24.02.2023
Premier League poinformowała o oskarżeniu Manchesteru City, który miał usłyszeć ponad 100 zarzutów dotyczących łamania finansowego fair play.
Najwyższa liga angielska przeprowadziła śledztwo, które trwało od 4 lat i miało brać pod uwagę lata 2009-2018, czyli największe transfery klubu po przejęciu przez szejków oraz 3-krotnego wygrania ligi. Dochodzenie okazało się być na tyle skuteczne, że broniący tytułu klub usłyszał ponad 100 zarzutów od strony Premier League o łamanie zasad finansowych ustalonych przez ligę.
Władze Premier League twierdzą, że aktualny mistrz Anglii w kolejnych sezonach nie przekazywał informacji finansowych dających wgląd do aktualnego stanu kasy klubowej. Dotyczyć miało to kwestii nie tylko związanych z przychodami ale również sponsoringiem oraz podmiotami powiązanymi z klubem.
Dla Manchesteru City wprowadzone zarzuty nie są żadną nowością. Warto przypomnieć że zostali już ukarani przez UEFA dwuletnim zawieszeniem oraz wykluczeniem z Ligi Mistrzów za naruszenie regulacji FFP. Jednakże decyzję w tej sprawie uchylił później Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie. Wątpliwości jednak pozostały...
Premier League zapowiedziała powołanie specjalnej komisji do zbadania sprawy. Przepisy ligi wskazują że postępowanie będzie poufne. Następnie ostateczna decyzja komisji zostanie opublikowana na głównej stronie najwyższej ligi angielskiej.
Kiedy została wprowadzona zasada Finansowego Fair Play?
W 2009 roku UEFA odkryła, ze ponad 665 europejskich klubów poniosła straty finansowe w ciągu poprzedniego roku, a co najmniej 205 z nich znajdowało się w niebezpieczeństwie finansowym. To zmobilizowało UEFA do stworzenia koncepcji Finansowego fair play, która została już wdrożona w sezonie 2011/12. Podstawowym celem FFP było zapewnienie, aby kluby nie wydawały więcej niż zarabiają. UEFA przez tą koncepcję zakładała aby kluby nie wpadały w tarapaty finansowe, które mogłyby powodować zagrożenie ich istnienia.
Niemniej jednak, Premier League ma swoje własne przepisy dotyczące finansów klubu, rachunkowości oraz dobrego zarządzania. Wskazany regulamin dostępny jest do wglądu jako Premier League Handbook.
Główną różnicą pomiędzy regulacjami jest fakt, że UEFA posiada instytucje przedawnienia, które ogranicza dostępność dowodów do 5 lat, natomiast Premier League takiej nie posiada.
Kolejna istotną kwestią w tej sytuacji jest zasada o pochodzeniu dowodów. Premier League odmiennie od UEFA stwierdza, że źródło dowodów jest nieistotne. Nie ulga wątpliwości, że w kwestii pochodzenia dowodów Manchester City będzie posiadał argumentacje odnośnie tego jak druga strona pozyskała konkretne informację. Można pokusić się o stwierdzenie, że najwyższa liga angielska objęła taką taktykę, mając świadomość, że mistrz Anglii nie będzie chętny do współpracy.
Zarzuty dla Manchesteru City w liczbach to:
50 naruszeń przepisów Premier League o dokładność informacji finansowych,
30 naruszeń przepisów Premier League o pomoc w dochodzeniu przez ligę,
25 naruszeń przepisów Premier League o rentowność i trwałość klubu,
8 naruszeń przepisów Premier League o wynagrodzeniu dla trenera.
Jedne z możliwych kar jakie mogą zostać nałożone na Manchester City przez Komisję:
- zawieszenie klubu w rozgrywaniu meczów ligowych,
- odjęcie punktów,
- kara warunkowa,
- obciążenie klubu kosztami postępowania,
- karna degradacja klubu,
- zakaz transferowy.
Podsumowanie
Wydawać się może, że cała sprawa nie zostanie szybko zakończona, spoglądając chociażby na czas śledztwa, które trwało aż 4 lata. Losy Manchesteru City pozostają jednak w rękach specjalnej komisji, która z pewnością dołoży staranności w celu doprowadzenia sprawy do negatywnego bądź pozytywnego końca. I zakończy się wówczas cała saga o zarzutach łamania przepisów finansowego fair play przez ’’Obywateli’’. Na ten moment dalsze losy ligowe Manchesteru City pozostają pod znakiem zapytania.
Źródła:
- Premier League Handbook
- UEFA Club Licensing and Financial Fair Play Regulations
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.