28.06.2016
Wyeliminowaniem Anglii przez Islandię, która ma ledwie stu zawodowych piłkarzy zakończyła się 1/8 finału EURO 2016. Po poniedziałkowej porażce 1:2, do dymisji podał się selekcjoner angielskiej kadry Roy Hodgson, który był najlepiej zarabiającym spośród trenerów 24 ekip startujących w Mistrzostwach Europy. Przed nami ćwierćfinały, z udziałem reprezentacji Polski.
Już w czwartek o 21,00 Biało-Czerwoni zagrają o 21,00 w Marsylii z Portugalią. Zwycięzca tego spotkania zmierzy się w półfinale, z zespołem, który wygra piątkowy ćwierćfinał czyli Walią albo Belgią. To spotkanie w piątek także o 21,00 w Lille, a właściwie Villeneuve d`Ascq, bo jedna z miejscowości obszaru zwanego Lille Metropole.
Spotkanie Polski z Portugalią poprowadzą niemieccy sędziowie: Felix Brych jako główny; Mark Borsch i Stefan Lupp jako asystenci oraz Bastian Dankert i Marco Fritz jako dodatkowi asystenci (czyli sędziowie za bramkami). Arbietrem technicznym będzie Serb Milorad Mažić.
Oto zestaw par ćwierćfinałów:
Ćwierćfinał 1: POLSKA – PORTUGALIA (Czw. 21, Marsylia);
Ćwierćfinał 2: WALIA –BELGIA (Pt. 21, Lille);
Ćwierćfinał 3: NIEMCY – WŁOCHY (Sob. 21, Bordeaux)
Ćwierćfinał 4: FRANCJA – ISLANDIA (Niedz. 21, Stade de France, St. Denis).
Zespoły, które zwyciężą w ćwierćfinałach zagrają na mocy art. 17.05 Regulaminu Mistrzostw Europy w półfinałach, w następujących parach:
Półfinał 1: zwycięzca Ćwierćfinału 1 – zwycięzca Ćwierćfinału 2 (6.07. 21, Lyon),
Półfinał 2: zwycięzca Ćwierćfinału 3 – zwycięzca Ćwierćfinału 4 (7.07. 21, Marsylia),
Wreszcie, w Finale, 10.07, także o 21,00, na Stade de France, w świetle przepisu art. 17.06 zagrają zwycięzca Półfinału 1 ze zwycięzcą Półfinału 2.
Ostatnich 7 meczów turnieju (ćwierćfinały, półfinały, finał) podobnie jak spotkania 1/8 finału rozgrywanych będzie wg tzw. zasady Knock-out (przegrywający odpada). Zasady rozgrywania dogrywki oraz rzutów karnych po tych meczach określa art. 19 „Regulations of the UEFA European Football Championship 2014-16”. W jego świetle, jeżeli w meczu nie został wyłoniony zwycięzca, wówczas po zakończeniu regulaminowego czasu gry, zarządza się dogrywkę (2x 15 minut), z pięciominutową przerwą, między czasem regulaminowym, a dogrywką. Jeżeli po zakończeniu dogrywki wynik nadal jest nierozstrzygnięty, zarządza się rzuty karne (art. 19.01). Zgodnie z przepisem art. 19.02, rzuty karne wykonywane są według procedur zawartych w “IFAB Laws of the Game”.
Sędzia meczu może wybrać bramkę, na którą będą wykonywane rzuty karne. Może to zrobić bez losowania monetą. Takie uprawnienie daje mu przepis art. 19.03.a. Ma się przy tym kierować zasadami bezpieczeństwa, stanem murawy, oświetlenia, itd. Natomiast nie może samodzielnie ustalić, który zespół wykonuje rzuty karne jako pierwszy, a który jako drugi (which is final). Jeżeli sędzia decyduje się na losowanie bramki, na którą będą strzelane karne, to w obecności obu kapitanów, przeprowadza takie losowanie (art. 19.03.b).
Sędziemu podczas konkursu rzutów karnych pomagają jego asystenci. Zgodnie z przepisem art. 19.04, sprawdzają oni numery na koszulkach wykonawców poszczególnych rzutów karnych, czy zgadzają się one z listą strzelców przekazaną przed konkursem przez kierownictwo drużyny.
Jedne rzuty karne, w meczu ze Szwajcarią okazały się szczęśliwe dla Biało-Czerwonych (wygrana 5:4). Strzelec ostatniej „jedenastki” dla Polski w tym meczu Grzegorz Krychowiak został wybrany przez portal goal.com do najlepszej jedenastki 1/8 finału Euro 2016.
Polski zespół jest też zaledwie o krok od najlepszego miejsca w rankingu FIFA w historii naszego futbolu. Tak jak karne ze Szwajcarią były historyczne, bo wcześniej, Polacy w Mistrzostwach Świata czy Mistrzostwach Europy, względnie w meczach barażowych nie musieli ich strzelać, tak i gdyby Ranking FIFA opublikowany został po meczach 1/8 finału Euro 2016 we Francji, Polska zajmowałaby 15. miejsce. Najwyższe miejsce Polaków do tej pory to 16, za czasów Leo Beenhakera, we wrześniu 2007. Szanse na tę lokatę, a może i jeszcze wyższą są spore, bowiem z ósemki ćwierćfinalistów tylko Islandia jest niżej od naszej drużyny. Jak będzie, zobaczymy po zakończeniu turnieju, a ja zapraszam do lektury jeszcze przed meczami ćwierćfinałowymi. Postaramy się przedstawić listę zawodników, którzy ze względu na kartki muszą pauzować oraz tych, którzy kartkami są zagrożeni.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.