Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie milldyvax.com

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Prawne aspekty zmiany barw narodowych

29.10.2017

W niniejszym artykule wyjaśniam warunki, jakie winien spełnić zawodnik decydujący się na zmianę barw narodowych. Wskazuję również na ostatnie najgoręcej komentowane w świecie sportu sprawy związane z „transferem” reprezentantów krajów pomiędzy federacjami oraz, jakie to ma znaczenie dla przyszłości Biało-czerwonych.

W przeddzień startu Ligi Narodów, ale też w świetle co raz częściej pojawiających się informacji na temat walk krajowych federacji o „zakontraktowanie” perspektywicznego zawodnika, tematem który rozpala serca kibiców na całym świecie jest możliwość „transferu” z jednej reprezentacji do drugiej.

O ile motywacje determinujące takie postępowanie zawodników mogą być różne i ciężko mierzalne, o tyle już w zakresie samych regulacji dotyczących zmian przywdziewanych przez nich barw narodowych, mamy tylko kilka, dość jasno sprecyzowanych wariantów.

Podstawową zasadą, wyrażoną w art. 5 ust. 1 i 2 Statutu FIFA jest możliwość reprezentowania barw krajowych tylko jednej federacji. Każdy kto posiada obywatelstwo danego państwa (niezależne od miejsca zamieszkania) jest uprawniony do gry w jego reprezentacji. Co do zasady, z wyjątkiem okoliczności wymienionych w art. 8 Statutu FIFA, gracz, który zagrał w reprezentacji jednego kraju - w oficjalnych międzynarodowych rozgrywkach dowolnej kategorii lub dowolnego typu piłki nożnej (w całości lub w części) -  nie będzie mógł reprezentować innej nacji. 

Kiedy można zmienić barwy narodowe?

Narodowość uprawniająca graczy do reprezentowania więcej niż jednego kraju

Reguła, o której mowa powyżej, może nie mieć zastosowania jedynie w określonych okolicznościach, np.: jeżeli gracz uprawniony jest do reprezentowania więcej niż jednego państwa, w związku z posiadaną narodowością, może występować w międzynarodowych spotkaniach jednego z tych krajów, o ile poza posiadaniem właściwego obywatelstwa, spełnienia przynajmniej jeden z następujących warunków:

  1. urodził się na terytorium stosownej federacji;
  2. jego biologiczna matka lub ojciec urodzili się na terytorium stosownej federacji;
  3. jego babcia lub dziadek urodzili się na terytorium stosownej federacji;
  4. mieszkał na terytorium stosownej federacji przynajmniej przez 2 lata.

Nabycie nowego obywatelstwa

Zawodnik, który nabył nowe obywatelstwo, ale nie zagrał dotychczas w żadnym oficjalnym międzynarodowym spotkaniu kary „A”, może zagrać dla swojego „nowego” kraju, jeżeli spełni jeden z następujących warunków:

  1. urodził się na terytorium stosownej federacji;
  2. jego biologiczna matka lub ojciec urodzili się na terytorium stosownej federacji;
  3. jego babcia lub dziadek urodzili się na terytorium stosownej federacji;
  4. po osiągnięciu osiemnastego roku życia mieszkał na terytorium stosownej federacji przynajmniej przez 5 lat.

Zmiana barw narodowych

Jeżeli zawodnik posiada więcej niż jedno obywatelstwo lub nabył nowe obywatelstwo lub jest uprawniony do gry dla kilku reprezentacji narodowych w związku z posiadanym obywatelstwem, może złożyć wniosek o zmianę kadry, do której reprezentowania jest obecnie uprawniony, na reprezentację, której obywatelstwo posiada, z zastrzeżeniem następujących warunków:

  1. nie zagrał dotychczas (w części lub w całym) w oficjalnym międzynarodowym spotkaniu kadry „A’ dotychczas reprezentowanej federacji, a także, w momencie swojego pierwszego pełnego lub chociażby częściowego występu w oficjalnym międzynarodowym spotkaniu dla dotychczasowej reprezentacji, posiadał obywatelstwo kraju, w którym chciałby zagrać;
  2. nie będzie dopuszczony do reprezentowania nowych barw narodowych w żadnych rozgrywkach, w których brał już udział reprezentując dotychczasową federację.

