14.10.2014
Na łamach portalu piszemy o konieczności wprowadzenia przepisów regulujących sposób postępowania przy podejrzeniu wystąpienia wstrząsu mózgu u sportowców. Dziś wracamy do tego tematu.
Obecnie wszyscy fani piłki nożnej skupiają się na trwających eliminacjach do Mistrzostw Europy, które w 2016 roku odbędą się we Francji. Chciałbym jednak wrócić do ostatniej kolejki Premier League, a właściwie do wydarzeń, które miały miejsce podczas spotkania Chelsea z Arsenalem. W 10 minucie tego meczu bramkarz gospodarzy Thibaut Courtois zderzył się z napastnikiem Arsenalu Alexisem Sanchezem, na skutek czego doznał urazu głowy. Po interwencji medycznej i wyrażeniu zgody przez lekarzy klubowych Belg wrócił jednak na boisko i kontynuował grę. Decyzja sztabu lidera Premier League spotkała się jednak z krytyką środowiska medycznego. Wskazywano między innymi na pochopne umożliwienie kontynuowania zawodów przez Belga bez przeprowadzenia szczegółowych badań. Co ciekawe, kwestia ta jest uregulowana prawnie w dokumencie o nazwie Premier League 2014/2015 Handbook
Art. O.23
Any Player, whether engaged in a League Match, any other match or in training, who has sustained a head injury, shall not be allowed to resume playing or training (as the case may be) unless he has been examined and declared fit to do so by his Team Doctor or, if he is unavailable, by another medical practitioner. The decision of the Team Doctor or other medical practitioner as to whether the Player is fit to resume playing or training shall be final.
W skrócie: Zawodnik, który podczas spotkania lub treningu doznał urazu głowy nie może kontynuować udziału w zawodach, chyba, że zostanie zbadany i uznany za zdolnego do gry przez klubowego lekarza. Przed tym sezonem angielska federacja piłkarska wprowadziła jednak dodatkowe zalecenia, na podstawie których zawodnik powinien zostać zmieniony, jeżeli istnieje tylko podejrzenie doznania wstrząsu mózgu. Co więcej wprowadzono nową funkcję, tzw. ,,tunnel doktor”, czyli lekarza z dostępem do powtórek wideo, który na ich podstawie może stwierdzić, czy zaistniało ryzyko doznania poważnej kontuzji głowy gracza.
Okazuje się jednak, ze pomimo nowych regulacji oraz udogodnień technicznych ostatnie słowo i tak należy do lekarzy klubowych. Być może kazus Courtois skłoni władze piłkarskie do wprowadzenia kolejnych zmian w przepisach regulujących procedurę postępowania przy urazach głowy zawodników.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.