 0:2 dla Maroka) doszło do nie lada zamieszania. Otóż w trakcie pierwszej połowy komentatorzy wielu telewizji, w tym TVP – Mateusz Borek, kibice stwierdzili, że bramki reprezentacji Maroka broni Monir EL KAJOUI (nr. 12), a nie Yassine BOUNOU (nr. 1). Jak do tego doszło? Czy taka zmiana „pożera” już drużynie zmianę i można ich dokonać o jedną mniej.
Bounou –„etatowy” bramkarz Maroka, na co dzień golkiper FC Sevilla, który grał w pierwszym meczu Maroka na MŚ w Katarze z Chorwacją (zakończonym remisem 0:0 – przyp. P.S.), był wpisany do protokołu w wyjściowej „11” na dzisiejszy mecz z Belgią, wziął udział w rozgrzewce, wyszedł na prezentację i odegranie hymnów narodowych. Później rozmawiał z meksykańskim sędzią Cesarem Ramosem. Jednak jak się okazało do pamiątkowego zdjęcia przed pierwszym gwizdkiem sędziego w marokańskiej „11” znalazł się El Kajoui, który chwilę później stanął w bramce i od początku gry rozpoczął mecz z Belgią.
Federacja marokańska nie wytłumaczyła tej niespodziewanej i tajemniczej zmiany. Już w podczas meczu napisała na Twitterze zdawkowo: "Monir El Kajoui zastąpił Yassine'a Bounou w meczu z Belgią".
Pytanie podstawowe czy El Kajoui - zastępujący Bounou tuż przed meczem – mógł wyjść jako pierwszy bramkarz, czy musiała się w protokole znaleźć zmiana (a precyzyjnie jak stanowią przepisy WYMIANA) Bounou na El Kajoui`ego?
Odpowiedź na pierwszą część pytania „mógł”, a na drugą „nie musiała”, bo nie było zmiany. Zmiana musiałaby być odnotowana gdyby El Kajoui zastąpił Bounou już po gwizdku, a tak to Monir El Kajoui zagrał w wyjściowej jedenastce i był pierwszym bramkarzem Maroka w tym meczu, choć nie uczestniczył w prezentacji. Momentem krytycznym uznania zawodnika za zawodnika wyjściowego składu czyli meczowej „11” jest pierwszy gwizdek sędziego. Jeśli taki zawodnik jak El Kajoui jest na boisku przed gwizdkiem to jest zawodnikiem wyjściowej jedenastki. Od razu nadmienię, że takiej „zmiany”, bo nie jest to zmiana w rozumieniu przepisów można dokonać też między zawodnikami z pola, nie tylko między bramkarzami.
Warunkiem jest tylko to, że taką wymianę, jak w tym przypadku trzeba zgłosić sędziemu. Obowiązek taki ma kierownik drużyny. Sędzia odnotowuje to w protokole. Sędziego trzeba zatem o tym poinformować, a co grozi za zaniechanie tej czynności i nie zgłoszenie sędziemu takiej zmiany.
Przepis art. 3.5 PRZEPISÓW GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ NA SEZON 2022/2023 stanowi, że jeżeli zgłoszony zawodnik rezerwowy rozpoczyna grę zamiast zgłoszonego zawodnika od początku meczu i sędzia nie został poinformowany o tej zmianie:
Spójrzmy na punkt ostatni stanowiący, że sędzia informuje o incydencie odpowiednie władze. Otóż, sędzia wpisuje do protokołu iż doszło do takiego incydentu i organ prowadzący rozgrywki może nałożyć sankcję przewidzianą w przepisach rozgrywkowych – najczęściej Regulaminie Rozgrywek.
Na koniec dodam, że jeżeli wymiana zostaje dokonana w przerwie między połowami lub przed rozpoczęciem dogrywki, procedura wymiany musi zostać zakończona przed rozpoczęciem tej części gry. Jeżeli sędzia nie został poinformowany o wymianie, to zawodnik rezerwowy, który wszedł na boisko, może kontynuować grę, sędzia nie podejmuje żadnych sankcji dyscyplinarnych, a przypadek ten zgłasza do odpowiednich władz.
Tu też reprezentację narodową / klub mogą spotkać sankcję. Nie mam informacji jak było dziś na Mundialu, ale wnioskuję, że kierownik ekipy Maroka poinformował tuż przed meczem sędziego i El Kajoui – zgodnie z przytoczoną procedurą - zastąpił Bounou i nie będzie mowy sankcjach, choć nie wiem jak faktycznie było – nie mam takich informacji.
I jeszcze taki apel dotyczący polskiej piłki klubowej, zwłaszcza tej amatorskiej, której rozgrywki prowadzą Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Panowie, jeśli mamy taką sytuację, że wpisany do protokołu zawodnik nie może zagrać i wiemy to przed gwizdkiem sędziego i wystawiamy za tego zawodnika – gracza rezerwowego wg protokołu to zgłośmy to niezwłocznie – przed rozpoczęciem meczu sędziemu zawodów.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.