05.04.2017
W postępowaniu przed Sądem Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie (CAS) strony w celu udowodnienia podnoszonych przez siebie okoliczności mogą korzystać z wszelkich środków dowodowych, w tym również z zeznań świadków. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się regulacji dowodu z przesłuchania świadka ujętej w Kodeksie Arbitrażu Sportowego (Code of Sports-related Arbitration).
W pierwszej kolejności należy wskazać na ramy czasowe dla złożenia wniosku o przesłuchanie świadków w postępowaniu przed CAS. Zgodnie z art. R.44.1 Kodeksu wniosek o wezwanie i przesłuchanie świadka w zwykłej procedurze arbitrażowej należy zawrzeć w pisemnych wnioskach, które poprzedzają rozprawę. Przez pisemne wnioski rozumie się pozew (Statement of Claim), odpowiedź na pozew oraz ewentualną replikę i duplikę. Z powyższego wynika, że wniosek o przesłuchanie świadka należy zawrzeć już w pierwszym złożonym w toku postępowania piśmie gdyż może okazać się, że replika i duplika w danych okolicznościach nie będą konieczne. Analogicznie sytuacja przedstawia się w postępowaniu arbitrażowym odwoławczym, gdzie wnioski o przesłuchanie świadków należy złożyć już w apelacji (Statement of Appeal) lub odpowiedzi na apelację. Niezwykle ważne jest aby wraz z wnioskiem o powołanie świadka przedłożyć streszczenie jego przewidywanych zeznań, w przeciwnym razie musimy liczyć się z możliwością oddalenia naszego wniosku dowodowego. W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z art. R.44.3 Kodeksu nie tylko strony ale także Panel orzekający może żądać przesłuchania świadków i to na każdym etapie postępowania.
Świadkowie przesłuchiwani są w trakcie rozprawy głównej, która co do zasady jest jedna w danej sprawie. Na rozprawie może dojść do przesłuchania tylko tych świadków, o których przesłuchanie wnioskowaliśmy w pisemnych wnioskach. Zgodnie z art. R44.2 Kodeksu każda ze stron ponosi odpowiedzialność za zapewnienie obecności podczas rozprawy świadka, o którego przesłuchanie wnioskowała i ponosi koszty jego stawiennictwa (w razie wygrania sprawy będziemy mogli domagać się od drugiej strony zwrotu kosztów poniesionych w związku ze stawiennictwem świadka). W tym miejscu należy wskazać, że fizyczne stawiennictwo świadka podczas rozprawy (co do zasady odbywa się w siedzibie CAS w Lozannie) nie zawsze jest konieczne. Przewodniczący lub Panel orzekający może zadecydować o przesłuchania świadka w formie wideokonferencji lub telekonferencji. Za zgodą stron można także zwolnić świadka z udziału w rozprawie, jeśli złożył on wcześniej oświadczenie. Z drugiej strony Panel może nie dopuścić świadka lub ograniczyć zakres jego zeznań z uwagi na fakt, że okoliczności na jakie ma zeznawać są bez znaczenia dla danej sprawy. Kończąc należy wskazać na art. R.44.5 i R.57 Kodeksu, które stanowią, że brak stawiennictwa podczas rozprawy prawidłowo zawiadomionego świadka nie stanowi przeszkody do dalszego procedowania i wydania rozstrzygnięcia w sprawie.
Jak widać z powyższego regulacja Kodeksu w zakresie dowodu z przesłuchania świadków jest mocno ograniczona. W takiej sytuacji w postępowaniu przed CAS trzeba mieć na uwadze zasadę subsydiarnego stosowania przepisów prawa szwajcarskiego oraz bogate orzecznictwo CAS w tej materii.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.