06.02.2015
W kolejnym odcinku poświęconym Regulaminowi Dyscyplinarnemu Polskiego Związku Piłki Nożnej, czyli podstawowemu zbiorowi regulacji dyscyplinarnych, stosowanych w polskim piłkarstwie, kolejne dwie instytucje: Środki zapobiegawcze i Rzecznik Dyscyplinarny.
Zaczynamy od Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN. Zgodnie z art. 127 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego może on na zasadach określonych w tymże Regulaminie oraz przepisach odrębnych, prowadzić czynności postępowania wyjaśniającego w sprawach korupcji, nieuczciwych zakładów bukmacherskich, dopingu oraz w rażących przypadkach rasizmu, ksenofobii i chuligaństwa, związanych z meczami piłki nożnej.
W sprawach korupcji, nieuczciwych zakładów bukmacherskich oraz dopingu, to właśnie Rzecznik Dyscyplinarny jest na podstawie art. 127 §2 wyłącznie uprawnionym do wszczynania i prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Jeśli chodzi natomiast o rażące przypadki rasizmu, ksenofobii i chuligaństwa, związane z meczami piłki nożnej, to tu Rzecznik Dyscyplinarny, na mocy art. 127 §3 ma po zapoznaniu się z treścią raportu delegata lub obserwatora dwie możliwości działania. A mianowicie, jest uprawniony jest do przejęcia sprawy w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego lub może przekazać właściwemu organowi postępowanie dyscyplinarne do własnego prowadzenia.
Teraz o innych uprawnieniach Rzecznika Dyscyplinarnego. W świetle art. 127 §4 Regulaminu Dyscyplinarnego, Rzecznik po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego przedstawia właściwemu organowi dyscyplinarnemu akta sprawy wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego lub o odmowę jego wszczęcia. Ponadto Rzecznik Dyscyplinarny, zgodnie z art. 127 §5 Regulaminu ma prawo udziału w postępowaniach dyscyplinarnych w charakterze strony oraz prawo zaskarżania orzeczeń organów dyscyplinarnych. Rzecznik Dyscyplinarny może również podejmować inne czynności, określone w Regulaminie Dyscyplinarnym i przepisach szczególnych (art. 127 §6 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN).
Teraz o środkach zapobiegawczych stosowanych w postępowaniu dyscyplinarnym w polskiej piłce nożnej. W takim ogólnym karno-prawnym znaczeniu są to instrumenty prawne stosowane w postępowaniu karnym, służące zamknięciu podejrzanemu lub oskarżonemu dróg manipulowania jego biegiem, w szczególności możliwości ucieczki, ukrywania się przed sądem i organami ścigania, zacierania śladów czy nakłaniania świadków do zmiany zeznań. Do środków zapobiegawczych należą m.in. tymczasowe aresztowanie, poręczenie majątkowe i osobiste czy zawieszenie w czynnościach służbowych.
Według ogólnej zasady, sformułowanej w art. 128 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, środek zapobiegawczy stosuje się w toku postępowania wyjaśniającego lub dyscyplinarnego wobec osób fizycznych oraz klubów. W art. 129 skatalogowano natomiast wszystkie rodzaje środków zapobiegawczych z uwzględnieniem poszczególnych kategorii podmiotów wobec, których mogą być zastosowane. I tak środkiem zapobiegawczym w postępowaniu dyscyplinarnym w polskiej piłce nożnej, stosowanym wobec zawodnika jest zakaz uczestniczenia w rozgrywkach pucharowych i mistrzowskich.
Wobec klubu piłkarskiego można zastosować kilka środków zapobiegawczych począwszy od zakazu uczestniczenia w rozgrywkach pucharowych i mistrzowskich przez zakaz dokonywania transferów po zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu.
Środkiem zapobiegawczym nakładanym na trenera jest zakaz prowadzenia drużyny w czasie meczów pucharowych i mistrzowskich, na działacza klubowego – zakaz reprezentowania klubu, na działacza związkowego – zakaz sprawowania funkcji w PZPN i związku piłki nożnej, na sędziego – zakaz prowadzenia zawodów piłkarskich, a na obserwatora i delegata – zakaz prowadzenia obserwacji i innej działalności obserwacyjnej i kwalifikacyjnej.
