08.01.2015
Tym artykułem, tuż przed końcem 2014 roku, zakończyłem prezentację materialnej części Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Teraz pora na część formalną czyli w największym uproszczeniu, przebieg postępowania.
Mamy już omówione zasady odpowiedzialności, rodzaje przewinień dyscyplinarnych i kar za te przewinienia. Dziś zajmiemy się podstawowymi zasadami postępowania dyscyplinarnego w polskiej piłce nożnej. Zasada niezależności oraz szybkości postępowania zostały sformułowane w art. 111 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Fundamentalne znaczenie ma przepis art. 111 §1 w myśl, którego organy dyscyplinarne są niezależne, to znaczy, że mają orzekać wg własnej oceny, własnego sumienia, ale w granicach obowiązujących przepisów. Ich członkowie nie mogą być związani żadnymi poleceniami organów kierowniczych związku ani nie mogą podlegać żadnym naciskom czy sugestiom osób trzecich.
By zapewnić tę niezależność, członkowie organów dyscyplinarnych nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej w związku z uczestnictwem i działalnością w tych organach (art. 111 §2). Wyjątkiem są jedynie naruszenia obowiązków, będące wynikiem umyślnego działania lub rażącego zaniedbania. Ma to służyć ochronie działań członków organu, by ci wydając orzeczenie, nie musieli się obawiać żadnej odpowiedzialności za skutki wydanego orzeczenia. Gdyby taka obawa istniała, członek organu dyscyplinarnego mógłby niejako „naciągnąć” treść orzeczenia po to by uniknąć potencjalnej odpowiedzialności dyscyplinarnej, a niekoniecznie byłoby to zgodne z właściwą oceną czynu czy z własnym sumieniem członka organu dyscyplinarnego.
W myśl art. 111 §3 Regulaminu, członek organu dyscyplinarnego winien wyłączyć się od rozpoznania sprawy, jeżeli istnieją uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności. A takie mogą się pojawić wówczas, gdy jest on związany z którą ze stron postępowania czy to osobiście czy zawodowo. Ponadto, członek organu dyscyplinarnego zobowiązany jest zachować w tajemnicy przebieg posiedzenia, a w szczególności narady i głosowania. Nie dotyczy to już natomiast sentencji rozstrzygnięcia, jego motywów oraz uzasadnienia treści rozstrzygnięcia.
Z tą kwestią wiąże się także sformułowana w art. 113 zasada jawności postępowania dyscyplinarnego. Wg niej, postępowanie jest jawne dla stron, z wyłączeniem narady i głosowania nad orzeczeniem. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków.
Zasada jawności nie dotyczy postępowań w sprawach: zastosowania środka zapobiegawczego, darowania kary, zatarcia ukarania, a także postępowania przed organem II instancji w przedmiocie zawieszenia rygoru natychmiastowej wykonalności oraz w przedmiocie rozpatrzenia odwołania od zarządzeń Przewodniczącego Najwyższej Komisji Odwoławczej.
Co do zasady szybkości postępowania, to zgodnie z art. 111 §5 Regulaminu, winno ono być prowadzone bez nieuzasadnionej zwłoki, w sposób zapewniający należytą koncentrację materiału dowodowego i zapobiegający przewlekaniu postępowania. np. jeśli w piśmie do organu strona wskazuje świadka i prosi o jego powołanie i ten świadek zostaje powołany, to wówczas strona powinna zapewnić jego obecność na posiedzeniu. Jeśli świadek nie będzie obecny, wskazanym jest niedopuszczenie dowodu z przesłuchania świadka przez organ dyscyplinarny, zamiast odraczania postępowania na inny dzień.
Kto może być stroną postępowania? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w art. 112 Regulaminu Dyscyplinarnego. Stroną postępowania dyscyplinarnego jest obwiniony, zainteresowany oraz Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego i Rzecznik Dyscyplinarny, jeżeli biorą udział w postępowaniu. Kim zatem jest „zainteresowany”? Zainteresowanym jest ten, kogo w sposób bezpośredni dotyczy wynik postępowania, a nie jest obwinionym w sprawie. Ze stronami postępowania nierozerwalnie związana jest kolejna zasada czyli „prawo czynnego udziału w postępowaniu”.
W świetle art. 114 §1, każda ze stron, w toku postępowania ma prawo do czynnego udziału w postępowaniu, w tym do składania wyjaśnień, żądań i wniosków. Strona ma również prawo do złożenia oświadczenia, co do twierdzeń strony przeciwnej, dotyczących okoliczności sprawy (art. 114 §2). Strony postępowania są również zobowiązane współdziałać w celu wyjaśnienia sprawy (art. 114 §3). Strony są ponadto zobowiązane przedstawiać dowody i udzielać pisemnych odpowiedzi organom dyscyplinarnym na żądanie tych organów. W przypadku niewykonywania lub opieszałego wykonywania tych obowiązków, organ dyscyplinarny może nałożyć karę porządkową w wysokości do 1.000 zł. Kary te mogą być uchylane, stosownie do okoliczności (art. 114 §4).
Na mocy przepisów art. 115 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, strony postępowania mogą w czasie jego trwania ustanowić pełnomocnika. Pełnomocnikiem osoby fizycznej może być adwokat, radca prawny, menedżer ds. piłkarzy, zstępni, małżonek, rodzice, rodzeństwo, a także działacz lub pracownik klubu, którego jest członkiem. Natomiast pełnomocnikiem osoby prawnej może być adwokat, radca prawny, a ponadto działacz lub jej pracownik.
W następnym odcinku napiszemy o dowodach w postępowaniu dyscyplinarnym i zasadzie swobodnej ich oceny, która również jest jedną z fundamentalnych zasad postępowania przed organami dyscyplinarnymi w polskim futbolu.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.