27.10.2016
W dzisiejszym tekście chciałbym omówić dokument opublikowany pod koniec września na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki obejmujący listę wniosków odrzuconych z przyczyn formalnych, złożonych w ramach II naboru do programu „Klub”, na którego realizację w 2016 r przeznaczono 15 milionów złotych. Z wyżej wskazanego dokumentu wynika bowiem, że podmioty prowadzące działalność sportową mają problem ze składaniem poprawnych i kompletnych wniosków o dotacje.
Zgodnie z listą z przyczyn formalnych odrzucono aż 720 wniosków. W konsekwencji kluby sportowe, których wnioski zostały odrzucone utraciły szansę na uzyskanie dotacji na wynagrodzenie szkoleniowców prowadzących zajęcia sportowe, organizację obozów sportowych lub zakup sprzętu sportowego.
Badanie spełnienia wymogów formalnych jest etapem wstępnym weryfikacji wniosku o dotację, na którym organ nie wnika w kwestie merytoryczne decydujące o przyznaniu lub odmowie przyznania dotacji, a jedynie sprawdza czy złożony wniosek spełnia wszystkie określone prawem wymogi. Podmiot poważnie ubiegający się o dotację nie może sobie pozwolić na popełnienie błędu na etapie formalnego badania wniosku. W związku z powyższym każdorazowo konieczna jest wnikliwa analiza przepisów, na podstawie których podmiot (np. klub czy związek sportowy) ubiega się o dotację.
Na przykładzie wspomnianego programu „Klub” prześledźmy, jak od strony formalnej powinien wyglądać prawidłowy wniosek o dotację. W pierwszej kolejności kluczowe jest zidentyfikowanie aktów prawnych na podstawie których dany program jest realizowany. W przypadku programu „Klub” dokumentem szczegółowo regulującym kwestię programu była przede wszystkim decyzja nr 18 Ministra Sportu i Turystki z dnia 26 lutego 2016 r. w sprawie ogłoszenia programu oraz załącznik do niej. Ponieważ z decyzji wynikało, że środki na dotacje miały być przeznaczone z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej konieczne było także zaznajomienie się z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. W art. 12 ust 3 i 4 rozporządzenia oraz w treści decyzji szczegółowo wskazano informacje jakie powinien zawierać wniosek o dofinansowanie z zakresu rozwijania sportu i aktywności fizycznej oraz załączniki jakie należało złożyć. W decyzji określono także terminy dla składania wniosków.
Informacje, które wnioskodawca bezwzględnie musiał uwzględnić we wniosku to m.in. wskazanie nazwy programu, w ramach którego wniosek jest składany, nazwa i adres wnioskodawcy wraz ze wskazaniem jego formy organizacyjnej, termin i miejsce realizacji dotowanego zadania, kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania, wysokość wnioskowanego dofinansowania, liczbę uczestników, informację o wcześniejszej działalności wnioskodawcy w zakresie, którego dotyczy zadanie oraz wskazanie rachunku, na jaki ma być przekazane dofinansowanie. Wymagane załączniki to m.in. preliminarz kosztów bezpośrednich, wydruk z KRS oraz statut. Nieuwzględnienie we wniosku wspomnianych informacji, czy też niezałączenie wymaganych załączników traktowane było jako brak formalny i skutkowało odrzuceniem wniosku. Zgodnie bowiem z treścią decyzji odrzuceniu podlegały wnioski sporządzone nieprawidłowo, niekompletne lub złożone na niewłaściwych formularzach. W decyzji określono także inne przypadki, w których wniosek podlegał odrzuceniu takie jak nieopatrzenie wniosku podpisem lub podpisanie przez osobę nieuprawnioną, złożenie wniosku przez podmiot nieuprawniony do udziału w naborze (w wypadku „Klubu” były to wyłącznie kluby sportowe działające w formie stowarzyszenia lub związków stowarzyszeń), złożenie wniosku zawierającego błędy rachunkowe czy złożenie wniosku przez wnioskodawcę, który prowadził formalnie zarejestrowaną działalność sportową krócej niż 3 lata.
Z omawianego dokumentu jednoznacznie wynika, że podczas składania wniosku o dotację trzeba skrupulatnie sprawdzić, czy wniosek odpowiada wymogom formalnym określonym w przepisach, tak aby już na starcie nie stracić szansy na dofinansowanie. Powyższe wymaga oczywiście dokładnej analizy przepisów oraz nakładu pracy w celu przygotowania prawidłowego wniosku. Gra jest jednak warta świeczki, zatem zachęcamy do aplikowania o dotacje dla działalności sportowej.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.