25.03.2015
W poprzednim odcinku pisałem o postępowaniu dyscyplinarnym w polskiej piłce nożnej, prowadzonym przez organ dyscyplinarny II instancji. Dziś będzie o skardze kasacyjnej czyli instytucji będącej ponad prawomocnym orzeczeniem organu II instancji.
Już z literalnego brzmienia art. 154 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej można zauważyć, że jest to nadzwyczajny środek zaskarżenia. Jest on wnoszony od decyzji organów dyscyplinarnych wojewódzkich związków piłki nożnej w zakresie przewidzianym przez odrębne przepisy. Skargę kasacyjną może wnieść strona podstępowania oraz Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego w terminie 30 dni od daty otrzymania orzeczenia wraz z uzasadnieniem (art. 154 §2 Regulaminu Dyscyplinarnego). Jeśli orzeczenie zostało zaskarżone skargą kasacyjną, to Najwyższa Komisja Odwoławcza może na podstawie art. 154 §3 Regulaminu wstrzymać jego wykonanie.
Tryb wnoszenia skargi kasacyjnej wynika z przepisu art. 155 Regulaminu. Skargę taką wnosi się za pośrednictwem właściwego organu dyscyplinarnego wojewódzkiego związku piki nożnej. Organ ten zobowiązany jest przesłać skargę kasacyjną wraz z aktami sprawy do Najwyższej Komisji Odwoławczej w ciągu 7 dni od dnia jej otrzymania wraz ze swoim stanowiskiem dotyczącym złożonej skargi. Zatem dla ekonomiki procesowej konieczne jest stanowisko organu, który w tej sprawie orzekał.
Przy składaniu skargi kasacyjnej konieczne jest wniesienie kaucji pieniężnej. Wg przepisów art. 156 Regulaminu, rozpatrzenie takiej skargi uzależnione jest od wpłacenia w terminie do wniesienia skargi kaucji w wysokości:
1) 3500 zł – gdy skarżącym jest klub,
2) 1500 zł – gdy skarżącym jest osoba fizyczna.
Kaucja taka podlega zwrotowi w razie uwzględnienia skargi kasacyjnej. Kaucji nie musi wnosić Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego, który na mocy przepisu art. 156 §3 Regulaminu jest zwolniony z tego obowiązku. Warto dodać iż skarga kasacyjna złożona po terminie lub w tym czasie nie opłacona nie podlega rozpoznaniu.
Najwyższa Komisja Odwoławcza ma obowiązek sporządza z urzędu uzasadnienie wydanego orzeczenia w następstwie rozpoznania skargi kasacyjnej w ciągu 7 dni od ogłoszenia orzeczenia, doręczając orzeczenie wraz z uzasadnieniem stronie oraz Rzecznikowi Ochrony Prawa Związkowego. Obowiązek taki nakłada na NKO art. 157 Regulaminu.
Podczas rozpoznawania przez NKO skargi kasacyjnej mają odpowiednio zastosowanie przepisy Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN dotyczące odwołań. Taką zasadę ustanawia art. 158 Regulaminu, z jednym wyjątkiem, a mianowicie nie mają odpowiedniego zastosowania przepisy w kwestii odwołań, wówczas gdy omawiane dziś przepisy czyli przepisy rozdziału dotyczącego Skargi Kasacyjnej regulują odmiennie postępowanie w takiej sprawie.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.