01.03.2019
Ostatnio pisałem trochę o zmianach przynależności klubowej, bo i o ekwiwalencie za wyszkolenie zawodników oraz o opłacie ryczałtowej dla klubu odstępującego zawodnika, a dziś o szczególnych zasadach potwierdzania i uprawniania zawodników do gry w przypadku wycofania klubu z rozgrywek piłkarskich.
Jak wiadomo, zasadą jest, że zawodników można potwierdzać do klubu w związkach piłki nożnej i w zasadzie tylko podczas okien transferowych. Uprawniać do poszczególnych rozgrywek można również w terminach zakreślonych przez organizatora rozgrywek. A co w przypadku, gdy drużyna klubowa wycofa się z rozgrywek i będzie to po wspomnianych powyżej terminach?
Takie przypadki przewiduje Uchwała nr I/10 z dnia 28 stycznia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczególnych zasad potwierdzania i uprawniania zawodników do gry w przypadku wycofania drużyny klubu z rozgrywek piłkarskich
Zgodnie z art. 1 Uchwały nr I/10, w sytuacji wycofania drużyny klubu z rozgrywek, zawodnicy profesjonalni uprawnieni do gry wyłącznie w drużynie wycofanej z rozgrywek, są uprawnieni do jednostronnego rozwiązania kontraktu z klubem poprzez oświadczenie złożone Klubowi w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
To jeśli chodzi o piłkarzy uprawnionych do gry jako piłkarze profesjonalni, a co z amatorami? Zgodnie z art. 2 tejże Uchwały, w sytuacji wycofania drużyny klubu z rozgrywek, zawodnicy amatorzy uprawnieni do gry wyłącznie w drużynie wycofanej z rozgrywek, automatycznie nabywają status zawodników wolnych.
Tyle o statusie zawodników, którzy byli uprawnieni do gry w drużynie klubu, która została wycofana z rozgrywek, a co z ich potwierdzaniem do nowych drużyn i uprawnianiem do gry w tych drużynach?
Zgodnie z art. 3 Uchwały nr I/10, zawodnicy, o których mowa w art. art. 1 i 2, mogą być potwierdzeni i uprawnieni do gry w kolejnym klubie, niezależnie od postanowień § 21 ust. 2 i 3 Uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej.
Teraz o wypożyczeniach, czyli transferach czasowych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 Uchwały, zawodnicy, którzy zostali pozyskani do klubu, którego drużyna została wycofana z rozgrywek na zasadzie transferu czasowego, mogą zmienić przynależność klubową wyłącznie do klubu macierzystego. Zawodnik który wraca do klubu macierzystego z klubu, którego drużyna została wycofana z rozgrywek nie musi pozostawać w klubie macierzystym, chociaż kolejne wypożyczenie oznaczałoby dla niego uprawnienie do gry w trzecim klubie w danym sezonie, a zgodnie przepisami związkowymi można grać w dwóch drużynach. Uchwała nr 1/10 rozwiązuje ten problem, bowiem zgodnie z art. 4 ust 2. w przypadku powrotu zawodnika do klubu macierzystego dopuszcza się możliwość dokonania kolejnej zmiany przynależności klubowej zawodnika niezależnie od postanowień § 21 ust. 2 i 3 Uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej.
Na koniec jeszcze o ekwiwalencie za wyszkolenie dla klubu, którego drużyna została wycofana z rozgrywek. Zgodnie z art. 5 Uchwały nr I/10, postanowienia Art. 1 i 2 nie ograniczają prawa klubu odstępującego do otrzymania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników lub opłaty ryczałtowej o których mowa w Uchwale nr V/88 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie określenia zasad ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników oraz Uchwale nr I/9 z dnia 28 stycznia 2019 roku Zarządu PZPN w sprawie opłaty ryczałtowej dla klubu odstępującego zawodnika.
Uchwała weszła w życie 28 stycznia 2019 roku. Tym samym straciła moc Uchwała nr IV/128 z dnia 17 kwietnia 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczególnych zasad potwierdzania i uprawniania zawodników do gry w przypadku wycofania drużyny klubu z rozgrywek piłkarskich.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.