20.02.2015
W poprzednim odcinku pisaliśmy o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego w polskiej piłce nożnej oraz o zawiadomieniach uczestników przez organy prowadzące postępowanie na podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. Kontynuując, dziś o dalszym toku o postępowania.
Podobnie jak w postępowaniach sądowych w prawie powszechnie obowiązującym, ważną rolę w tych prowadzonych przez organy dyscyplinarne odgrywa postępowanie dowodowe. Jaka jest więc forma przeprowadzenia dowodu z wyjaśnień stron i zeznań świadków w postępowaniu dyscyplinarnym w piłce nożnej?
Na mocy art. 136 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, każda ze stron postępowania oraz świadkowie uprawnieni są do złożenia wyjaśnień lub zeznań w formie pisemnej lub ustnej. Organ dyscyplinarny może na podstawie art. 136 §2 Regulaminu, zaniechać wspomnianych już czynności dowodowych oraz wydać orzeczenie bez uprzedniego wzywania strony, jeśli zostanie spełniona jedna z poniższych przesłanek:
1) jeżeli podstawą orzeczenia jest raport sędziego głównego, sędziego asystenta, obserwatora lub delegata,
2) w postępowaniu uproszczonym w sprawach chuligaństwa, rasizmu i ksenofobii,
3) w sprawach dotyczących braku porządku lub bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców na mecz piłkarski,
4) obwiniony składał już wyjaśnienia w formie pisemnej lub ustnej w toku postępowania wyjaśniającego lub dyscyplinarnego a zawiadomienie o terminie posiedzenia i/lub wezwanie do złożenia wyjaśnień organ dyscyplinarny uzna za niecelowe.
Organ dyscyplinarny bardzo często prosi w zawiadomieniach strony postępowania o pisemne ustosunkowanie się do sprawy. Jeżeli jednak uzna złożenie wyjaśnień lub zeznań w formie pisemnej za niewystarczające to może w świetle przepisu 136 §3 Regulaminu Dyscyplinarnego nakazać osobiste stawiennictwo uczestnika bądź świadka. Organ dyscyplinarny może też pominąć wniosek dowodowy, jeżeli przeprowadzenie dowodu napotyka na trudne do przezwyciężenia przeszkody, bądź też nie ma on znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy (art. 135 Regulaminu).
Podczas trwania postępowania dyscyplinarnego, przez cały czas od wszczęcia, aż do chwili jego zakończenia, obwiniony może na podstawie art. 137 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, złożyć organowi dyscyplinarnemu wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności dyscyplinarnej, zawierający skonkretyzowaną propozycję wymiaru kary. Taki wniosek może zostać uwzględniony, jeżeli okoliczności popełnienia przewinienia nie budzą wątpliwości lub cele postępowania zostaną osiągnięte, a wysokość kary będzie adekwatna do wagi przewinienia dyscyplinarnego (art. 137 §2 Regulaminu).
Organ dyscyplinarny może jednak uzależnić uwzględnienie takiego wniosku od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany. Takie uprawnienie daje mu przepis art. 137 §3. W przypadku złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się karze, obwinionemu nie przysługuje odwołanie od orzeczenia uwzględniającego taki wniosek i nakładającego na niego karę.
Postępowanie wyjaśniające lub dyscyplinarnego może być również zawieszone. I tak, na mocy art. 138 Regulaminu, organ dyscyplinarny zawiesza takie postępowanie, w razie zaistnienia przeszkody uniemożliwiającej dalsze jego prowadzenie.
Organ dyscyplinarny orzeka w sprawach dyscyplinarnych na posiedzeniach. Orzeczenie poprzedzone jest naradą i głosowaniem, które mają swoje umocowanie w przepisach art. 139 Regulaminu. Zatem na mocy art. 139 §1, jeżeli przewodniczący uznaje sprawę za wyjaśnioną, zarządza naradę i głosowanie nad orzeczeniem. Orzeczenie zapada zwykłą większością głosów. Żaden z członków organu dyscyplinarnego nie może odmówić udziału w głosowaniu, jak również wstrzymać się od głosu, chyba że wyłączył się od rozpoznania tej sprawy na podstawie art. 111§3 Regulaminu (art. 139 §1).
Wracając do kwestii wyłączeń. W myśl art. 111 §3, członek organu dyscyplinarnego winien wyłączyć się od rozpoznania sprawy, jeżeli istnieją uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności. A takie mogą się pojawić wówczas, gdy jest on związany z którą ze stron postępowania czy to osobiście czy zawodowo. Ponadto, członek organu dyscyplinarnego zobowiązany jest zachować w tajemnicy przebieg posiedzenia, a w szczególności narady i głosowania. Nie dotyczy to już natomiast sentencji rozstrzygnięcia, jego motywów oraz uzasadnienia treści rozstrzygnięcia. Więcej tutaj.
Jakie są rodzaje rozstrzygnięć organu dyscyplinarnego?
Zostały one wyliczone w art. 140 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. I tak, na mocy art. 140 §1, w przypadku, jeżeli organ dyscyplinarny przyjmuje odpowiedzialność dyscyplinarną obwinionego, wymierza mu karę dyscyplinarną. Jeżeli zaś, organ dyscyplinarny uwzględnia wniosek obwinionego o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, to na mocy art. 140 §2 wymierza uzgodnioną z obwinionym karę dyscyplinarną. Organ dyscyplinarny może też w świetle art. 140 §3 przyjąć odpowiedzialność dyscyplinarną obwinionego, odstępując od wymierzenia kary, jeżeli wymierzenie nawet najłagodniejszej kary byłoby niecelowe, a w szczególności niewspółmierne do wagi popełnionego przewinienia dyscyplinarnego. Wreszcie, zgodnie z art. 140 §4, organ dyscyplinarny może nie przyjąć odpowiedzialności dyscyplinarnej obwinionego i wówczas wydaje orzeczenie o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego.
W kolejnych odcinkach napiszemy o: rygorze natychmiastowej wykonalności, zaliczeniu środka zapobiegawczego na poczet kary oraz o publikacja i uzasadnieniu orzeczenia, jakże ważnych dla kwestii złożenia odwołania oraz o samej procedurze odwołań od orzeczeń organów dyscyplinarnych.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.