03.02.2022
Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zdecydowała się na wprowadzenie istotnych zmian w zakresie wypożyczeń.
FIFA pod koniec stycznia ogłosiła, że od 1 lipca 2022 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące transferów czasowych, czyli tzw. wypożyczeń. Nadchodzące zmiany będą niezwykle istotne i mogą znacząco wpłynąć na rynek transferowy.
Jak poinformowała FIFA trzema głównymi celami wprowadzanych zmian są: po pierwsze rozwój młodych zawodników, po drugie zachowanie równowagi konkurencji oraz po trzecie zapobieganie posiadaniu przez kluby dużej liczby zawodników.
Ograniczenie wypożyczeń
Zgodnie z wprowadzanymi zmianami od 1 lipca 2022 roku tj. od sezonu 2022-23 wszystkie kluby będą mogły mieć w jednym momencie maksymalnie ośmiu piłkarzy wypożyczonych do innych zespołów, oraz maksymalnie ośmiu na takiej zasadzie w swoich szeregach.
W kolejnych latach liczba ta ma być stopniowo ograniczana. W 2023 roku maksymalna liczba wypożyczeń zostanie zmniejszona do siedmiu, natomiast w 2024 roku ma wynosić sześć, co na ten moment jest wariantem docelowym.
Wyjątek od wprowadzanej zasady
Od opisanych wyżej zasad FIFA przewiduje jednak wyjątki. Z opisanych wyżej zasad zwolnieni będą bowiem zawodnicy w wieku 21 lat i młodsi, a także wychowankowie danego klubu.
Pozostałe elementy
FIFA wprowadza także inne elementy, które dotyczyć będą wypożyczeń, w tym:
- wymóg, aby każda umowa wypożyczenia określała jego warunki, w szczególności czas jego trwania oraz warunki finansowe;
- minimalny okres wypożyczenia, będący odstępem między dwoma okresami rejestracji oraz to, że maksymalny okres wypożyczenia może wynosić jeden rok;
- zakaz wypożyczania zawodników, którzy są już wypożyczeni do trzeciego klubu tj. zakaz tzw. „podwypożyczeń”;
- ograniczenie liczby wypożyczeń na sezon między tymi samymi klubami, co oznacza, że dany klub może mieć maksymalnie trzech wypożyczonych zawodników do jednego klubu i maksymalnie trzech wypożyczonych zawodników z jednego klubu;
Dodać należy, że na federacje krajowe, zgodnie z decyzją FIFA, będą miały trzy lata na implementację powyższych przepisów do wypożyczeń krajowych.
Reasumując, rozbudowany rynek piłkarskich wypożyczeń od dawna budził kontrowersje i jego uregulowanie w powyższy sposób można ocenić pozytywnie. Zaproponowane przez FIFA zmiany z pewnością mają charakter rewolucyjny i wiele klubów będzie musiało dostosować się do nowej rzeczywistości. W ostatnich latach bowiem niektóry zespoły, jak chociażby Chelsea kupowała wielu zawodników, a następnie nawet kilkudziesięciu z nich ogrywało się na wypożyczeniach.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.