27.01.2020
Większość klubów polskiej Ekstraklasy jest już na zgrupowaniach w Turcji czy na Cyprze. Początek wiosennych zmagań zaplanowano na 7 lutego. Podczas zgrupowań, jak co roku rozgrywane są mecze sparingowe, z innymi zespołami przebywającymi tam na zgrupowaniach. Nie inaczej jest lub będzie w tym roku. Pamiętajmy, że na podobne zgrupowania też niektóre zespoły 1 ligi. Ci jednak rozgrywki wznowią kilka tygodni później.
W tym roku króluje Turcja, bowiem większość klubów właśnie tam przygotowuje się do wznowienia rozgrywek Ekstraklasy. Nieraz dało się słyszeć w ostatnich latach, że mecze sparingowe na takich zgrupowaniach, prowadzone nierzadko przez przygodnych sędziów nie miały wiele wspólnego z meczami. Kluby narzekały np. na sędziowanie lub grę rywali, odbiegającą poziomem od takiego poziomu, jakiego wypadałoby oczekiwać od sparingpartnera.
Wiele osób, w tym Rzecznik Dyscyplinarny PZPN przypomina przykład Pogoni Szczecin sprzed dwóch lat.
„Pozytywny przykład przeciwstawienia się braku uczciwości sędziów piłkarskich zaprezentowali piłkarze klubu Pogoń Szczecin, co potwierdza relacja z meczu rozegranego w Pafos w styczniu 2017 roku” – tak na oficjalnej stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej podkreślił Rzecznik Dyscyplinarny PZPN – Adam Gilarski, który kilka dni temu - jak co roku już zresztą, bo ma to sięgającą kilku lat tradycję – przestrzegł zawodników klubu przed próbami „nieczystej gry”.
„Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski, w ramach działań prewencyjnych, dotyczących zapobiegania match-fixingowi, przypomina klubom piłkarskim, organizującym zimowe zgrupowania przygotowawcze poza granicami Polski, o przeciwdziałaniu ustawianiu wyników lub przebiegu sparingowych meczów piłkarskich rozgrywanych podczas takich zgrupowań.
Mecze sparingowe w trakcie obozów przygotowawczych są często obiektem zainteresowania grup przestępczych, w szczególności z Azji Południowo-Wschodniej, które wykorzystują wyniki oraz przebieg tych meczów w zakładach bukmacherskich. Wysłannicy takich grup, zwani w tym środowisku skautami, często są obecni w trakcie przygotowań m.in. na Cyprze lub w Turcji, próbując dotrzeć do osób ze sztabów szkoleniowych lub zawodników poszczególnych drużyn. Działania takich osób związane są również z korupcją osób sędziujących towarzyskie mecze piłkarskie, które nie posiadają często uprawnień sędziowskich.
W trakcie ustawionych meczów sparingowych, dokonywane są – najczęściej przez skautów bezpośrednio obserwujących mecze sparingowe – zakłady live, np. na zmianę wyniku (zakłady HT/FT) lub ilość rzutów karnych lub różnych (zakłady under/over).
Przypomina się, iż w związku z meczami sparingowymi należy sprawdzać uprawnienia sędziów piłkarskich, sporządzać protokoły meczowe, a w każdym przypadku, gdy pojawią się podejrzenia co do uczciwości zawodów, poinformować o tym Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN (e-mail: rzecznikdys@pzpn.pl ), który o każdym takim przypadku ma obowiązek zawiadomić UEFA. Brak zawiadomienia o podejrzeniu match-fixingu stanowi delikt dyscyplinarny podlegający sankcjom określonym Regulaminem Dyscyplinarnym FIFA oraz PZPN”.
Jeżeli chodzi o sankcje dyscyplinarnego określone Regulaminem Dyscyplinarnym Polskiego Związku Piłki Nożnej to Match-Fixing i niedozwolone zakłady bukmacherskie zostały uregulowane w 107 Regulaminu.
Zgodnie z art. 107 § 1, kto czyni przygotowania, usiłuje lub dopuszcza się nieuczciwego zachowania, mogącego mieć wpływ na przebieg zawodów piłkarskich lub zdarzenia będące przedmiotem zakładów bukmacherskich, podlega: karze pieniężnej nie niższej niż 10.000 zł, karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną w wymiarze nie niższym niż 6 miesięcy, wykluczeniu z PZPN.
Jeżeli powyższych czynów dopuści się osoba fizyczna, to za jej postępowanie odpowiada klub i zgodnie z §2, kluby podlegają wówczas: karze pieniężnej, weryfikacji zawodów jako walkower, anulowaniu wyniku meczu, zawieszeniu lub pozbawieniu licencji, przeniesieniu zespołu do niższej klasy rozgrywkowej, pozbawieniu tytułu Mistrza Polski, Wicemistrza Polski lub Zdobywcy Pucharu Polski, Pucharu Ligi lub Superpucharu, wykluczeniu z PZPN.
Są więc w tym katalogu kar surowe kary, łącznie z tymi najsurowszymi i najbardziej dotkliwymi.
Warto też dodać, że gra w zakładach bukmacherskich również jest przewinieniem dyscyplinarnym. Zgodnie z art. 107 §3 Regulaminu Dyscyplinarnego, za uczestnictwo osób podlegających niniejszemu regulaminowi dyscyplinarnemu w zakładach bukmacherskich, zawieranych w kraju lub zagranicą, odnoszących się do wszystkich meczów piłkarskich, rozgrywanych z udziałem drużyn krajowych w kraju i zagranicą wymierza się kary:
a) kara pieniężna od 1.000 zł,
b) zawieszenie lub pozbawienie licencji,
c) skreślenie z listy sędziów, delegatów lub obserwatorów,
d) karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną
e) wykluczenie z PZPN”.
Przewinieniem dyscyplinarnym jest też „zaniechanie zawiadomienia o korupcji w piłce nożnej lub match-fixingu”. Zgodnie z art. 80 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, za zaniechanie zawiadomienia organu dyscyplinarnego o zachowaniu, wyczerpującym znamiona przewinienia dyscyplinarnego korupcji w piłce nożnej lub match-fixingu, osobom fizycznym wymierza się:
a) karę pieniężną,
b) karę dyskwalifikacji czasowej w wymiarze nie niższym niż 3 miesiące.”
Przewinienia są z gatunku „najcięższych” regulowanych w przepisach dyscyplinarnych Polskiego Związku Piłki Nożnej. Świadczy o tym również fakt, że zgodnie z art. 121 § 1 pkt 5 lit a, ich rozpatrywanie należy w I instancji do wyłącznej właściwości Komisji Dyscyplinarnej PZPN.
(fot. pixabay)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.