12.02.2020
Federacja KSW w ostatnich latach zyskała popularność w Polsce. Regularnie organizowane są kolejne gale, a najbliższa i zarazem pierwsza w 2020 roku odbędzie się 21 marca w Łodzi. W niniejszym artykule przyjrzymy się jednej z regulacji dotyczącej KSW – regulaminowi dodatkowemu.
W jednej z publikacji zostały omówione podstawowe zasady obowiązujące podczas organizowanych walk. Składają się one z trzech głównych części: kategorii wagowych, sędziowania punktowego oraz rodzaju rezultatów. Ponadto w dokumencie określającym zasady walk KSW znajduje się regulamin dodatkowy, który wyjaśnia ważną kwestię odnoszącą się przede wszystkim do wagi zawodników.
Regulamin dodatkowy
Tak, jak zostało wspomniane, regulamin dodatkowy znajduje się na końcu dokumentu stanowiącego zasady walk Federacji KSW. Składa się on z trzech punktów:
1) Procedura ważenia i kary za niezrobienie wagi
2) Zachowanie sekundantów
3) Odwołania
Procedura ważenia
Zgodnie z zapisami regulaminem dodatkowym oficjalnie poranne ważenie odbywa się od 10:00 do 12: 00. Każdy zawodnik ma maksymalnie trzy podejścia do zrobienie wagi.. Jeśli dany zawodnik nie zrobi wagi do godziny 12: 00, ma on dodatkową godzinę na zrobienie wagi. Co więcej, jeśli zawodnik nie zrobi wymaganej wagi także podczas wieczornej ceremonii ważenia, zostaną zastosowane wobec niego kary finansowe zgodne z jego kontraktem oraz zawarte w regulaminie dodatkowym. Według niego kara może wynosić od 10% do 50% całkowitej gaży w zależności, o ile kilogramów została przekroczona wymagana norma.
Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, że zawodnik przekroczy wagę o więcej niż 4 kilogramy, wówczas jego przeciwnik może odmówić udziału w walce. Ponadto poranne ważenie odbywa się w obecności sędziego głównego KSW oraz jest rejestrowane na wideo.
Zachowanie sekundantów
W tym miejscu warto wspomnieć o najważniejszych zasadach dotyczących sekundantów. W regulaminie dodatkowym dosyć szczegółowo, w sposób enumeratywny, wymienione są ich uprawnienia i niedozwolone zachowania. Co do zasady, w narożniku zawodnika może przebywać maksymalnie trzech sekundantów. Zawodnik ma prawo do korzystania z pomocy sekundantów w czasie walki, podczas przygotowania do walki oraz bezpośrednio po jej zakończeniu.
Warto także podkreślić, że za nieprzestrzeganie zasad sekundanci mogą być ukarani ostrzeżeniem oraz dyskwalifikacją, a także mogą spowodować ostrzeżenie oraz dyskwalifikację ich zawodnika.
Odwołania
Ostatnią z trzech części składających się na regulamin dodatkowy tworzą odwołania. Zgodnie z nim menadżer zawodnika ma prawo wnieść pisemny protest dotyczący wyniku walki w ciągu 48 godzin od momentu od jej zakończenia, ale najpierw musi on uiścić kaucję w wysokości 1000 euro na konto Federacji KSW. Odwołania rozpatruje Komisja odwoławcza w trzyosobowym składzie. Wynik odwołania musi zostać zaprezentowany w ciągu 48 godzin od daty przejęcia protestu. W przypadku negatywnego rozpatrzenia protestu Federacja KSW nie zwraca wpłaconej kaucji, natomiast w przypadku pozytywnego rozpatrzenia protestu Federacja KSW zwraca wpłaconą kaucję.
Regulamin dodatkowy Federacji KSW zawiera więc bardzo ważne zagadnienia, które mogą okazać się kluczowe w organizacji walk. Wiadome jest, że w tego rodzaju sporcie kwestie związane z wagą zawodników są niezwykle ważne i muszą być szczegółowo uregulowane oraz egzekwowane. Wydaje się, że Federacja KSW tę problematykę uregulowała w dosyć jasny i prawidłowy sposób.
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.