19.07.2018
6 lipca 2018 r. do Komisji Rozstrzygania Sporów FIFA wpłynął pozew klubu piłkarskiego Sporting Lizbona CP przeciwko jego byłemu bramkarzowi - Rui Patricio oraz angielskiemu klubowi Wolverhampton Wanderers F.C., o zapłatę 54 mln Euro.[1] Rozstrzygnięcie Komisji może mieć kapitalny wpływ na obraz współczesnego futbolu.
Początkiem całego sporu było odrzucenie przez Prezesa Sportingu Lizbona – Bruno de Carvalho oferty Wolverhampton Wanderers, zgodnie z którą bramkarz Rui Patricio miał zasilić szeregi „Wilków” na zasadzie transferu definitywnego za 18 milionów Euro. Przyczyną odmowy miał być fakt, iż 7 mln Euro z kwoty transferu miało trafić na konto menedżera zawodnika – Jorge Mendesa. Powszechnie znany jest negatywny stosunek prezesa Sportingu do umów zawieranych pomiędzy menedżerami, a zawodnikami oraz wysokości benefitów uzyskiwanych przez pełnomocników piłkarzy. Niedługo po zerwaniu rozmów Rui Patricio złożył jednostronne wypowiedzenie kontraktu, powołując się na klauzulę „słusznych przyczyn”.
Zgodnie z umową wiążącą go z klubem, w przypadku niepowołania się na wskazaną klauzulę, aby jednostronnie rozwiązać kontrakt przed upływem terminu, na który został zawarty, należy we wskazanym okresie złożyć pisemną informację do klubu oraz wpłacić kwotę odstępnego w wysokości 45 mln Euro. Czynności tych może dokonać zarówno zawodnik jak i pozyskujący go klub. Tego typu zapisy umowne są powszechne w dzisiejszym świecie piłkarskim. W przeważającej większości przypadków, zawodnicy zmieniają barwy klubowe, albo po zapłacie określonego „odstępnego”, albo po wygaśnięciu kontraktu.
Tymczasem bramkarz Sportingu, nie czyniąc zadość wymogom opisanym wyżej, złożył jednostronne wypowiedzenie z terminem 7-dniowym, powołując się na klauzulę „słusznych przyczyn”. Swoje stanowisko uargumentował złamaniem przez klub obowiązków kontraktowych, wynikających z roli pracodawcy, a w szczególności:
Warto przypomnieć, że zarzuty są bezpośrednio związane zawieszeniem 19 zawodników w kwietniu b.r. przez Prezesa Bruno de Carvalho oraz atakiem na zawodników Sportingu, jakiego dopuścili się lokalni, lizbońscy pseudokibice, 15 maja b.r., w efekcie którego ucierpiało kilku piłkarzy oraz członków sztabu szkoleniowego.
Po upływie tygodnia Rui Patricio stał się wolnym zawodnikiem i z dniem 1 lipca 2018 r. dołączył do zespołu „Wilków” bez kwoty odstępnego. W obliczu szumu medialnego, jaki wywołała cała sprawa, angielski klub zadeklarował jednak gotowość uiszczenia proponowanej wcześniej sumy opiewającej na 18 mln Euro. Ponieważ Sporting Lizbona nie zgodził się z przesłaną mu argumentacją, uznał że wypowiedzenie kontraktu było nieważne. Tym samym zmiana barw klubowych w okresie obowiązywania umowy powinna odbyć się odpłatnie. Na żądane przed Komisją Rozstrzygania Sporów FIFA 54 mln Euro składają się następująco: kwota 45 mln Euro tytułem odstępnego oraz kwota 9 mln Euro stanowiąca pozostałą wartość kontraktu obowiązującego do sezonu 2021/2022.
Cała sprawa określana jest mianem precedensowej, bowiem w przypadku podtrzymania przez FIFA wypowiedzenia złożonego przez Rui Patricio, lawinowo mogą zostać wystosowane podobne pisma pozostałych zawodników portugalskiego zespołu, którzy nie są zadowoleni z atmosfery panującej w klubie. Łączną wartość graczy podejrzewanych o chęć skorzystania z takiej możliwości szacuje się na 200 mln Euro.
Co więcej, skutkiem konfliktu na linii Patricio – Sporting może być zwiększenie świadomości piłkarzy oraz ich menedżerów, odnośnie „trzeciej drogi” rozwiązywania kontraktów. Niewykluczone, że orzeczenie na korzyść bramkarza spowoduje także powstanie nowej formy nacisku na kluby, zmierzającej do uzyskania zezwolenia na transfer. Należy jednakże pamiętać, że wykorzystanie klauzuli „słusznych” przyczyn jest każdorazowo badane przez właściwe organy w odniesieniu do konkretnej sprawy, a powołanie się na nie, nie gwarantuje finalnego sukcesu. Pewnym jest natomiast, że Komisja Rozstrzygania Sporów FIFA stanęła przed trudnym zadaniem, a jej decyzja nie będzie dotyczyła jedynie bezpośrednio zainteresowanych stron.
[1] https://www.docdroid.net/572z0rW/20180706-statement-of-claim-sporting-clube-de-portugal-v-rui-pedro-dos-patricio-and-wolverhampton-wanderers-fc.pdf#page=6
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.