26.05.2020
Zaległym ćwierćfinałowym meczem Pucharu Polski między Miedzią Legnica i Legią Warszawa rozpoczyna się dziś restart polskiej piłki nożnej. W środę w Pucharze Polski zagrają Stal Mielec z Lechem Poznań, a już w piątek restart rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy i pierwsze dwa mecze zaległej 27. Kolejki. Na „pierwszy ogień” idzie spotkanie we Wrocławiu, gdzie od godziny 18,00, Śląsk mierzyć się będzie z Rakowem Częstochowa.
By do tego wszystkiego doszło musieliśmy przeżyć prawie trzy miesiące. Ostatnie mecze rozgrywane były w weekend 7 i 8 marca, a 13 marca w piątek Rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego i mecze z kolejki od 13 marca już się nie odbyły. Jak pamiętamy dwa, trzy dni wcześniej był już czas, że jedni grać chcieli, a inni już nie.
Potem, 20 marca ogłoszono stan epidemii, później jeszcze wiele się zdarzyło, ale konkluzje z tego są następujące, że rozgrywki Ekstraklasy, 1. Ligi, 2. Ligi oraz Pucharu Polski na szczeblu centralnym sezonu 2019/2020 zostają wznowione. Tytaniczna praca wielu ludzi z Polskiego Związku Piłki Nożnej Ekstraklasy S.A. spowodowała, że zostały stworzone odpowiednie dokumenty medyczne, jest zgoda rządu, to co w dokumentach już jest realizowane, bo przecież od początku to co zapisane jest realizowane. Są też odpowiednie przepisy powszechnie obowiązujące i można grać.
Oczywiście gramy na szczeblach, o których mowa powyżej, od 3. Ligi „w dół” już nie. Tam oczekiwanie na nowy sezon i obserwowanie sytuacji w kraju i na całym świecie.
W dniach restartu, o którego planach już pisałem i spoglądając na obostrzenia sanitarne w żużlowej Ekstralidze pora na dokumenty „medyczne” PZPN bez których nie byłoby restartu[1]. Składają się na nie:
- Zalecenia Zespołu Medycznego PZPN dla LEKARZA KLUBOWEGO dotyczące postępowania z osobami wchodzącymi w skład Zespołów szkoleniowych celem ograniczenia transmisji zakażenia wirusem SARS-CoV-2,
- ZALECENIA DOT. ORGANIZACJI I POBYTU W HOTELU ZESPOŁU SZKOLENIOWEGO,
- ZALECENIA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OSOBY Z POZYTYWNYM WYNIKIEM TESTU,
- ZALECENIA DOT. ORGANIZACJI PROCESÓW PODCZAS DNIA MECZOWEGO NA STADIONIE,
- ZALECENIA DOTYCZĄCE STOSOWANIA PODSTAWOWYCH ŚRODKÓW PREWENCYJNYCH HIGIENY OSOBISTEJ,
oraz WYTYCZNE DLA FIZJOTERAPEUTÓW.
Zgodnie z pierwszych z tych dokumentów kluczową osobą w realizacji wytycznych w klubie, który uczestniczy w restarcie rozgrywek jest lekarz klubowy.
To on czuwa nad codziennym wypełnianiem formularzy oceny medycznej przez wszystkie osoby Zespołu szkoleniowego, aż do zakończenia rozgrywek. To on w porozumieniu z Zespołem Medycznym PZPN ustala warunki włączenia do Zespołu szkoleniowego nowych członków, spoza pierwotnej listy 50 osób zgłoszonych przez klub przed wdrożeniem w życie postępowania zgodnego z dokumentem pt. Założenia powrotu do treningów i rywalizacji sportowej klubów piłkarskich PKO Bank Polski Ekstraklasy. Wreszcie to on wnioskuje do Zarządu Klubu o wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za higienę. Do obowiązków koordynatora ds. higieny należy inicjowanie i nadzorowanie wszelkich działań mających na celu ograniczenie zagrożeń rozprzestrzeniania się zakażenia podczas wspólnych treningów i meczów.
