02.11.2021
Kontynuujemy temat rozpoczęty w poprzednim artykule. Omawialiśmy kwestie orzeczeń lekarskich lub oświadczeń jakie muszą przedłożyć kierownicy drużyn w związku z grą zawodników i szczegółowe regulacje, kto do czego jest obowiązany. Dziś omówimy pozostałe przepisy dotyczące pojęcia „opieki zdrowotnej” z Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (dalej: Uchwała).
Zgodnie z § 25 ust. 1 Uchwały, upoważnieni przez Polski Związek Piłki Nożnej i Wojewódzkie ZPN lekarze mogą uczestniczyć w badaniach próbki B testu antydopingowego przeprowadzanego w Zakładzie Badań Antydopingowych Instytutu Sportu. Jak wiadomo próbki pobierają kontrolerzy, są dwie próbki A i B i badana jest próbka A. W razie negatywnego wyniku, na tym się poprzestaje. Próbki B badane są natomiast w przypadku stwierdzenia obecności substancji w próbce A.
Przepis § 25 ust. 2 Uchwały nakłada na kluby Ekstraklasy, I i II ligi obowiązek posiadania stałego lekarza klubowego, zgodnie z właściwymi przepisami licencyjnymi PZPN. Kolejny obowiązek wynika z ust. 3 tego przepisu i dotyczy gospodarzy zawodów. W zależności od klasy rozgrywkowej ten obowiązek ma różne zakresy. Gospodarze zawodów są obowiązani do zapewnienia obecności podczas całego meczu przedstawiciela służby zdrowia według następujących zasad:
– na zawodach Ekstraklasy, I i II ligi - lekarza z licencją PZPN
– na zawodach III ligi - lekarza lub ratownika medycznego
– w pozostałych klasach rozgrywkowych - lekarza, ratownika medycznego lub innej osoby posiadającej uprawnienia w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej w tym legitymującej się ukończeniem kursu opieki przedmedycznej.
Gospodarz zawodów mają obowiązek posiadania na obiekcie sportowym przenośnej apteczki, noszy i kocy, umożliwiających udzielenie pierwszej pomocy lekarskiej. Są również obowiązani zapewnić odpowiedni środek lokomocji, jeżeli zaistnieje konieczność odwiezienia do szpitala zawodnika lub innej osoby (§ 25 ust. 4 i 5).
Zgodnie z § 26 ust. 1, zawodnikom przysługuje prawo do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków wynikłych na skutek uprawiania sportu piłki nożnej. Skoro zawodnikowi przysługuje prawo, to ktoś musi mieć obowiązek ubezpieczenia zawodników od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). I ten obowiązek, w świetle ust. 2, spoczywa na klubie, który zawodnik reprezentuje w meczach rozgrywanych przez drużynę tego klubu. Odpowiednio, obowiązek ubezpieczenia zawodnika, o którym mowa w ust 1 spoczywa na właściwym Wojewódzkim ZPN, który zawodnik reprezentuje w meczach rozgrywanych przez reprezentację tego Wojewódzkiego ZPN. Natomiast zgodnie z ust. 3. PZPN i Wojewódzkie ZPN nie ponoszą odpowiedzialności za wypadki zaistniałe przed, w czasie i po zawodach organizowanych przez kluby.
To rozgraniczenie jest bardzo ważne, bowiem nieraz się zdarza, że zawodnicy, którzy reprezentując kluby w rozgrywkach ligowych czy pucharowych, doznając w meczach urazów zgłaszają się np. wojewódzkich związków piłki nożnej w kwestii odszkodowania z ubezpieczenia NNW. Obowiązek w takim przypadku spoczywa na klubie i to do klubu trzeba zgłaszać roszczenia w tym przypadku, a nie do WZPN.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.