31.05.2017
Ostatnio na łamach naszego bloga analizowaliśmy nową ustawę o zwalczaniu dopingu w sporcie. Tymczasem na stronie Rządowego Centrum Legislacji już pojawiły się dwa projekty rozporządzeń do wspomnianej ustawy. W dzisiejszy blogu przyjrzymy się projektowi rozporządzenia w sprawie nadania statutu POLADA.
Projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie nadania statutu Polskiej Agencji Antydopingowej został opracowany w związku upoważnieniem ustawowym zawartym w art. 4 ust. 4 ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie. W Rozporządzeniu uregulowano kwestie dotyczące funkcjonowania Rady Agencji i jej posiedzeń, sporządzania uchwał i protokołu z posiedzeń Rady Agencji, podziału Agencji na komórki organizacyjne oraz zasad zatrudniania pracowników Agencji i ich obowiązków.
Jeżeli chodzi o posiedzenia Rady Agencji to pod nieobecność Przewodniczącego prowadzi je jego Zastępca lub inny wyznaczony przez Przewodniczącego członek Rady Agencji. Prawo udziału w posiedzeniach Rady ma Dyrektor Agencji, jednak bez prawa głosu. Ponadto, Statut przyznaje możliwość uczestniczenia w posiedzeniach Rady Agencji (również bez prawa głosu) zaproszonym osobom trzecim. Co do zasady głosowanie w Radzie Agencji ma być jawne z wyłączeniem głosowania nad wyborem Przewodniczącego i jego zastępcy oraz w sprawach, w których sama Rada postanowi o głosowaniu tajnym.
Z przepisów Statutu wynika, że należy spodziewać się wydania na jego podstawie jeszcze co najmniej dwóch regulaminów, a mianowicie regulaminu działania Rady Agencji określonego przez Radę Agencji oraz regulaminu organizacyjnego Agencji określonego przez Dyrektora Agencji i obejmującego jej schemat organizacyjny. Tym niemniej sam Statut wskazuje na konieczność wydzielenia w szczególności pionów: (1) planowania i realizacji kontroli antydopingowej, (2) administracyjno-finansowego, (3) analityczno-śledczego, (4) ds. wyłączeń dla celów terapeutycznych, (5) edukacyjnego oraz (6) pion do obsługi Panelu Dyscyplinarnego.
W końcowej części Statutu wskazuje się na konieczność zatrudniania przez Agencję pracowników w zakresie niezbędnym do wykonywania jej zadań, a w §8 ust. 2 Statutu wymieniono trzy podstawowe obowiązki pracowników Agencji, którymi są: (1) sprawne wykonywanie zadań określonych dla danego stanowiska pracy, zgodnie z wymogami wiedzy fachowej, należytej staranności i przepisami prawa, (2) znajomość przepisów prawa niezbędnych dla prawidłowego wykonywania zadań, (3) przedstawianie załatwianych spraw Dyrektorowi Agencji.
Jak wynika z powyższej analizy projekt Statutu POLADA został opracowany w sposób lakoniczny, pozostawiając szczegółowe zagadnienia organizacyjne do uregulowania w odpowiednich regulaminach. Czekamy na dalsze efekty prac legislacyjnych. Będziemy o nich informować na łamach portalu.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.