07.03.2016
Ostatnimi czasy świat obiegła wiadomość, na którą oczekiwało wielu fanów piłki nożnej. Otóż Gianni Infantinio ogłosił, że Międzynarodową Rada Piłkarska (IFAB) przy współpracy z FIFA, po rozmowach prowadzonych w Cardiff, zezwoli na prowadzenie przez krajowe federacje testów w zakresie powtórek wideo spornych sytuacji podczas meczu piłki nożnej.
Etap przejściowy, polegający na testach takiego rozwiązania ma potrwać około dwóch sezonów. Po tym okresie zostanie najprawdopodobniej podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie. Co więcej, możliwość skorzystania z powtórek wideo ma zostać ograniczona tylko do kilku, najbardziej uzasadnionych przypadków. Chodzi tu przede wszystkim o rozwiewanie wątpliwości czy piłka przekroczyła linię bramkową czy nie, co do zasadności użycia czerwonej kartki wobec zawodnika, podyktowania rzutu karnego lub problemu identyfikacji zawodnika, który powinien zostać ukarany kartką. Ostatnia przesłanka może wydawać się dosyć dziwna, jednak w praktyce taki problem czasem się pojawia. Dla przykładu można tu wskazać mecz Manchesteru United przeciwko drużynie Sunderlandu, który odbył się na początku 2015 roku. Wówczas za faul w polu karnym na Radamelu Falcao został ukarany zawodnik Czarnych Kotów Wes Brown, mimo że faulującym był John O'Shea.
Podjęcie tej długo wyczekiwanej decyzji z całą pewnością jest bardzo ważne, jednak nie uznał bym tego za decyzję przełomową. Być może wynika to z faktu, że opieszałość władz światowej piłki nożnej w tym zakresie spowodowała, że pierwsze moje odczucia bardziej odpowiadały słowu „nareszcie” niż zachwytom nad postępowością FIFA. W moim ocenie wprowadzanie powtórek wideo naturalną konsekwencją postępu i zmian jakie zaszły w piłce nożnej w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Oprócz tego, że gra jest coraz szybsza i bardziej dynamiczna, nie można przecież zapominać, że to jest po prostu jeden z bardziej dochodowych biznesów sportowych na świecie. Dlatego każdy najmniejszy błąd sędziów jest po prostu kosztowny. Nieuznanie lub uznanie bramki dla drużyny może pociągnąć za sobą lawinę konsekwencji, które oddziałują na zawodników, trenerów, sponsorów oraz sytuację finansową klubów. Zatem władze piłkarskie działają bardziej z konieczności, pod presją, niż z woli wystąpienia z szeregu i przetarcia nowych szlaków.
Co oczywiste, Gianni Infantinio wypowiedział się o powyższych działaniach w dużo większych superlatywach, wskazując że jest to de facto nowa era w piłce nożnej:
Podjęliśmy naprawdę historyczną decyzję. IFAB i FIFA teraz prowadzą debatę, a nie wstrzymują ją. Pokazaliśmy, że słuchamy świata futbolu i zachowujemy zdrowy rozsądek. Musimy być ostrożni, ale to pokazuje, że w IFAB i FIFA zaczęła się nowa era
Media całego świata podają, że przedstawione przez Infantinio zmiany to dopiero początek rewolucji jaka czeka przepisy regulujące zasady gry w piłkę nożną. Nowe regulacje maja dotyczyć takich kwestii jak przyznawanie czerwonych kartek czy dopuszczenie możliwości wprowadzania dodatkowej zmiany w składzie drużyny podczas dogrywki. Jako fan piłki nożnej mogę wyrazić jedynie nadzieję, że zapowiadani hucznie działania nie są jedynie zagrywką PR'ową nowego prezydenta FIFA, lecz może faktyczna zapowiedź uwspółcześnienia piłki nożnej.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.