Ponadto, w przypadku, gdy dany piłkarz zdołał już zadebiutować w oficjalnym, międzynarodowym meczu seniorskiej reprezentacji dotychczas reprezentowanego państwa, straci na stałe jego obywatelstwo bez swej zgody lub wbrew swojej woli w wyniku decyzji rządu tego państwa, może ubiegać się o zgodę na grę w barwach innego kraju, którego obywatelstwo posiada lub nabędzie.

Zgoda na „transfer” pomiędzy reprezentacjami

Zgoda na „transfer” zawodnika z jednej kadry do drugiej wyrażana jest na podstawie pisemnego, uzasadnionego wniosku. Należy jednak mieć na uwadze, że zawodnik, który z takim wnioskiem wystąpił, do czasu rozstrzygnięcia sprawy i zmiany jego statusu przez FIFA, nie będzie uprawniony do gry dla żadnej z reprezentacji, a jego występ grozi walkoverem.

W tym miejscu należy również zaznaczyć, że takiego „transferu” można dokonać tylko raz. Nie ma zatem możliwości, aby piłkarz np. z obywatelstwem brytyjskim zagrał najpierw w eliminacjach mistrzostw Europy do lat 21 w barwach Walii, po czym wziął udział w oficjalnym spotkaniu eliminacji mistrzostw świata w seniorskiej reprezentacji Anglii, a w razie powodzenia młodzieżowej reprezentacji Walii oraz utraty miejsca w składzie Anglików został zgłoszony przez Walię do kadry na mistrzostwa EURO U-21 i w nich wystąpił.

O ile takie ruchy dopuszczalne są jeszcze w kategoriach młodzieżowych (zawodnicy są zapraszani na zmianę na zgrupowania kadr U-15 np. Polski i Niemiec), o tyle w przypadku rozegrania choćby jednego spotkania oficjalnego w pierwszej drużynie narodowej danego kraju (patrz przykład powyżej), co do zasady zamyka się sobie taką ewentualność.

Naturalizowani reprezentanci

Piłkarz, który nabył nowe obywatelstwo bez wyraźnego związku z danym krajem, nie będzie uprawniony do gry w jego reprezentacji.

Naturalizacja, która pozwala graczom pozbawionym oczywistych związków z nowym krajem grać z jego godłem na piersi budzi ogromne kontrowersje. Celem ochrony interesów krajowych federacji piłkarskich, FIFA przyjęła, że aby zawodnik mógł zagrać w danej drużynie narodowej, poza posiadaniem właściwego obywatelstwa, zobowiązany jest spełniać co najmniej jeden z następujących kryteriów:

  1. a) urodził się na terytorium danej federacji;
  2. b) jego biologiczna matka lub ojciec biologiczny urodzili się na terytorium danej federacji;
  3. c) jego babcia lub dziadek urodzili się na terytorium danej federacji;
  4. d) mieszkał nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata na terytorium danej federacji.

Zdaniem FIFA powyższe warunki są w stanie zapewnić, że w momencie „naturalizacji” zawodnik będzie miał wyraźne więzi z danym krajem.

