21.08.2018
Treningi krav maga mogą być prowadzone w formie zajęć grupowych lub indywidualnych. Instruktorzy mogą zakładać swoje szkoły i prowadzić w tym zakresie samodzielną działalność gospodarczą. W Polsce podejmowanie działalności gospodarczej regulowane jest ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z art. 3 tej ustawy działalność gospodarcza jest to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Ustawa prawo przedsiębiorców wprowadza pewien wyjątek, mianowicie, działalnością gospodarczą nie jest działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Przy ocenie, czy dana działalność może być zaklasyfikowana jako działalność gospodarcza nie jest ważny jej przedmiot tylko cechy, do których zaliczamy: zarobkowość, zorganizowanie i ciągłość.[1] Działalność zarobkowa prowadzona jest w celu osiągnięcia zysku. Jednak ważne jest to, że liczy się sam zamiar jego uzyskania. Dla zarobkowego charakteru nie ma więc znaczenia faktyczne osiągnięcie zysku. W związku z tym, nawet jeśli działalność zacznie przynosić straty, to nie przestaje być z tego powodu działalnością gospodarczą. Kolejną cechą wymienioną w ustawie jest zorganizowanie, które posiada dwa aspekty: formalny i materialny. Aspekt formalny to obowiązki prawne, które należy wypełnić w celu założenia działalności gospodarczej, do których należy m.in. zarejestrowanie działalności gospodarczej w odpowiednim rejestrze. Aspekt materialny to czynności związane z organizacją prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak zatrudnienie pracowników. Poprzez trzecią cechę, czyli ciągłość, należy rozumieć takie prowadzenie działalności, które podjęte jest na czas nieokreślony i odbywa się regularnie.[2]
Działalność polegająca na prowadzeniu treningów może więc być działalnością gospodarczą, ponieważ charakteryzuje się cechami wymienionymi w ustawie. Ma charakter zarobkowy, gdyż uczestnictwo w treningach jest, z reguły, odpłatne.[3] Taka działalność realizuje także obydwa aspekty zorganizowania. Wymaga zarejestrowania we właściwym rejestrze, którym dla osoby fizycznej jest CEIDG (z wyjątkiem działalności, o której mowa w art. 5 u.p.p.), a dla osoby prawnej KRS. Do prowadzenia treningów niezbędne jest również posiadanie odpowiedniego miejsca, a w przypadku wielu chętnych i kilku grup treningowych niezbędne może okazać się zatrudnienie dodatkowego instruktora. Ciągłość także jest zachowana, ponieważ prowadzenie treningów wymaga systematyczności, dlatego decydując się na podjęcie takiej działalności z góry zakłada się, iż będzie prowadzona bez określenia czasu zakończenia. Coraz większa popularność systemu powoduje, że chętnych do nauki nieustannie przybywa, co również wpływa na dalszy rozwój działalności i gwarantuje zachowanie wymaganej ciągłości.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
[1] Z. Snażyk, A. Szafrański, Publiczne prawo gospodarcze, Warszawa 2015, s. 83.
[2] M. Sieradzka, Komentarz do artykułu 2. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, LEX 2013 [dostęp 24. 04. 2018 r.].
[3] Często podejmowane są inicjatywy polegające na przeprowadzeniu darmowych szkoleń samoobrony, przeznaczonych dla określonej grupy osób, np. dla kobiet. Są to działania podejmowane w celu rozpowszechnienia systemu i zachęcenia do regularnego uczestnictwa w treningach. Zazwyczaj odbywają się przy okazji jakiegoś święta, np. Dnia Kobiet.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.