11.07.2024
Rozgrywki 1 Ligi, 2 Ligi i 3 Ligi piłkarskiej toczyć się będą na podstawie Regulaminu, który został przyjęty na początku czerwca przez Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej (Uchwała nr VI/86 z dnia 7 czerwca 2024 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. ligi na sezon 2024/2025, dalej: Uchwała). O najważniejszych postanowieniach Uchwały poniżej. Po więcej odsyłam na stronę internetową PZPN.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 Uchwały, w rozgrywkach o Mistrzostwo 1. Ligi uczestniczy 18 drużyn w jednej grupie, które zakwalifikowały się do nich na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek Ekstraklasy, 1. Ligi i 2. Ligi sezonu 2023/2024.
Zgodnie z ust. 2., w rozgrywkach o Mistrzostwo 2. Ligi uczestniczy 18 drużyn w jednej grupie, które zakwalifikowały się do nich na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek 1. Ligi, 2. Ligi i 3. Ligi sezonu 2023/2024.
Natomiast, zgodnie z ust. 3, w rozgrywkach o Mistrzostwo 3. Ligi uczestniczą 72 drużyny w czterech grupach, które zakwalifikowały się do nich na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek 2. Ligi, 3. Ligi i 4. Ligi sezonu 2023/2024:
- Grupa 1 - 18 klubów mających siedziby na terenie województw: Łódzkiego, Mazowieckiego, Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego,
- Grupa 2 - 18 klubów mających siedziby na terenie województw: Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego,
- Grupa 3 - 18 klubów mających siedziby na terenie województw: Lubuskiego, Dolnośląskiego, Opolskiego i Śląskiego,
- Grupa 4 - 18 klubów mających siedziby na terenie województw Świętokrzyskiego, Małopolskiego, Lubelskiego i Podkarpackiego.
W rozgrywkach uczestniczą kluby, które otrzymały licencję uprawniającą do udziału w danej klasie rozgrywkowej w sezonie 2024/2025. W sytuacji, gdy klub nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach danej klasy rozgrywkowej, zastosowanie mają postanowienia Uchwały nr XII/183 z dnia 6 grudnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad uzupełniania klas rozgrywkowych. Rozgrywki prowadzi Departament Rozgrywek Krajowych PZPN (dalej: DRK PZPN).
W rozgrywkach mogą uczestniczyć wyłącznie zawodnicy potwierdzeni do klubu przez właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej, a następnie uprawnieni do gry przez DRK PZPN w systemie Extranet. Każdy klub jest w pełni odpowiedzialny za uprawnienie swoich zawodników do gry oraz za ewidencję żółtych i czerwonych kartek.
Kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej: - 1. Liga - jednego zawodnika młodzieżowego, - 2. Liga i 3. Liga - dwóch zawodników młodzieżowych.
Drużyny Klubów prowadzić mogą tylko trenerzy posiadający ważną licencję trenerską: 1. Liga - UEFA PRO, 2. Liga - UEFA A oraz 3. Liga - także UEFA A.
Kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów. Za każde rozegrane spotkanie przyznaje się liczbę punktów w zależności od uzyskanego wyniku: 3 punkty za zwycięstwo, 1 punkt za spotkanie nierozstrzygnięte (remis), 0 punktów za spotkanie przegrane. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:
Przy dwóch drużynach:
- liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
- przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
- przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek w spotkaniach w danym sezonie,
- przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych w spotkaniach w danym sezonie,
- przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów w danym sezonie,
- przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów na wyjeździe w danym sezonie.
Przy więcej niż dwóch zespołach stosuje się kolejno zasady określone w poprzednim akapicie wyłącznie między zainteresowanymi drużynami,
W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu 50% lub więcej zaplanowanych kolejek jako tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, przy założeniu, iż wszystkie zalegle mecze tej i poprzednich kolejek, które nie odbyły się w terminach wcześniejszych uznaje się za nierozegrane bez przyznawania punktów. W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu mniej niż 50% zaplanowanych kolejek, wyniki dotychczas rozegranych meczów będą anulowane, a kolejność drużyn w tabeli końcowej nie zostanie ustalona. W takich przypadkach, o których mowa w ust. 4 i 5 klubom uczestniczącym w rozgrywkach nie przysługują jakiekolwiek roszczenia wobec PZPN z tytułu poniesionych wydatków związanych z udziałem we wcześniej zakończonych lub anulowanych rozgrywkach.
Drużyny, które zajmą 1 i 2 miejsce w tabeli rozgrywek 1. Ligi będą uczestniczyć w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie. Drużyny, które zajmą 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli rozgrywek 1. Ligi rozegrają mecze barażowe o awans do rozgrywek Ekstraklasy, przy czym kluby, które zajmą 3 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem meczu będzie klub, który zajął 3 miejsce w tabeli rozgrywek. Natomiast, kluby, które zajmą 4 i 5 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem tego meczu będzie klub, który zajął 4 miejsce w tabeli rozgrywek. Zwycięzcy meczów, o których mowa tutaj rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem tego meczu będzie klub zajmujący wyższe miejsce w tabeli rozgrywek. Zwycięzca tego meczu będzie uczestniczył w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie.
Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą w rozgrywkach 1. Ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie. W przypadku gdy klub, który zajmie 3, 4, 5 lub 6 miejsce w tabeli 1. Ligi i nie przystąpi do meczów barażowych, zastosowanie mają odpowiednie przepisy związkowe w sprawie zasad uzupełniania klas rozgrywkowych. Drużyny, które zajmą miejsca 16-18 w tabeli rozgrywek 1. Ligi, spadną do rozgrywek 2. Ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie
Drużyny, które zajmą 1 i 2 miejsce w końcowej tabeli 2. Ligi będą uczestniczyć w rozgrywkach 1. Ligi w następnym sezonie. Drużyny, które zajmą 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli rozgrywek 2. Ligi rozegrają mecze barażowe o awans do rozgrywek 1. Ligi, przy czym kluby, które zajmą 3 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem meczu będzie klub, który zajął 3 miejsce w tabeli rozgrywek. Natomiast, kluby, które zajmą 4 i 5 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem tego meczu będzie klub, który zajął 4 miejsce w tabeli rozgrywek. Zwycięzcy tych meczów rozegrają między sobą 1 mecz. Gospodarzem tego meczu będzie klub zajmujący wyższe miejsce w tabeli rozgrywek. Zwycięzca tego meczu będzie uczestniczył w rozgrywkach 1. Ligi w następnym sezonie.
Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą w rozgrywkach 2. Ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach 1. Ligi w następnym sezonie. W przypadku gdy klub, który zajmie 3, 4, 5 lub 6 miejsce w tabeli 2. Ligi i nie przystąpi do meczów barażowych, zastosowanie mają odpowiednie przepisy związkowe w sprawie zasad uzupełniania klas rozgrywkowych. Drużyny, które zajmą miejsca 15-18 w tabeli rozgrywek 2. Ligi, spadną do rozgrywek właściwej terytorialnie grupy 3. Ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie. Drużyny, które zajmą miejsca 13 i 14 w tabeli rozgrywek 2. Ligi rozegrają mecze barażowe o udział w rozgrywkach 2. Ligi z drużynami wicemistrzów 3. Ligi.
Drużyny, które zajmą 1. miejsca w końcowych tabelach poszczególnych grup 3. Ligi będą uczestniczyć w rozgrywkach 2. ligi w następnym sezonie. Drużyny, które zajmą 2. miejsca w końcowych tabelach poszczególnych grup 3. Ligi rozegrają mecze barażowe o udział w rozgrywkach 2. Ligi w następnym sezonie. Natomiast, drużyny, które zajmą miejsca 15-18 w końcowych tabelach poszczególnych grup 3. Ligi spadną do rozgrywek właściwej terytorialnie grupy 4. ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie.
Liczba drużyn spadających z danej grupy może ulec zwiększeniu w zależności od przynależności terytorialnej klubów spadających z 2. Ligi.
Mecze muszą być rozgrywane na stadionach spełniających wymogi licencyjne określone w Podręczniku Licencyjnym dla danej klasy rozgrywkowej. Klub jest w pełni odpowiedzialny za przygotowanie stadionu do meczu. Mecze nie mogą być rozgrywane w żadnym przypadku na stadionach zamkniętych na mocy decyzji związkowego organu dyscyplinarnego lub organu administracji publicznej. Przed każdym meczem sędziowie, obserwatorzy oraz Delegaci Meczowi PZPN mają obowiązek sprawdzenia dokumentów zezwalających na przeprowadzenie zawodów piłkarskich na danym stadionie.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, powołanie na zgrupowanie reprezentacji narodowej, połączone z rozgrywaniem meczu międzypaństwowego w oficjalnym terminie FIFA, co najmniej jednego zawodnika klubu, uprawnionego do gry w danej klasie rozgrywkowej, może stanowić podstawę do złożenia przez zainteresowany klub wniosku o przełożenie zawodów na inny termin.
W art. 19 Uchwały zawarte zostały wymogi, które musi spełnić klubu, związane z organizacją meczu. Począwszy od obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa, przez filmowanie nietransmitowanych przez telewizje spotkań, po odpowiednią liczbę miejsc na ławkach rezerwowych, opiekę medyczną i nieużywanie dronów podczas zawodów.
Rozgrywki o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. Ligi będą miały od tego sezonu sponsora tytularnego. Polski Związek Piłki Nożnej oraz marka Betclic poinformowały o podpisaniu największej umowy sponsoringowej w historii klubowych rozgrywek organizowanych i prowadzonych przez piłkarską centralę. Od 1 lipca 2024 roku rozgrywki drugiego, trzeciego i czwartego poziomu rozgrywkowego w Polsce będą nosiły nazwy Betclic 1. Ligi, Betclic 2. Ligi oraz Betclic 3. Ligi. Umowa obowiązywać będzie przez najbliższe cztery lata, aż do zakończenia sezonu 2027/2028[1].
[1] https://www.pzpn.pl/federacja/aktualnosci/2024-06-20/betclic-sponsorem-tytularnym-1-ligi-2-ligi-oraz-3-ligi-do-konca-sezonu-2027-2028
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.