15.10.2014
W cieniu bardzo dobrego początku piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach Mistrzostw Europy, wracamy do omawiania instytucji Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, które to rozpoczęliśmy na początku miesiąca. Zwycięstwo nad aktualnymi Mistrzami Świata – Niemcami 2:0 i remis ze Szkocją 2:2 po zaciętym pojedynku, stawiają Biało-Czerwonych w doskonałej pozycji w kontekście walki o awans do finałów EURO 2016 we Francji.
Oglądając mecze kwalifikacyjne na pewno zastanawiają się Państwo się nad regulacjami dyscyplinarnymi w kontekście żółtych, czerwonych kartek, zawieszeń z tego i innych powodów. I dobrze, bo warto nadmienić, że przepisy dyscyplinarne znajdują swoje miejsce w każdych rozgrywkach piłkarskich piłkarskich na całym świecie. Są one w regulacjach FIFA, UEFA, innych konfederacji kontynentalnych oraz federacji krajowych. Oczywiście zakres obowiązywania każdego takiego aktu jest ściśle określony i sformatowany na rozgrywki, będące pod jurysdykcją danej federacji czy konfederacji.
Warto, też dodać, coś co niektórym wydaje się być bardzo oczywiste, a innym może mniej albo wcale, że za przewinienia związane z grą, popełniane przez piłkarzy sędziowie mogą nakładać na nich podczas gry ostrzeżenia (napomnienia) oraz wykluczenia. Te pierwsze to nic innego jak żółte kartki, a wykluczenia to czerwone kartki. To też kary dyscyplinarne. Podstawą udzielenia kary ostrzeżenia (żółta kartka) oraz wykluczenia (czerwona kartka) są w wg art. 24 §1 Regulaminu PZPN zasady określone w Przepisach Gry w piłkę nożną oraz w innych przepisach odrębnych czyli innych niż tenże regulamin.
Wielu kibiców zastanawiało się czemu szkocki obrońca za faul wyprostowaną nogą na Robercie Lewandowskim nie został ukarany przez hiszpańskiego arbitra Undiano Mallenco. O tym wie tylko sędzia, bo podstawy na pewno były. Szerzej o ostrzeżeniach i wykluczeniach będzie w kolejnych odcinkach, a dziś o podstawach wymierzania kar.
Zasadą jest, że za przewinienia dyscyplinarne wymierza się kary przewidziane w Regulaminie, zaś kary dyscyplinarne dzielą się na kary zasadnicze i dodatkowe (art. 5 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN). Wg przepisu art.5 §3 Regulaminu, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej, za jedno przewinienie dyscyplinarne wymierza się jedną karę zasadniczą (Zasada jedności przewinienia dyscyplinarnego). Kary zasadnicze są określone w przepisach Regulaminu dotyczących poszczególnych rodzajów przewinień dyscyplinarnych. Organ dyscyplinarny oprócz jednej lub kilku kar zasadniczych może orzec jedną lub kilka kar dodatkowych, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Organ dyscyplinarny jest też zobowiązany przy wymierzaniu kary do uwzględnienia celów kary w zakresie jej oddziaływania zarówno na obwinionego, jak i środowisko piłkarskie.
Podobnie jak w prawie karnym, w regulacjach dyscyplinarnych PZPN znajdujemy też przepisy o zbiegu przepisów, czyli sytuacji, gdy sprawca tym samym czynem narusza wiele przepisów, realizując równocześnie znamiona wielu typów czynów zabronionych czy dyscyplinarnych. Wg przepisu art.6 §1 Regulamin, jeżeli zabronione pod groźbą kary dyscyplinarnej przewinienie, wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej, pozostających w zbiegu przepisach dyscyplinarnych, stanowi ono jedno przewinienie dyscyplinarne, za które wymierza się jedną zasadniczą karę dyscyplinarną. Jednocześnie zbieg przepisów, zachodzi tylko wtedy, gdy kwalifikacja prawna dokonana w oparciu o tylko jeden przepis, zawierający opis przewinienia dyscyplinarnego, nie wyczerpuje w pełni zarzucanego przewinienia (art. 6§2). Przy zbiegu przepisów organ dyscyplinarny może obok zasadniczej kary dyscyplinarnej orzec jedną lub kilka dodatkowych kar dyscyplinarnych spośród katalogu kar dodatkowych (art. 6§3).
Często, czy to w życiu codziennym, czy sportowym dochodzi do naruszeń przepisów nie tylko w danej chwili, ale jakimś odstępie czasu, czy to co jakiś czas, czy przez dłuższy czas. W takich sytuacjach mówimy o przewinieniu dyscyplinarnym ciągłym. Zatem, jeśli obwiniony dopuszcza się w krótkich odstępach czasu czynów, które wyczerpują znamiona takiego samego przewinienia dyscyplinarnego lub przewinień dyscyplinarnych podobnych w swoim charakterze, to zachowanie takie uznaje się za jedno przewinienie dyscyplinarne, podlegające jednej zasadniczej karze dyscyplinarnej, uwzględniającej w swej dolegliwości wszystkie zachowania (art. 7§1). Co do kary to podobnie jak przy zbiegu przepisów, organ dyscyplinarny, oprócz jednej kary zasadniczej może orzec jedną lub kilka kar dodatkowych, ale zawsze ta jedna lub kilka kar dodatkowych musi znajdować się w katalogu kar dodatkowych, bo tylko takie kary organ może nakładać. Tych zasad, nie stosuje się w świetle art. 7§3 do przewinień dyscyplinarnych, objętych technicznymi regułami gry w piłkę nożną.
Po nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN znalazł się w nim art. 7”1”, który definiuje pojęcie kary dyscyplinarnej łącznej. Organ dyscyplinarny może objąć jednym postępowaniem kilka spraw dyscyplinarnych do wspólnego rozstrzygnięcia, jeżeli toczą się one przeciwko temu samemu obwinionemu, a sprawy te pozostają ze sobą w związku lub dotyczą takiego samego lub podobnego przewinienia dyscyplinarnego.
I ostatnie zaplanowane na dziś zagadnienie czyli odpowiedzialność klubu za ciąg naruszeń w czasie meczu piłkarskiego. Wg przepisu art.8 §1 Regulaminu, jeżeli w czasie meczu piłkarskiego, przed lub bezpośrednio po jego zakończeniu doszło do więcej niż jednego naruszenia przepisów dyscyplinarnych, za które odpowiedzialność ponosi klub, wymierza się temu klubowi jedną zasadniczą karę dyscyplinarną, uwzględniającą w swej dolegliwości wszystkie naruszenia chyba, że istnieje konieczność dokonania oceny jednego lub kilku czynów w odrębnym postępowaniu. I tu także jednej karze zasadniczej może towarzyszyć jedna lub kilka kar dodatkowych.
O karach zasadniczych i dodatkowych oraz organach dyscyplinarnych napiszę w następnym odcinku.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.