05.12.2018
NBA przeprowadza testy dla zawodników i z jednej strony zapewnia programy leczenia, z drugiej zaś stosuje wewnętrzny system kar dla graczy, których wynik testu był pozytywny.
Substancje zabronione podzielone są na następujące kategorie:
Testy odbywają się w dwóch sytuacjach: z uzasadnionych przyczyn i losowo. Pierwsza kategoria ma zastosowanie gdy Liga lub Unia Zawodników wejdą w posiadanie informacji pochodzącej od niezależnego eksperta, na podstawie której można stwierdzić że konkretny zawodnik zażywa, posiada lub dystrybuuje niedozwolone substancje. Zawodnik taki może być poddany testom maksymalnie czterokrotnie w sześciotygodniowym okresie. Losowo zaś można poddać zawodnika testom maksymalnie cztery razy na sezon. Na poziomie całej ligi nie może być przeprowadzone więcej niż 1525 testów w sezonie i nie więcej niż 600 poza sezonem. Każdemu zawodnikowi zapewnia się możliwość dwukrotnego przeprowadzenia testu – w CBA jest to określone jako próbka „A” i próbka „B”. Jeśli na podstawie próbki „A” wynik testu jest pozytywny, gracz może poprosić o przetestowanie jego próbki "B" w innym laboratorium niż to, które testowało jego próbkę "A". Test jest również uznawany za pozytywny, jeśli gracz nie spełnia lub odmawia poddania się testom, nie współpracuje z procesem testowania lub próbuje oszukiwać. Dyrektor medyczny programu sprawdza wszystkie pozytywne testy i stwierdza ich oficjalność. Gracze mogą też zgłaszać się dobrowolnie w przypadku problemu związanego z używaniem narkotyków lub marihuany (ale nie w przypadku środków pobudzających). Zawodnik, który zgłosi się dobrowolnie, wejdzie w odpowiedni program edukacyjny, terapeutyczny i doradczy i nie będzie karany z tego tytułu (chociaż może zostać ukarany za nieprzestrzeganie programu). Dla graczy, u których wykryje się obecność niedozwolonych substancji przewidziane są konkretne konsekwencje, w zależności od kategorii substancji:
– dla zawodników, którzy nie ukończyli swojego indywidualnego programu badań i terapii związanego z marihuaną zasądzana jest również grzywna w wysokości 10,000 dolarów (a każde kolejne nieukończenie programu zwiększa wysokość grzywny);
Jeśli gracz przedstawi "jasne i przekonujące" dowody dla arbitra ligi, że nie ponosi winy lub nie doszło po jego stronie do zaniedbań za obecność narkotyku lub środków pobudzających, arbiter ma prawo do zmniejszenia lub odstąpienia od kary dla zawodnika. Może to mieć zastosowanie na przykład wtedy, gdy gracz nie miał powodu, aby wiedzieć lub podejrzewać, że zażywa zakazaną substancję. (zdjęcie ma charakter ilustracyjny) Artykuł dostępny również w formie PODCASTU: [embed]https://soundcloud.com/kancelaria-dauerman-podcast/program-nba-przeciwko-zabronionym-substancjom[/embed]
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.