Przykłady głośnych zmian barw narodowych w międzynarodowym futbolu

Mimo istotnych obostrzeń, nałożonych przez Statut FIFA na głodnych gry w innej niż dotychczasowa reprezentacji zawodników, gracze nawet światowego formatu, często korzystają z pozostawionych furtek we wskazanych przepisach. Jednym z przykładów, o którym było dość głośno, był Diego Costa, który zanim przeniósł się do szatni La Furia Roja, zakładał żółto-niebieski trykot Brazylii. Jak zatem jego „transfer” do reprezentacji Hiszpanii był możliwy? Costa spełnił warunki wskazane w Statucie FIFA wykazując m.in., że dotychczasowe mecze w drużynie wielokrotnych mistrzów świata były wyłącznie spotkaniami towarzyskimi, co jak zostało powyżej wyjaśnione, nie stanowiło przeszkody dla takiego rozwiązania. Kolejnym głośnym przykładem jest też dobrze znany Thiago Motta, który dwukrotnie w meczach towarzyskich reprezentował Brazylię, zanim stanął w jednej linii z Gigi Buffonem by odśpiewać „Il Canto degli Italiani”.

Walka o zdolną młodzież

Obecnie nie istnieją ścisłe zasady dotyczące zmiany barw narodowych na poziomie młodzieżowym, ponieważ gry te liczone są, jako mecze nieoficjalne. Niemniej jednak, federacja, której celem jest „zakontraktowanie” wyróżniającego się młodzieżowca, musi mieć na względzie, że winien on spełniać wymogi stawiane przez art. 8 Statutu FIFA.

Jak to wygląda w praktyce? Krajowe federacje piłkarskie dosłownie walczą o tych najzdolniejszych. Gracz, który reprezentuje dziś Polskę w kwalifikacjach i finałach turniejów międzynarodowych, ale tylko na poziomie młodzieżowym, a następnie dostaje szanse pokazania swoich umiejętności w seniorskiej kadrze, w dalszym ciągu w łatwy sposób może zostać przekonany do gry np. w barwach Szwecji, Niemiec, Anglii, czy Francji. Zdecydowanie jest to kwestia, która wymaga głębszej analizy i rozważenia wprowadzenia ewentualnych regulacji w tym zakresie. Najlepszym na tę chwilę swoistym magnesem przyciągającym uwagę młodzieży i zachęcającym do gry z orzełkiem na piersi są jednak, obok co raz lepszego poziomu szkolenia, wyniki kadry Adama Nawałki - i nie ukrywajmy, im lepsze rezultaty pierwszej reprezentacji, tym większa chęć zagrania w niej.

Czy Pique będzie mógł reprezentować barwy Katalonii?

Tak jak w przypadku graczy Kosowa, którzy wcześniej reprezentowali barwy innego kraju, tak i tutaj warunki wymagane art. 5 - 8 Statutu FIFA nie zostałyby spełnione. W sprawie Kosowa FIFA zrobiła jednak wyjątek, umożliwiając graczom reprezentowanie nowopowstałego kraju, z którym się identyfikują. Należy jednak pamiętać, że jest to wyjątkowa sytuacja, choć, jak wiemy, tego samego dnia, w którym Kosowo przystąpiło do FIFA, zrobił to też Gibraltar. Na kanwie ostatnich wydarzeń można hipotetycznie zakładać, że tą samą drogą pójść mogą zawodnicy urodzeni w Katalonii, a reprezentujący na co dzień barwy Hiszpanii. Czy tak się jednak stanie, przekonamy się w przyszłości.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie milldyvax.com

About

ikonka logo

Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

milldyvax.com Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@milldyvax.com

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.

  1. Zakres obowiązywania
    1. Administratorem Danych Osobowych jest milldyvax.com Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@milldyvax.com, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
    2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://milldyvax.com.
    3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
  2. Informacje dotyczące ADO
    1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
    1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
      1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
      2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
      3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
      4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
    2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
      1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
      2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
      3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
    3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

      Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
    4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
    5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal milldyvax.com współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  4. Prawa osoby, której dane dotyczą
    1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
    2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
    3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
    4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  5. Cookies
    1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
    2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego milldyvax.com stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego milldyvax.com. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
    3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
      1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
      2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
    4. W ramach serwisu internetowego milldyvax.com możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
      1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
      2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
      3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
    5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy milldyvax.com serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
    6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym milldyvax.com z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
      Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
  6. Postanowienia końcowe
    1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
    2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.