09.01.2018
Dzisiejszy wpis napisany został z myślą o osobach chcących uzyskać podstawowe informacje dotyczące organizacji systemu zwalczania dopingu w sporcie na poziomie międzynarodowym oraz w Polsce.
Poruszając powyższą tematykę nie sposób nie rozpocząć od wskazania na Światową Agencję Antydopingową (World Anti-Doping Agency) będącą niezależną fundacją powołaną do życia 1999 r. roku w Szwajcarii (obecnie z siedzibą w Montrealu), której statutowym celem jest promowanie i koordynacja walki z dopingiem na poziomie międzynarodowym. Głównym orężem WADA w walce z dopingiem jest opracowany przez nią Światowy Kodeks Antydopingowy (World Anti-Doping Code). Kodeks sam w sobie nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego i nie wiąże państw bezpośrednio. Nie wpływa to jednak na status Kodeksu, jako aktu będącego kluczowym elementem tzw. Światowego Programu Zwalczania Dopingu. W obecnie obowiązującej wersji Kodeksu, która weszła w życie 1 stycznia 2015 r. uregulowano wszystkie istotne aspekty zwalczania dopingu, a w szczególności zdefiniowano doping oraz naruszenie przepisów antydopingowych, wprowadzono katalog kar i zasady ich wymierzania, uregulowano procedurę postępowań dyscyplinarnych, odwoławczych oraz pobieranie próbek do analizy. Na podstawie Kodeksu rozstrzygane są sprawy dopingowe sportowców o statusie międzynarodowym, w tym olimpijczyków.
Innym kluczowym aktem międzynarodowym w zakresie zwalczania dopingu jest ratyfikowana m.in. przez Polskę Międzynarodowa Konwencja o zwalczaniu dopingu w sporcie z dnia 19 października 2005 r. (tzw. Konwencja UNESCO). Konwencja UNESCO była odpowiedzą na uchwalenie Kodeksu a jej pierwotnym założeniem było bezpośrednie inkorporowanie przepisów Kodeksu lub umieszczenie go jako załącznika do konwencji, jednakże takiego skutku nie osiągnięto. Tym niemniej w kluczowym dla Konwencji UNESCO art. 4 ust. 1 państwa, będące stronami konwencji zobowiązały się do przestrzegania zasad określonych w Światowym Kodeksie Antydopingowym jako podstawy działań antydopingowych. Przepis ten sprawił, że państwa-strony musiały podjąć aktywne działania w celu dostosowania ustawodawstwa krajowego do zasad wynikających z Kodeksu WADA. Załącznikami do Konwencji UNESCO są „Lista Zabronionych Substancji i Metod” oraz „Standardy Przyznawania Wyłączeń dla Celów Terapeutycznych”. W szczególności znana w świecie sportu jest wspomniana Lista, która podlega corocznej aktualizacji i obejmuje coraz to szerszy zakres substancji uznanych za niedozwolone we współzawodnictwie sportowym.
Polska będąc państwem respektującym międzynarodowe standardy w zakresie walki z dopingiem podjęła odpowiednie działania prawodawcze i organizacyjne celem realizacji zaciągniętych zobowiązań międzynarodowych. W związku z powyższym 21 kwietnia 2017 r. Sejm przyjął ustawę o zwalczaniu dopingu w sporcie, która w sposób kompleksowy uregulowała przedmiotowe zagadnienie na poziomie krajowym i wyłączyła tematykę dopingu z zakresu Ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Konsekwencją wprowadzonych zmian było m.in. zastąpienie dotychczasowej Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie nowym podmiotem – Polską Agencją Antydopingową (POLADA). Prowadzenie kontroli antydopingowych i edukacja to dwa kluczowe obszary działań polskiej Agencji. Ponadto, przy Agencji powołano do życia Panel Dyscyplinarny, który rozstrzyga o odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie. Przy orzekaniu Panel opiera się na Polskich Przepisach Antydopingowych, które są wierną kopią wspomnianego na początku niniejszego wpisu Światowego Kodeksu Antydopingowego. W ten sposób światowy i krajowy system prawny walki z dopingiem zatacza koło.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.