Środek zapobiegawczy, w jakimkolwiek postępowaniu nie byłby stosowany, musi być zawsze obostrzony spełnieniem ściśle określonych przesłanek. Ma to zapobiegać uznaniowemu stosować takiego środka, co mogłoby w istotny sposób naruszać prawa i wolności obywatelskie. Przesłanki stosowania, zmiany i uchylenia środka zapobiegawczego zostały zawarte w art. 130 Regulaminu.
Podstawowe przesłanki to dobro sportu, a zwłaszcza porządek i dyscyplina związkowa. Zatem ze względu na wystąpienie takiej ogólnej przesłanki właściwy organ dyscyplinarny lub Rzecznik Dyscyplinarny PZPN stosuje środek lub środki zapobiegawcze. Od tej zasady są dwa wyjątki sformułowane w art. 130 §2 i 3 Regulaminu Dyscyplinarnego. I tak, środek zapobiegawczy wobec klubu, polegający na zakazie uczestniczenia w rozgrywkach pucharowych i mistrzowskich oraz zakazie rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu stosuje Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej, właściwy organ dyscyplinarny Spółki Ekstraklasa S.A. oraz Najwyższa Komisja Odwoławcza. Z kolei, środek zapobiegawczy wobec klubu, polegający na zakazie dokonywania transferów krajowych do klubu stosuje Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej, właściwy organ dyscyplinarny Spółki Ekstraklasa S.A., Najwyższa Komisja Odwoławcza, komisje dyscyplinarne wojewódzkich związków piłki nożnej oraz komisje odwoławcze wojewódzkich związków piłki nożnej.
Jeśli przyczyna zastosowania środka zapobiegawczego ustanie, wówczas na mocy art. 130 §4 organ, który zastosował środek jest zobowiązany niezwłocznie go uchylić. To samo dotyczy zmiany środka zapobiegawczego, jeśli ujawniła się przyczyna jego zmiany. Natomiast w świetle art. 130 §5, osoba, wobec której zastosowano środek zapobiegawczy może wnosić o jego uchylenie, jednakże nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Wniosek niedopuszczalny pozostawia się w aktach sprawy bez rozpoznania.
Organ dyscyplinarny, stosując środek zapobiegawczy, zmieniając lub przedłużając go, określa każdorazowo czas jego trwania (art. 131 §1 Regulaminu). Środek zapobiegawczy zastosowany przez Rzecznika Dyscyplinarnego trwa do czasu pierwszego posiedzenia organu dyscyplinarnego poświęconego rozpatrzeniu sprawy. Na posiedzeniu tym organ dyscyplinarny może przedłużyć stosowanie środka zapobiegawczego. W przypadku nie podjęcia przez organ dyscyplinarny decyzji w sprawie stosowania środka zapobiegawczego, środek ten wygasa z dniem następującym po dniu odbycia pierwszego posiedzenia w sprawie (art. 131 §2 Regulaminu). Natomiast na mocy art. 131 §3, środek zapobiegawczy ustaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o:
- odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego,
- umorzeniu postępowania dyscyplinarnego,
- odstąpieniu od wymierzenia kary,
- wymierzeniu kary dyscyplinarnej,
- uwzględnieniu wniosku o dobrowolnym poddaniu się odpowiedzialności.
Podmiotom, na które w toku postępowania dyscyplinarnego zostanie nałożony środek zapobiegawczy przysługuje - na mocy przepisów art. 132 Regulaminu - zażalenie na zastosowanie środka zapobiegawczego. Podmiotowi, wobec którego zastosowano środek zapobiegawczy, przysługuje prawo złożenia zażalenia na tę decyzję w terminie 3 dni od jego zastosowania do organu dyscyplinarnego II instancji za pośrednictwem organu I instancji (art. 132 §1). Z kolei na mocy przepisu art. 132 §2, zażalenie od decyzji Rzecznika Dyscyplinarnego składa się do Komisji Dyscyplinarnej PZPN za pośrednictwem Rzecznika Dyscyplinarnego.
W następnym artykule szerzej zajmiemy się instytucją wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w polskiej piłce nożnej.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.