14.01.2015
W poprzednim odcinku opisane zostały zasady niezależności, szybkości postępowania oraz prawo czynnego udziału w postępowaniu prowadzonym przed organami dyscyplinarnymi w polskim piłkarstwie. Dziś o kolejnych zasadach postępowania formułowanych przez Regulamin Dyscyplinarny PZPN.
Kolejną ważną zasadą postępowania jest zasada swobodnej oceny dowodów przez organ dyscyplinarny. Przypomnijmy, że przewinienia związane z grą kary udziela już sędzia zawodów bezpośrednio na boisku lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie przy okazji zakończenia meczu i to właśnie od sędziego rozpoczniemy analizę stosowania tej zasady. W świetle przepisów art. 119 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej sankcje sportowe związane z przebiegiem meczu nakłada sędzia piłkarski. Decyzje sędziego piłkarskiego są ostateczne, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej.
Definicję dowodu w świetle postępowania dyscyplinarnego w polskiej piłce nożnej zawiera art. 116 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego. Dowodem w sprawie może być wszystko, co nie jest sprzeczne z prawem i może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy. W szczególności dowodem mogą być zeznania innych postępowań, prowadzonych przez organy jurysdykcyjne Polskiego Związku Piłki Nożnej, ligi zawodowej, FIFA, UEFA oraz organy władzy publicznej. Przepis art. 116 §2 formułuje zasadę domniemania prawdziwości faktów zawartych w sprawozdaniach osób delegowanych do wzięcia udziału w meczu (sędzia, delegat, obserwator). Nie wyłącza to jednak możliwości przeprowadzenia dowodu przeciwnego. W przypadku rozbieżności pomiędzy sprawozdaniami (raportami), których nie można usunąć, sprawozdanie sędziego uznaje się za przedstawiające prawdziwy stan faktyczny odnośnie przebiegu zdarzeń na boisku a raport delegata odnośnie przebiegu zdarzeń poza boiskiem (art. 116 §3).
Ciężar dowodu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego spoczywa na organie dyscyplinarnym (art. 117 §1 Regulaminu). To oznacza, że organ prowadzący postępowanie musi udowodnić, że dana osoba popełniając dany czyn dopuściła się przewinienia dyscyplinarnego czy to z winy umyślnie czy nieumyślnie. Jeśli organ dyscyplinarny prowadzi postępowanie dyscyplinarne związane z przewinieniem dopingowym, to zasady postępowania dowodnego określają w tym przypadku Modelowe Reguły Antydopingowe, stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu (art. 117 §2).
Organy dyscyplinarne w toku rozpoznania sprawy kierują się zasadą swobodnej oceny dowodów (art. 118 Regulaminu). Z naukowej definicji zasada swobodnej oceny dowodów polega na tym, iż sąd (organ dyscyplinarny) każdorazowo i samodzielnie w realiach konkretnej sprawy podejmuje decyzję o tym, które dowody uznać za wiarygodne, a którym dowodom w całości lub części odmówić wiarygodności. Nie istnieją żadne zewnętrzne wiążące instrukcje jak oceniać dane dowody ani nie istnieje ich katalog względem znaczenia dla procesu. Zasady swobodnej oceny dowodów nie stosuje się na mocy powołanego już art. 118 Regulaminu, w postępowaniu uproszczonym w sprawach chuligaństwa, rasizmu i ksenofobii.
Ostatnią fundamentalną zasadą postępowania dyscyplinarnego w polskiej piłce nożnej jest zasada dwuinstancyjności, sformułowana w art. 120 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. Mogą występować wyjątki od tej zasady. Wynikają one z przepisów szczególnych. Na mocy tej zasady, osoba niezadowolona z wyniku postępowania może odwołać się od tej decyzji do organu II instancji.
W następnym odcinku omówimy właściwość organów dyscyplinarnych i przedstawimy te organy w ujęciu obu instancji postępowania dyscyplinarnego.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.