07.07.2014
Fanatycy, ultrasi, groundhoppers, ,,piknikowcy”, sympatycy klubu etc. Rodzajów kibiców opisanych w literaturze dotyczącej tego zjawiska jest wiele. Jednak oprócz zamiłowania do sportu łączy ich jeszcze jedno i od momentu rozpoczęcia udziału w sportowej imprezie masowej - prawa i obowiązki, które określone zostały przez Ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych. Poniżej przedstawię te najważniejsze.
Wobec powyższego, w momencie dokonania zapłaty za bilet kibic zawiera z organizatorem sportowej imprezy masowej umowę cywilnoprawną na podstawie, której ma przede wszystkim prawo wziąć udział w tej imprezie i oglądać mecz na miejscu siedzącym, którego numer wskazany jest na bilecie. Kibic ma prawo do zaplecza sanitarnego oraz do pomocy medycznej. Kibic ma prawo zapoznać się z regulaminem obiektu (terenu) oraz regulaminem imprezy masowej w której uczestniczy oraz ma prawo do swobodnego i bezpiecznego przemieszczania się po określonym obiekcie. Ma prawo domagać się od służby porządkowej oraz informacyjnej reakcji na zgłoszone przez siebie incydenty, czy zagrożenia. Z wyłączeniem imprezy masowej podwyższonego ryzyka jej uczestnik ma prawo kupować i spożywać napoje alkoholowe zawierające nie więcej niż 3,5% alkoholu, ale tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych (pamiętać należy, że zabrania się wnoszenia na imprezę masową i posiadania przez osoby w niej uczestniczące napojów alkoholowych).
Kibic ma również obowiązki. Przede wszystkim obowiązany jest zachowywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób, a w szczególności przestrzegać postanowień regulaminu obiektu (terenu) i regulaminu imprezy masowej. Kibic ma obowiązek posiadać dokument potwierdzający jego tożsamość. Nie ma też prawa do używania odzieży lub przedmiotu w celu uniemożliwienia lub istotnego utrudnienia rozpoznania jego osoby. Na teren obiektu, na którym odbywa się mecz, kibic nie może wnosić broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, środków odurzających lub substancji psychotropowych. Zabronione jest także rzucanie przedmiotami, mogącymi stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających na terenie lub w obiekcie, gdzie odbywa się impreza masowa, albo w inny, równie niebezpieczny sposób zakłócać przebieg tej imprezy.
Kibic ma nie tylko swoje prawa ale i obowiązki. Warto je znać, bo przecież bezpieczeństwo na np. stadionach w równym stopniu wymaga zaangażowania tak organów stosujących prawo jak i kibiców, a wiedza kibica na temat: ,,co mogę, czego nie mogę” wpływa na polepszenie szeroko pojmowanego komfortu kibicowania wszystkich uczestników imprezy.
A nawiązując do Mundialu oraz kibiców w Brazylii i ich bardzo interesujących, niekiedy rozbudowanych strojów, w szczególności nakryć głowy to ciekawi mnie, czy wpuszczono by ich na polskie stadiony…
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.