Do zadań koordynatora należą:
W zaleceniach uregulowano również inne ważne procedury takie jak dołączenie do Zespołu szkoleniowego. Ono może odbywać się w 2 trybach:
Określono też procedurę po stwierdzeniu w Zespole (drużynie piłkarskiej i w jej otoczeniu – przyp. M.Ż.) kontaktu wysokiego ryzyka (np. kontakt z osobą zakażoną) lub wystąpieniu objawów infekcji sugerujących COVID-19. Wówczas osoba podejrzana jest natychmiast odsunięta od Zespołu i pozostaje w izolacji domowej lub poddana stosownej opiece ambulatoryjnej. Lekarz niezwłocznie informuje o tym fakcie Zespół Medyczny PZPN celem ustalenia właściwej dla danego przypadku strategii postępowania.
Zgodnie z pkt. 6 tych zaleceń, w przypadku stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u członka Zespołu szkoleniowego, Lekarz zawiadamia właściwą dla miejsca pobytu stację sanitarno-epidemiologiczną. Natomiast w pkt. 7 określono ważną, nadzorczo-konsultacyjną rolę Zespołu Medycznego PZPN, bowiem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych zdarzeń medycznych, nieujętych powyżej, lub wszelkich wątpliwości, Lekarz powinien skonsultować się z Zespołem Medycznym PZPN.
Warto przytoczyć również konkluzję z Zaleceń Zespołu Medycznego PZPN dla LEKARZA KLUBOWEGO dotyczące postępowania z osobami wchodzącymi w skład Zespołów szkoleniowych celem ograniczenia transmisji zakażenia wirusem SARS-CoV-2:
„Należy podkreślić, że opracowany wspólnie przez ESA i PZPN program powrotu do rozgrywek w Polsce, nie zabezpiecza w 100% bezpieczeństwa zdrowotnego piłkarzy i innych uczestników projektu, a jedynie minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. To w dużej mierze od postawy Lekarza klubowego i rzetelnego koordynowania procedur medycznych opracowywanych na potrzeby pandemii będzie zależeć powodzenie programu i bezpieczeństwo jego uczestników”.
Kilka przykładów obostrzeń wynikających z tych dokumentów. Np. zgodnie z pkt. 3 ZALECEŃ DOTYCZĄCYCH ORGANIZACJI I POBYTU W HOTELU ZESPOŁU SZKOLENIOWEGO należy, zarezerwować hotel lub sekcję hotelu, lub piętro, na wyłączność dla Zespołu szkoleniowego – tak, aby minimalizować kontakt z gośćmi i obsługą hotelu. Należy także, o ile jest możliwe:
Ściśle określone zostały także zasady postępowania w przypadku pozytywnego wyniku. Zgodnie z ZALECENIAMI POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OSOBY Z POZYTYWNYM WYNIKIEM TESTU, Lekarz ma obowiązek zarządzić natychmiastową izolację osoby z wynikiem pozytywnym i poinformować służby Sanepidu (obowiązek zgłoszenia) oraz koordynować dalsze procedury. Lekarz musi też przekazać stosowną informację do Zespołu Medycznego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ma obowiązek współpracować z Sanepidem w sprawie dalszego postępowania i monitoruje realizację przekazanych przez Sanepid zaleceń (obowiązków). Ponadto informuje Zespół (drużynę) o przypadku zakażenia, starając się zadbać o spokój w Zespole (racjonalne decyzje, konsultacje, kontrola przestrzegania zasad higieny itp.) i wreszcie obserwuje i przeprowadza kliniczne badanie występowania objawów u pozostałych członków Zespołu.
Zawodnik ma następujące obowiązki w przypadku pozytywnego wyniku testu:
Klub natomiast ma obowiązek:
Zachęcam do zapoznania się z tymi dokumentami też po to by pokazać zawodnikom, piłkarzom-amatorom działaczom mniejszych klubów, że poza niemożnością grania w niższych ligach wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, kontynuowanie sezonu byłoby połączone z takimi procedurami, których w piłce amatorskiej nie sposób byłoby dochować.
[1] żródło: https://www.laczynaspilka.pl/federacja/dokumenty-zespolu-medycznego-pzpn-dotyczace-wznowienia-rozgrywek-pko-ekstraklasy1
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.