01.10.2014
W poprzednim artykule na blogu pisałem o urealnieniu niektórych kar w polskiej piłce. Zamysł Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej był taki, zeby kary finansowe nakładane na kluby z niższych klas rozgrywkowych nie były aż tak wysokie jak dla klubów zawodowych, bo przecież kara za naruszenie postanowień statutu PZPN, która jest nakładana przez organ dyscyplinarny, może wynieść wg postanowień Regulaminu Dyscyplinarnego „nie mniej niż 5.000 złotych”.
Dla klubów ekstraklasy czy I ligi owe pięć tysięcy to na tle kilku-, czy nawet wielomilionowego budżetu może być małą liczbą, ale dla innych klubów, zwłaszcza tych, które mają zadłużenie i nadzory finansowe przyznane w postępowaniu licencyjnym może to być już sporo, ale też nie na pewno nie tyle, co dla amatorskiego klubiku z klasy A czy B.
Zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie piłki nożnej ustala Regulamin Dyscyplinarny PZPN. Obowiązujący obecnie Regulamin został uchwalony 27 maja 2013 roku na Walnym Zgromadzeniu Delgatów i wszedł w życie 1 lipca 2013 roku. Składa się ze 172 artykułów. Jest więc kompleksowym aktem prawa związkowego, któremu warto poświęcić trochę czasu i miejsca na tym portalu.
Na „pierwszy ogień”w tym artykule pójdzie zakres obowiązywania Regulaminu. Nie chcę tu szukać i znajdować na siłę analogii do aktów prawa powszechnie obowiązującego czy to Ustaw, czy Rozporządzeń czy międzynarodowych konwencji, ale podobnie jak w wielu z nich, zwłaszcza tych szczegółowych, regulujących poszczególne gałęzie życia codziennego i gospodarki często pojawia się zakres podmiotowy i przedmiotowy danego aktu prawnego.
Nie inaczej jest w tym przypadku. Zatem kogo obowiązuje ten Regulamin i jakie czyny, czyli jaki przedmiot objęty są regulacją? Zakres przedmiotowy został określony w art. 1. Regulamin określa zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej, obowiązujące w PZPN. Określa także katalog kar i przewinień dyscyplinarnych, tryb postępowania oraz organy właściwe do orzekania w sprawach przewinień dyscyplinarnych.
Co to jest przewinienie dyscyplinarne? Jak wynika z art.1 §2 Regulaminu, jest to popełnienie zabronionego czynu sankcjonowanego karą w Regulaminie. Przewinieniem dyscyplinarnym jest również naruszenie innego, zabronionego pod groźbą kary dyscyplinarnej przepisu, ustanowionego przez uprawniony organ Polskiego Związku Piłki Nożnej lub jego struktury członkowskiej, a także naruszenie przepisów gry w piłkę nożną (art.1 §3).
Warto również podkreślić, że poniesienie odpowiedzialności dyscyplinarnej wg Regulaminu nie wyłącza odpowiedzialności przed innymi organami, np. odpowiedzialności karnej. Weźmy osobę uwikłaną w proceder korupcyjny. Postępowanie dyscyplinarne przed organami PZPN nie wyklucza postępowania karnego prowadzonego przez organy ścigania czy postępowania przed sądem.
Kto ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną? Jest kilka grup podmiotów. Odpowiedzialnością objęci są:
- członkowie Polskiego Związku Piłki Nożnej (definicję członka PZPN znajdujemy w art.1 uchwały nr V/37 z dnia 29 września 2000 roku Zarządu PZPN o członkostwie, w myśl, którego Członkami PZPN mogą być kluby posiadające sekcje piłki nożnej oraz wojewódzkie związki piłki nożnej),
- zawodnicy,
- trenerzy,
- instruktorzy,
- sędziowie piłkarscy,
- członkowie sztabu medycznego,
- menedżerowie ds. piłkarzy,
- obserwatorzy,
- delegaci,
- działacze piłkarscy.
Legalną definicję działacza piłkarskiego znajdujemy w art.1 §3 Regulaminu. Za taką osobę należy uznać: członków organów władzy, kontroli, jurysdykcyjnych i doradczych Polskiego Związku Piłki Nożnej, Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, ich struktur członkowskich oraz ligi zawodowej, a ponadto osoby zatrudnione w Polskim Związku Piłki Nożnej oraz przez członków PZPN, czyli przez kluby i wojewódzkie ZPN.
Działaczami piłkarskimi są także: członkowie statutowych organów klubów piłkarskich, a także ich udziałowcy, akcjonariusze bądź członkowie stowarzyszeń. Do tego grona zaliczamy również: inne osoby pełniące funkcje kierownicze w sekcjach piłki nożnej, licencjonowanych organizatorów imprez piłkarskich, kierowników do spraw bezpieczeństwa, spikerów zawodów piłkarskich oraz inne osoby, których zachowanie pozostaje w związku z działalnością podejmowaną w imieniu lub na rzecz Polskiego Związku Piłki Nożnej, Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej i ich struktur członkowskich, niezależnie od zajmowanego stanowiska oraz pełnionej funkcji.
Regulamin formułuje też zasadę odpowiedzialności klubów za przewinienia dyscyplinarne swoich zawodników, trenerów. To oznacza, że klub może zostać ukarany za ich przewinienia, popełnione w związku z działalnością w klubie i nie ma tu znaczenia forma zatrudnienia tych osób. Jak wiemy np. kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej może być zarówno umową cywilno-prawną, jak i umową o pracę.
Wreszcie odpowiedzialność dyscyplinarną na zasadach określonych w Regulaminie mogą ponosić także kibice, ale musi to wynikać z przepisu szczególnego, w tym przypadku z przepisów dotyczących utrzymania bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich (art.64–68 Regulaminu).
Mam nadzieję, że choć trochę zainteresowałem Państwa tą tematyką, która jest mi bliska również z praktycznego punktu widzenia. Zatem, ciąg dalszy nastąpi. Zapraszam do lektury!
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.