25.06.2014
Dziś na łamach portalu znów o sprawie Luisa Suareza. Tym razem chciałbym się skupić na prawnych konsekwencjach zaistniałej wczoraj sytuacji.
Tryb prowadzenia postępowania dyscyplinarnego oraz jego konsekwencje przewiduje Regulamin Dyscyplinarny FIFA, dokument przyjęty w 2011 roku. Art.. 77 lit. a Regulaminu stanowi, że Komitet Dyscyplinarny jest odpowiedzialny za sankcjonowanie poważnych naruszeń, które nie zostały zauważone m.in. przez sędziów w trakcie spotkania, co miało miejsce wczoraj. Wprawdzie gryzienie przeciwnika nie zostało wprost wskazane jako przewinienie skutkujące nałożeniem kar przewidzianych w Regulaminie, zachowanie gracza Liverpoolu jest penalizowane m. in. w przepisach art. 48 oraz 57 Regulaminu, dotyczących niesportowych zachowań zawodników a także naruszeń zasad fair play.
Jakie dowody mogą zostać wykorzystane przy rozpatrywaniu omawianej sprawy? Kwestię tę reguluje art. 96 Regulaminu, którego ust. 1 stanowi, że wykorzystany może zostać każdy środek dowodowy. W szczególności mogą to być sprawozdania sędziów, zeznania stron a także nagrania telewizyjne i radiowe.
Jaka kara może zostać nałożona na gracza Urugwaju? Katalog kar nakładanych na zawodników został określony w art. 10 i 11 Regulaminu i należą do nich w szczególności: ostrzeżenie, reprymenda, grzywna a także zawieszenie na określoną ilość spotkań. Ta ostatnia kara może zostać nałożona na określoną ilość spotkań, a także na dany okres czasu liczony w dniach lub miesiącach. O ile organ dyscyplinarny nie postanowi inaczej, kara ta nie może zostać nałożona na okres dłuższy niż 24 miesiące lub 24 spotkania.
W najbliższych dniach poznamy rozstrzygnięcie Komitetu Dyscyplinarnego. Niewykluczone, że sprawa w wyniku odwołania niezadowolonej strony zostanie skierowana później nawet do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie. O dalszym postępowaniu będziemy na pewno informować na łamach portalu, wyrażając jednocześnie nadzieję, że będzie to ostatnie postępowanie dyscyplinarne prowadzone na tej imprezie.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.