16.09.2015
W dzisiejszym tekście chciałbym przedstawić prawne aspekty zawieszenia wypłaty wynagrodzeń zawodników Lecha Poznań. Okazuje się bowiem, że sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak próbuje się ją przedstawić w mediach.
W licznych artykułach wskazano bowiem na bezcelowość wstrzymania wypłaty wynagrodzeń zasadniczych zawodnikom powołując się na nowe przepisy PZPN regulujące stosunki profesjonalnych piłkarzy z klubami, które weszły w życie w marcu tego roku. Przepis art. 8 ust. 3 lit. e Minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej stanowi bowiem, ze:
Zawodnikowi przysługuje prawo do jednostronnego rozwiązania Kontraktu z winy Klubu poprzez oświadczenie złożone Klubowi w formie pisemnej pod rygorem nieważności, jeżeli Klub opóźnia się z zapłatą na rzecz Zawodnika wynagrodzenia indywidualnego należnego mu z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej za okres co najmniej dwóch miesięcy, pod warunkiem, iż po upływie tego okresu Zawodnik wyznaczy pisemnie Klubowi dodatkowy termin zapłaty, nie krótszy niż 14 dni, z zastrzeżeniem, iż brak zapłaty zaległości w pełnej wysokości spowoduje możliwość skorzystania z prawa do jednostronnego rozwiązania Kontraktu z winy Klubu;
Rzeczywiście piłkarzom Lecha będzie w teorii przysługiwać prawo jednostronnego rozwiązania kontraktu w razie nastąpienia opóźnień w wypłacie wynagrodzeń przewidzianych w kontrakcie za okres co najmniej dwóch miesięcy. Jak przedstawiać będzie się jednak sytuacja w razie nawiązania relacji zawodnika z klubem na podstawie dwóch odrębnych umów: kontraktu o uprawianie piłki nożnej oraz tzw. umowy wizerunkowej? Konstrukcja ta była wielokrotnie stosowana, m.in. w celu dokonania optymalizacji podatkowej. W praktyce oznaczało to podpisywanie kontraktu sportowego, w którym wynagrodzenie przysługujące zawodnikowi określono na stawkę wielokrotnie niższą niż honorarium przewidziane w umowie wizerunkowej. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie z tytułu korzystania przez klub z praw do wizerunku zawodników określone w umowie wizerunkowej nie podlegało ochronie prawnej PZPN. W praktyce oznaczało to brak możliwości rozwiązania kontraktu z winy klubu w momencie braku wypłaty większości świadczeń pieniężnych przysługujących zawodnikowi, jeżeli klub spełnił obowiązek wypłaty wynagrodzenia wskazany w kontrakcie o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. Czy piłkarze nawiązali relacje prawne z Lechem Poznań zgodnie z wyżej przedstawioną konstrukcją? Nie można wykluczyć takiej możliwości.
Sytuacja ta pozornie uległa zmianie z momentem wejścia w życie nowych przepisów PZPN. Zgodnie z art. 6 ust. 4 lit. e Minimalnych wymagań sposób udostępniania wizerunku przez zawodnika na rzecz klubu powinien zostać określony w samym kontrakcie piłkarskim. Zabieg ten ma zapobiec podpisywaniu dwóch odrębnych umów przez klub oraz zawodnika. Co zmiana ta oznacza dla zawodników Mistrza Polski?
Po pierwsze, należy mieć na uwadze treść przepisu art. 15 ust. 3 Minimalnych wymagań, który stanowi, że:
Kontrakty o uprawianie piłki nożnej zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszych przepisów zachowują swoja ważność do dnia ich rozwiązania lub wygaśnięcia.
W praktyce oznacza to, że w przypadku podpisania osobno kontraktu piłkarskiego oraz umowy wizerunkowej przed wejściem w życie Minimalnych wymagań, umowy te w dalszym ciągu obowiązują, co ma swoje prawne skutki w zakresie możliwości jednostronnego rozwiązania kontraktu przez zawodnika.
Po drugie, warto jeszcze raz dokładnie zwrócić uwagę na przywoływany wcześniej art. 8 ust. 3 lit. b Minimalnych wymagań. Przesłanką rozwiązania kontraktu są zaległości wynagrodzenia przysługującego zawodnikowi z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej. Nie można utożsamiać go ze wszystkimi świadczeniami wynikającymi z kontraktu. Dla porównania warto zwrócić uwagę na treść przepisu art. 14 ust. 7 Minimalnych wynagrodzeń:
Wszelkie spory o prawa majątkowe lub o prawa niemajątkowe, mogące być przedmiotem ugody, wynikające z Kontraktu, strony poddają kompetencji Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN, chyba że przepisy prawa powszechnego stanowią inną właściwość sądową.
O ile zatem Piłkarski Sąd Polubowny jest właściwy dla wszelkich sporów dotyczących praw wynikających z kontraktu, o tyle możliwość rozwiązania kontraktu uzależniona jest od zaległości w wypłacie wynagrodzenia z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej. Czy honorarium za udostępnienie wizerunku piłkarza, wskazane w kontrakcie można uznać za wynagrodzenie z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej? Obawiam się, że nie.
Warto zwrócić uwagę, że w trakcie prac legislacyjnych Polski Związek Piłkarzy zaproponował, by wynagrodzenie z umowy wizerunkowej nie przekraczało 20% wynagrodzenia należnemu zawodnikowi z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej. Postulaty nie zostały ostatecznie uwzględnione, co może mieć doniosłe znaczenie prawne podczas rozstrzygania przyszłych sporów pomiędzy klubami i zawodnikami. Sytuację zawodników Lecha Poznań należy obserwować na bieżąco. W dzisiejszym artykule chciałem jednak zwrócić uwagę na niejednoznaczność przepisów określających możliwość rozwiązania kontraktu z uwagi na brak wypłaty wynagrodzenia.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.