25.08.2012
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato będzie ubiegać się o reelekcję podczas październikowego zjazdu wyborczego. Zamiar kandydowania zgłaszają również inni potencjalni kandydaci. Wśród nich jest europoseł Ryszard Czarnecki, który ogłosił już jakiś czas temu, że nie będzie pobierać 50 tysięcy pensji jak jego poprzednik i że będzie pracować społecznie, a tę kwotę przekazywać np. na budowę boisk dla dzieci i młodzieży. Czy jest to zgodne z prawem? Warto przypomnieć, że PZPN jest stowarzyszeniem, działającym na podstawie przepisów ustawy z 7 kwietnia 1990 roku Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity: Dziennik Ustaw z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z późn. zm.). W świetle tej Ustawy, osoba zasiadająca w Zarządzie nie musi być zatrudniona. Idąc dalej, może pobierać wynagrodzenie na podstawie umowy cywilnoprawnej, kontraktu menedżerskiego, czy umowy o pracę, ale może też sprawować swoją funkcję społecznie bez żadnego wynagrodzenia. Jeżeli rzeczywiście mielibyśmy do czynienia z przypadkiem nie pobierania przez nowego prezesa zarządu PZPN żadnego wynagrodzenia, pieniądze przeznaczone na wynagrodzenie mogłyby zostać rozdysponowane na każdy statutowy cel, w tym na szkolenie młodzieży, budowę boisk czy budowę kompleksowego systemu szkolenia. Zupełnie inaczej miałaby się sprawa, gdyby nowy prezes pobierał wynagrodzenie, ale chciałby je w całości lub w części przeznaczać na wymienione wyżej cele związane np. ze szkoleniem młodzieży. Po pierwsze - wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, kontraktu menedżerskiego czy umowy cywilnoprawnej jest opodatkowane i oskładkowane, co oznacza, że płatnik musi odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne . Po drugie - przekazanie całości lub części wynagrodzenia na cele społeczne byłoby po prostu darowizną podlegającą reżimowi ustawy o spadkach i darowiznach. Oznacza to zatem, że pobranie wynagrodzenia i „gest przekazania go dalej dla prezesa oznaczać będzie nie tylko „brak wzbogacenia , ale wręcz przeciwnie – uszczuplenie jego majątku wobec konieczności odprowadzenia podatków. A zatem zobaczymy, czy prezesi pracować będą społecznie?
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.