17.09.2014
Autor książki pt. ,,Mała książka o rasizmie” Mamadou Diouf w jednym ze swoich wywiadów powiedział odnośnie do słów jednego z komentatorów sportowych , że ,,Gdy występuje czarny sportowiec, zawsze podkreśla się jego kolor skóry. Rooney jest zawsze graczem Manchesteru, Messi gwiazdą Barcelony, a Eto`o czarnoskórym piłkarzem z Kamerunu. A jacy mają być? Bo jeśli ktoś wie, że Zambia leży w Afryce, to po co podkreślać kolor skóry piłkarzy? W telewizji i tak to widać. Oni mają swoje imiona, nazwiska. Nie mówi się przecież żółtoskóry reprezentant Japonii ani białoskóry bramkarz Holandii”…
W ubiegłym tygodniu odbyła się dwudniowa konferencja ,,Szanuj Różnorodność”, której współorganizatorami byli: FIFPro, UEFA i sieć FARE (Football Against Racism in Europe). Głównym jej celem było zwrócenie uwagi na mechanizm określany mianem protokołu trzech kroków UEFA – three-step protocol, który ma zagwarantować, by piłkarze czuli się na boisku pewniej. Na czym on polega? Otóż, wspomniany protokół uprawnia sędziego prowadzącego mecz do po pierwsze – przerwania meczu (ogłoszenie nastąpi przez system nagłaśniający), jeżeli zostanie poinformowany o zachowaniach rasistowskich i jeżeli uzna, że jest to zachowanie rasistowskie o dużym znaczeniu i intensywności. Kolejną opcją jest wstrzymanie meczu. Jeżeli rasistowskie zachowania nie ustaną po ponownym rozpoczęciu meczu sędzia zasądzi wstrzymanie meczu i poprosi drużyny aby udały się do szatni. Podczas trwania przerwy sędzia skonsultuje się z delegatem UEFA, przedstawicielem UEFA ds. bezpieczeństwa oraz przedstawicielami policji i organów bezpieczeństwa na stadionie w celu przedyskutowania dalszych kroków po kątem możliwości zakończenia meczu. Krok trzeci: jeżeli rasistowskie zachowania nadal trwają, definitywnie kończy się mecz, na co, co do zasady muszą wyrazić zgodę podmioty wskazane powyżej.
FIFPro jako organizacja powołana do ochrony praw zawodowych piłkarzy, w tym także zobowiązana do stosowania skutecznych środków zapobiegających rasizmowi i dyskryminacji uznała, że piłkarze tak samo jak wszyscy pracownicy mają prawo czuć się bezpiecznie i być szanowanym w swoim miejscu pracy. Nie można odmówić tym słowom słuszności. Zaapelowano do wszystkich władz piłkarskich, aby w swoich krajach jako minimalny standard zastosowali zaprezentowany przez UEFA protokół trzech kroków. Według FIFPro, to sędziowie pod nadzorem podmiotów zarządzających rozgrywkami powinni być odpowiedzialni za wdrożenie i egzekwowanie programu.
Walka z rasizmem w sporcie, skandaliczne zachowania kibiców podczas meczów, bezpieczeństwo na stadionach – tematy, które na przemian pojawiają się w mediach i pewnie długo będą. Aktualnie: protokół trzech kroków… złoty środek…?
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.