22.07.2015
Asumptem do napisania tego artykułu było dla mnie uczestnictwo w charakterze wykładowcy w zorganizowanym przez Dolnośląski Związek Piłki Nożnej we Wrocławiu kursie spikerów piłkarskich dla III ligi i klas niższych.
Mam nadzieję, że wybaczą mi Państwo nieco prywaty, ale zagadnienie jest bardzo ważne, bo na podstawie Kryterium P.05 (dotyczącego personelu i finansów) Podręcznika Licencyjnego PZPN dla klubów IV ligi i klas niższych na sezon 2015/16, klub IV ligi, składając wniosek licencyjny musi zapewnić spikera zawodów IV ligi posiadającego uprawnienia wydane przez Polski Związek Piłki Nożnej lub Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.
W III ligach prowadzonych przez odpowiednie wojewódzkie związki (np. Dolnośląsko-Lubuską poprowadzi teraz DZPN, a w poprzednim sezonie prowadził Lubuski ZPN) również jest to wymóg licencyjny. Władze piłkarskie chcą „schodzić” z tymi wymogami jeszcze niżej: do klas okręgowych, czy nawet klas A.
Zanim o roli spikera podczas zawodów, to jeszcze słów kilka o rozróżnieniu uprawnień. Otóż kursy organizowane przez PZPN dają uprawnienia spikerom na prowadzenie wszystkich zawodów, łącznie z zawodami szczebla centralnego czyli Ekstraklasy, I ligi i II ligi. Natomiast uprawnienia przyznawane przez wojewódzkie związki również obowiązują na terenie całego kraju, ale na III ligę i klasy niższe.
Tak dla ciekawostki w piłce ręcznej takie uprawnienia są niepotrzebne, a koszykówce mamy licencje obowiązujące spikerów i mają one charakter klubowy i dają uprawnienia do prowadzenia zawodów danego klubu. Spiker na jakichkolwiek zawodach, a zwłaszcza piłkarskich jest przede wszystkim jedną z osób służby informacyjnej. To wynika z Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych.
Jeżeli mecz nie jest imprezą masową, to i tak przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej przewidują odpowiednie procedury. Zawarte są one m.in. w „Zaleceniach dla organizatorów meczów piłki nożnej ze szczególnym uwzględnieniem zawodów niebędących imprezą masową”, opracowanych przez Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN.
Mowa w nich m.in. o:
- konieczności przygotowania się na okoliczność odwołania lub przerwania meczu,
- konieczności sprawdzenia po przybyciu na stadion w dniu meczu nagłośnienia i wyposażenia spikera,
- obowiązku ustalenia sposobu komunikacji z organizatorem (kierownikiem ds. bezpieczeństwa), niezależnie od tego czy jest zebranie organizacyjne (obowiązkowe na szczeblu centralnym) czy nie,
- konieczności sprawdzenia komunikatów, o których będzie mowa poniżej.
Podstawowym obowiązkiem spikera jest współdziałanie z Kierownikiem ds. Bezpieczeństwa. Szczegółowy wykaz przepisów dotyczących bezpieczeństwa na meczach piłkarskich znajdą Państwo na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Warto też zwrócić uwagę na „Wytyczne PZPN w sprawie wymogów techniczno-organizacyjnych dla poprawy bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich” zwane WYTYCZNYMI. Ich zakres podmiotowy obejmuje członków PZPN, a w szczególności kluby biorące udział w rozgrywkach I i II ligi. Kluby Ekstraklasy podlegają postanowieniom „Regulaminu w zakresie bezpieczeństwa podczas rozgrywek organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę SA”.
Zgodnie z przepisem art. 25 powołanych wyżej WYTYCZNYCH spiker zawodów powinien być przeszkolony i zaopatrzony w przygotowane teksty komunikatów. Komunikaty zgodnie z art. 25 ust. 2 należy przygotować z uwzględnieniem następujących sytuacji:
- przed rozpoczęciem gry dla widzów znajdujących się przed wejściem na stadion,
- przerwania gry przez sędziego,
- w przypadkach zakłóceń porządku między widzami,
- niekontrolowanego przekroczenia wewnętrznego ogrodzenia przez pojedynczych widzów względnie grupy widzów,
- znalezienie niebezpiecznego przedmiotu zagrażającego życiu lub zdrowiu widza,
- groźby zamachu bombowego lub podpalenia,
- niebezpieczeństwa z uwagi na zmianę warunków atmosferycznych,
- zagrożenia katastrofą budowlaną,
- paniki wśród publiczności,
- wznoszenia niecenzuralnych i obraźliwych okrzyków,
- ewakuacji publiczności z obiektu.
Dla klubów uczestniczących w rozgrywkach III ligi i klas niższych duże znaczenie mają przepisy regulaminów rozgrywek, wydawanych przez poszczególne wojewódzkie lub okręgowe związki, prowadzące dane rozgrywki. Np. w tych rozgrywkach nie na każdym meczu jest Delegat i rzadko spiker uczestniczy w odprawie, która jest obowiązkowa, podobnie jak uczestnictwo w niej spikera w przypadku rozgrywek szczebla centralnego.
Opierając się jeszcze na przepisach i wieloletnich doświadczeniach z prowadzenia imprez i eventów należy podkreślić, że spiker nie może prowadzić dopingu. Nie może również komentować gry i pracy sędziów. Ma być obiektywny i ma być „tubą” Kierownika ds. Bezpieczeństwa zawodów. Nie powinien podawać wyników innych spotkań z tej samej ligi, mimo, że proszą go o to kibice, ale może podawać komunikaty niezwiązane z meczem np. komunikaty związane ze znalezieniem dokumentów lub kluczy czy koniecznością przestawienia na parkingu samochodu przez kibica. Przed meczem, w przerwie i po meczu spiker może podawać komunikaty sponsorskie.
Spiker ma obowiązek przekazywać komunikaty od delegata ZPN lub służb porządkowych. Powinien też znać układ bram ewakuacyjnych na stadionie oraz dróg ewakuacji, by w razie zagrożenia mieć odpowiednią wiedzę i móc np. wytłumaczyć, gdzie znajduję się „brama nr 2”. Powinien też, zgodnie z rozsądkiem reagować na zachowania kibiców niezgodne z przepisami, ale w taki sposób, by nie podsycać atmosfery.
Spiker musi więc być trochę jak psycholog, a z takich już pozaprawniczych uwag, to powinien odpowiednio dobrać muzykę, która przed, w przerwie i po meczu płynie z głośników. Najlepiej by była to tzw. muzyka środka, pop, pop-rock, delikatny rock czy delikatne rytmy taneczne, tak by trafiało to jak największego grona odbiorców. Odradzam muzykę alternatywną czy inne nurty, którymi interesują się małe rzesze odbiorców.
Drodzy spikerzy - bo mam nadzieję, że i tacy nas czytają – warto też przygotować sobie krótką prezentację zespołu gości, by powiedzieć o przeciwniku w przedmeczowej zapowiedzi, ale co najważniejsze – jesteście ważnym elementem tego „łańcucha bezpieczeństwa” na stadionie i o tym zawsze warto pamiętać!
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.